Glavno merilo, ki so ga Finance upoštevale pri sestavljanju lestvice TOP 101 največjih družb, so bili čisti prihodki od prodaje, končna razvrstitev podjetij pa je bila odvisna od sledečih pogojev: vrednost prihodkov od prodaje, vrednost čistega dobička, vrednost kosmatega donosa iz poslovanja, vrednost lastniškega kapitala in sredstev ter število zaposlenih.
Največja slovenska podjetja |
1. Mercator
|
Poslovni sistem Mercator nesporno vodi tako po sredstvih, s katerimi posluje, kot po številu zaposlenih. Pri prihodkih od prodaje in višini dobička ga prekaša Petrol, a s precej manjšo prednostjo kot lani.
Na drugem mestu lestvice TOP101 sta se izmenjali dve farmacevtski družbi, saj je Krka izpodrinila Lek, ki je zaradi manjše rasti prihodkov iz poslovanja in dobička padel na četrto mesto. S tega mesta se je na tretje povzpel Telekom Slovenije. Peterico največjih zaključuje Petrol, temu sledijo Mobitel, Holding Slovenske elektrarne, Revoz, Merkur in Gorenje.
Najboljša slovenska podjetja |
1. Simobil
|
Družbe, ki so se uvrstile na lestvico največjih, so Finance razvrstile še na lestvico najboljših, kjer so upoštevali šest kazalnikov, in sicer relativne spremembe v prihodkih in dobičku iz poslovanja, dobičkonosnost sredstev, kapitala in dobiček iz poslovanja v poslovnih prihodkih ter dodano vrednost na zaposlenega.
Najboljše slovensko podjetje je tako Simobil, ki je po velikosti šele na 27. mestu, a ga odlikuje strma rast prihodkov iz poslovanja in dobička. Drugo mesto so zasedle Dravske elektrarne, tretje pa Acroni. V deseterico najboljših so se prebili še Gen Energija, Krka, Toyota Adria, Revoz, Mobitel, GEN-I ter Johnson&Johnson. Lanski zmagovalec Lek je komaj 27., Mercator, še lani tetji (sicer zaradi enkratnega dogodka pripojitve drugih družb), pa je letos komaj 60. Izpostavimo še visoko uvrstitev velikih treh slovenskih gradbincev, Primorja, SCT in Vegrada, za kar se lahko zahvalijo 40-odstotni rasti prihodkov.