Šport
4 ogledov

400 milijonov vreden dom Blue Jaysov

Rogers Centre je domovanje moštva Toronto Blue Jays. (Foto: Matej PodgoršeK9 Žurnal24 main
Rogers Centre, bolj znan kot Sky Dome, je kot velikansko oko, njegova streha kot veka. Sprejme več kot 50.000 ljudi in je bil kot stadion Toronto Blue Jaysev zgrajen za 400 milijonov evrov.

Rogers Centre, bolj znan po svojem prvotnem imenu Sky Dome, se nahaja v Torontu, v prestolnici kanadske zvezne države Ontario. Med najveličastnejše stadione oziroma večnamenske objekte se je zapisal, ker je bil prvi s premično streho, ki se do popolnosti zapre navznoter. Pravzaprav stadion spominja na velikansko oko, streha pa na veko. Ko je pokrit, je kot zaprto oko; ko ga odkrijejo, pa kot odprto. Podobno kot človek mežinka z veko, se streha odpira oziroma zapira. Trije deli strehe se pomaknejo nazaj oziroma v stran in se zložijo pod glavni del, ki pokriva del stadiona z glavnim semaforjem. Streha je na svojem najširšem delu široka 205 metrov ter 86 metrov visoka. Odpiranje ali zapiranje poteka dobrih 30 minut in je prav posebno doživetje, le srečo moraš imeti, da si na tekmi ravno v času, ko nad Torontom prične ali preneha deževati.

Za tekme bejzbola stadion sprejme dobrih 50.000 gledalcev, za tekme kanadskega nogometa pa še tri tisoč več. Žal priljubljenost bejzbola v Torontu močno zaostaja za priljubljenostjo hokeja in košarke, tako je stadion največkrat na pol prazen, medtem ko je do vstopnic za tekme Toronto Maple Leafsov in Toronto Raptorsov v sosednjem Air Canada Centru skorajda nemogoče priti. Na Sky Domeu je poskrbljeno tudi za tiste z globokim žepom, tako jim je na voljo 161 prestižnih, prostornih, udobnih... kabin za spremljanje športnih ali drugih prireditev. Pod glavnim semaforjem, le ta naj bi bil z 10 metri višine in 34 metri dolžine največji na svetu, je samopostrežna restavracija z gurmansko hrano ob kateri kaj hitro pozabiš na dogajanje na igrišču. Bar v restavraciji je dolg kar 91 metrov. Znotraj stadiona pa je tudi hotel, in sicer s 348 sobami, od tega jih ima 70 razgled nad igralno površino. Ne manjka niti kongresnih prostorov, del stadiona pa sta še dve dvorani z nekaj tisoč sedeži za gledališke prestave ali manjše koncerte.

Četudi Blue Jaysi igrajo proti legendarnim Dodgersom so tribune na pol prazne. © Matej Podgoršek



Rogers Centre, imenovan po največjem ontarijskem telekomunikacijskem podjetju, je domovanje bejzbol moštva Toronto Blue Jays, ki igra v najmočnejši svetovni ligi, torej v severnoameriškem Mayor League Baseball (MLB). Ime kluba so 1976. izbirali na javnem razpisu, svoje predloge je posredovalo preko 30.000 meščanov Toronta, lastniki kluba so izbrali poimenovanje po najbolj številčnejši ontarijski ptici. Na stadionu pa svoje domače tekme igrajo tudi igralci kluba kanadskega nogometa (gre za različico ameriškega nogometa) Toronto Argonauts. Tribune lahko v vsega nekaj urah premaknejo tako, da se igrišče za bejzbol spremeni v igrišče za kanadski nogomet. Na stadionu organizirajo tudi večje glasbene koncerte, seveda so na njem večkrat nastopili tudi Rolling Stonesi, ki svoje turneje vselej začenjajo (vsaj z vajami) v Torontu. Sredi 90. let minulega stoletja so pet let na stadionu igrali tudi košarkarji Raptorsov, dokler se niso preselili v Air Canada Centre, ki je bil odprt februarja 1999.

Sky Dome in CN Tower sta največji turistični znamenitosti Toronta. © Matej Podgoršek



Sky Dome je bil zgrajen leta 1989 in je predstavljal ključen element urbanistične prenove centra štirimilijonskega mesta. Gradnja objekta, ki sta ga konstruirala Rod Robbie in Michael Allen, se je začela 1986. Strošek gradnje je bil 600 milijonov kanadskih dolarjev (to je dobrih 400 milijonov evrov), katerega so krili država, zvezna vlada Ontarija, mesto Toronto ter združenje večjih podjetij. Finančnih težav uprave stadiona iz 90. let je bilo dokončno konec šele 2005., ko je vanj začel vlagati Rogers. Prvo tekmo v Sky Domeu so Blue Jaysi odigrali 5. junija 1989. Danes Rogers Center s sosednjo, najbolj znano stavbo v Torontu, to je 553 metrov visoki CN Tower, predstavlja glavno turistično atrakcijo v mestu ter je najpogostejši motiv na razglednicah mesta ter fotografijah obiskovalcev, še posebej t.i. "skyline“ - motiv Toronta posnet s trajekta, ki vozi čez Toronto Harbour.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.