Slovenija
17 ogledov

S peticijo do odstopa Lukšiča

Igor Luksic BOBO Žurnal24 main
Igor Lukšič pobudo za peticijo proti sebi zaradi raziskave o političnem delovanju duhovnikov razume kot napad na programsko odločitev, da se morajo v slovenski politiki bolj angažirati strokovnjaki.
"Pričakujem samo še, da mi pripravijo metek, da bom lahko odstopil od življenjske drže aktivnega državljana," je na vprašanje, ali namerava odstopiti, dejal Lukšič . Dodal je, da on sam v slovenskem političnem prostoru predstavlja povezavo med visoko strokovnim in visoko političnim poslom. Lukšič se zavzema za to, da bi v slovenski politiki prišlo do preobrata. In sicer, da bi se v politiko vključevali visoko strokovni ljudje, ki bi se lahko predstavljali s polnimi imeni in priimki. "Ne pa, da se skrivajo, ker jih takoj nabijejo na pranger," je dejal. Glede ločenih mnenj v zvezi s programom po njegovem mnenju ni bistvena delitev na levo in desno. "Za to, kar ta peticija zahteva, se ne zavzemajo samo konservativne sile. To je zadeva, ki gre čez strankarske meje," je še dejal.

Pahor: Peticija je poseg politike v avtonomijo univerze

Pahor je zahtevo po Lukšičevem odstopu označil za poseg politike v avtonomijo univerze. © BOBO

 
Na zahtevo po Lukšičevem odstopu se je odzval tudi predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor . Ta je omenjeno zahtevo označil za poseg politike v avtonomijo univerze in poudaril, da Lukšič kot podpredsednik SD od stranke ni dobil nobenega navodila za opravljanje kakršnihkoli obveznosti znotraj pedagoškega procesa. Lukšič je po Pahorjevih besedah raziskovalno nalogo odredil po lastni presoji, ki je utemeljena na njegovih strokovnih referencah. Če so na njegovo odločitev kakšne pripombe, jih mora izreči univerza in ne politika, je še dejal. Čeprav so pobudniki peticije posebej poudarili, da niso politično motivirani, je Pahor dejal, da gre v tem primeru za zahtevo javnosti ali politike za odstop profesorja, kar posega v avtonomijo univerze. Sam take zahteve zavrača, je dodal. Poziv pobudnikov peticije, naj v primeru, da Lukšič sam ne bo odstopil, ukrepa in ga odstavi s položaja podpredsednika stranke, pa je Pahor komentiral z besedami: "Za tovrstno dejanje ne vidim razloga."

Zahteva za odstop zaradi Lukšičevih navodil
Prvopodpisani pod peticijo Zahtevamo Lukšičev odstop Peter Peterka in njegovi somišljeniki so se za zbiranje podpisov odločili, ker je Lukšič pri predmetu Temelji politologije študentom prvega letnika fakultete za družbene vede naložil nalogo, naj v času volitev spremljajo maše in pripravijo poročilo o morebitni politični dejavnosti duhovnikov med obredi. Študentje morajo nalogo, ki se je, kot je pojasnil Lukšič, nanašala na spremljanje obredov različnih verskih skupin in ne samo katoliške, dokončati do 31. oktobra. Peterka, sicer absolvent teološke fakultete v Mariboru, je dejal, da podpisniki vodstvo Univerze v Ljubljani pozivajo, naj se "nemudoma opredeli do sramotnega ravnanja profesorja Lukšiča, predsednika SD Boruta Pahorja pa, naj sproži postopke za zamenjavo svojega podpredsednika, če ne bo sam nemudoma odstopil" . V slabih treh dneh so zbrali okoli 200 podpisov, k podpisu peticije, v obrambo svobode govora in drugih ustavnih pravic, pa vabijo tudi druge državljane.

Oblika kulturnega boja proti katoliški cerkvi?

Je Lukšičeva raziskava oblika kulturnega boja proti katoliški cerkvi? © BOBO

 
Lukšič po besedah Peterke "študente izrablja za vohunstvo" . Omenil je, da je podobne prijeme v totalitarnem režimu izvajala politična policija Komunistične partije Slovenije. Če Lukšič ne bo odstopil oziroma ga pristojni ne bodo zamenjali z obeh funkcij, je Peterka napovedal, da bodo o zadevi Lukšič "prisiljeni seznaniti Svet Evrope, predsednike držav in vlad Evropske unije, organizacije za varstvo človekovih pravic in druge institucije Evropske unije" . Poleg Peterke sta se novinarske konference udeležila še drugo- in tretjepodpisani, profesor zgodovine Jurij Emeršič in študent gradbeništva Primož Rezar . Emeršič je ob tem dejal, da se jim zdi, da gre podobno kot pri nasprotovanju šolski zakonodaji tudi v Lukšičevem primeru za obliko kulturnega boja proti katoliški cerkvi, ki ga izvaja Pahorjeva oziroma Lukšičeva stranka.

Lukšič pa je na omenjeni očitek odgovoril, da se je na Slovenskem kulturni boj dogajal takrat, ko Slovenci še niso imeli svoje države. "Odkar imamo lastno državo, se ne odvija več kulturni, temveč politični boj. Če se to gredo, se gredo politični boj," je dejal. Pojasnil je tudi, da so se lahko študentje pri izvajanju naloge udeležili kateregakoli obreda, in dodal, da je jasno, da se jih je večina odločila za katoliškega, saj je to najlažje, glede na to, da je katoliška vera v Sloveniji večinska religija.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.