17 ogledov

Maribor prek Olimpije v polfinale

V Ljudskem vrtu so se veselili Mariborčani. Žurnal24 main
Večni slovenski nogometni derbi v četrtfinalu pokala Hervis je pripadel Mariboru, ki je v Ljudskem vrtu premagal Olimpijo Bežigrad s 3:1. Med štirimi najboljšimi tudi branilec naslova Koper in Interblock.
Maribor PL : Olimpija Bežigrad 3:1 (2:1)

Maribor, Stadion v Ljudskem vrtu, gledalcev 3.500, sodnik Bohinc, pomočnika Zirnstein in Kodrič.
Strelci: 1:0 – Popović (19), 1:1 – Pavlin (38), 2:1 – Makriev (44), 3:1 – Makriev (80).
Maribor: Pridigar, Čadikovski (od 76. Jelič), Džinič, Mezga, Makriev, Mihelič, Tomažič Šeruga, Pečnik (od 26. minute Mujakovič), Samardžič, Bačinovič (od 52. Brulc), Popović.
Olimpija Bežigrad: Volk, Alagič (od 69. Kitič), Cirar (od 38. Srovin), Čeh, Pavlin, Rudonja, Bubanja, Karič, Poljšak, Bajrektarevič (Zečevič), Ščulac.
Rumeni kartoni: Pečnik, Mezga, Tomažič Šeruga, Bačinovič, Samardžič, Makriev; Karič, Pavlin.
Rdeči karton: Ščulac (20).
Igralec tekme: Robert Volk.

Vzdušje pred ljubljansko-mariborskim derbijem je vsaj malo spominjalo na nekdanje čase, dobre čase vijoličasto-zelenih derbijev. Kordon ljubljanskih navijačev se je proti mariborskem stadionu valil v spremstvu policijskih robokopov, viole pa so se zbirale pred barom za stadionom. Kakšen manjši kratek stik tu in tam, večje izgrede pa so hvala bogu preprečili do zob oboroženi pripadniki posebne policijske enote. Če bi gledalci lahko tekmo spremljali še s treh preostalih tribun, ki jih še dograjujejo, bi bilo vzdušje še boljše, a glasno navijanje ljubljanskih green dragonsov in mariborskih viol, ki se je občasno sprevrglo v navijaško vojno zmerljivk in parol, je pričalo, da se je večni derbi vrnil v štajersko prestolnico.

Milko Đurovski © Saša Despot

Razmočena zelenica je igralne pogoje otežila do skrajnosti, prvo priložnost na tekmi pa so si v 6. minuti priigrali gostje iz Ljubljane. Z dvajsetih metrov je Mladen Rudonja sprožil močno bombo, že premagal vratarja vijoličastih Pridigarja, a je njegov strel ustavila vratnica. Na mariborski odgovor ni bilo treba čakati dolgo. Makriev najprej z glavo in nato z nogo ni znal zadeti mreže zmajev, ključni trenutek tekme pa se je zgodil v 19. minuti. Najprej je Bubanja po napaki mariborske obrambe prišel do žoge preigral dva mariborska branilca, a slabo streljal, nato pa je Maribor iz protinapada prišel do vodstva. Na sredini je obležal Karič, Mariborčani pa se nanj niso ozirali. Nadaljevali so igro in po podaji Miheliča je z desne strani za 1:0 zadel Popović . Po golu so razjarjeni zmaji obkrožili sodnika Bohinca, ko pa so pritekli še mariborski nogometaši so udarci leteli z vseh strani. Najbolj vročekrven je bil Ščulac , ki si je za nagrado prislužil pot pod prho, mariborski zvezni igralec Mezga pa jo je odnesel le z rumenim kartonom, pa čeprav se je potrudil čez več kot polovico igrišča, da je prispeval svoj delež k vsesplošnem "fajtu."

Pokal Hervis, četrtfinale

Maribor : Olimpija 3:1
Bela krajina : Koper 0:1
Interblock : Nafta 3:1
Domžale
: Celje 3:1

Dragonsi so na igrišče za lepšo gledališko predstavo zmeteli še nekaj stolov in bili nagrajeni z ostrim odzivom mariborskih navijačev. Za fizično slabše pripravljene ljubljanske nogometaše je bila tekma z igralcem manj misija nemogoče. Čedalje težje so tekli in čedalje več so ležali na nič kaj prijetno razmočeni mariborski zelenici, a namesto padca v brezno je sledilo izenačenje. Stari maček Miran Pavlin, ki je preigraval mariborske nogometaše kot za šalo je iz prostega strela s pomočjo odboja od mariborskega napadalca Makrieva zadel Pridigarjevo mrežo. Na delu tribun, kjer so bili ljubljanski navijači je že pošteno vrelo, policisti pa so se z vsemi močmi trudili preprečiti vsesplošen pretep. S pomočjo pendrekov, ki so padali po hrbtih dragonsov, so možje v plavem izpraznili zeleno tribuno, Maribor pa je po kotu, ki ga je izvajal Mihelič minuto pred koncem polčasa z golom Makrieva prišel do vodstva z 2:1. Pavza je zelenim zmajem prišla prav kot žejnemu voda v puščavi.

Amir Karič in David Tomažič-Šeruga. © Saša Despot

Drugi polčas se je začel v bolj sproščenem vzdušju, za prvo priložnost domačinov pa je po prostem strelu z leve strani poskrbel Mihelič, a je bil Volk na mestu. Ljubljanski vratar se je znova izkazal v 52. minuti, ko se je pred njim po podaji Miheliča sam znašel Makriev, ki pa mu ni uspelo preigrati 42-letnega veterana. Ljubljančani so že težko dihali, Mariborčani pa prihajali do priložnosti. Makriev dvakrat ni zmogel zatresti Volkove mreže, Mujakoviču pa so bila tudi prazna vrata premalo, da bi s štirih metrov zadel ljubljansko mrežo. Mariborčani so pritiskali, a gola niso uspeli doseči niti iz čistih priložnosti. Vse do 80. minute, ko je Makriev končno le kronal terensko premoč vijoličastih in postavil končni izid derbija.

Večni derbi s strastmi ni razočaral, precej manj pa so igralci pokazali na igrišču. Prekaljeni ljubljanski veterani so znova dokazali tehnično mojstrstvo, a pri današnjem nogometu je tek ena temeljnih prvin. Mariborčani pa: od prvoligaške ekipe bi človek pričakoval več znanja, hitrosti, predrznosti in učinkovitosti. Ko bo komu mariborskih mladcev uspelo odvzeti žogo Pavlinu , ki je zanje nogometni umetnik tudi s pol moči, bodo naredili korak naprej. Največja težava slovenske nogometne scene je, da so veterani, ki bi morali že nekaj časa uživati v pokoju, tehnično še vedno superiorni. Pa naj me še kdo prepriča, da se pri nas z mladimi dela tako dobro, kot to radi govorijo klubski funkcionarji.

Miran Pavlin med Mujakovičem in Miheličem. © Saša Despot

Ob Mariboru sta se v polfinale uvrstila tudi branilec naslova Koper, ki je z zadetkom Daliborja Volaša (36) izločil drugoligaša Belo krajino in Interblock , ki je bil s 3:1boljši od Nafte s 3:1. Za gostitelje so zadeli Zoran Zeljkovič, Ivan Jolić in Alen Čoralič, Prekmurce pa je v vodstvo (polčas so dobili) popeljal Mate Eterović. Kot zadnji so se v večernem terminu naprej uvrstili še državni prvaki iz Domžal , ki so doma premagali CM MIK Celje s 3:1 (2:1).

Zlatko Zahovič © Saša Despot

Izjave po tekmi:
Jani Pate: "Zahvaljujem se našim zvestim navijačem, da so nas v tolikšnem številu prišli bodrit v Maribor. Do spornega trenutka in izključitve Ščulca smo dobro stali na igrišču. Nogometaši Maribora so ravnali nekorektno, ko so ob poškodbi Kariča nadaljevali z igro. Po izključitvi smo morali spremeniti postavitev, tekma pa se je za nas zalomila prav v 19. minuti. "

Milko Djurovski: "Naša zmaga je zaslužena. Dokazali smo, da se z borbenostjo da zmagovati. Mislim, da moji nogometaši ob poškodbi Kariča niso ravnali sporno, saj bi žogo morali z igrišča poslati Olimpijini nogometaši oziroma bi moral tekmo prekiniti sodnik. "

Zlatko Zahovič: "To je bila za nas zelo pomembna tekma. Derbi je le derbi. Igrali smo proti dobri ekipi, zato sem z zmago zadovoljen. Vedno si želimo premagati Olimpijo, to nogometno rivalstvo med največjima mestoma v državi je za slovenski nogomet izjemno pomembno. Spornega dogodka nisem dobro videl, če pa smo ravnali sporno, se opravičujem. Fair play je zelo pomemben. Z delom bomo poskušali dvigniti nivo naše igre. Naši igralci so še mladi, tudi neizkušeni, danes pa so bili še malce živčni. Me je mikalo, da bi sodeloval na zelenici, a verjetno ob zdajšnji pripravljenosti ne bi prišel med prvim enajst. Olimpiji želim, da čim prej pride v prvo ligo, saj močnega Maribora brez močne Olimpije ne more biti, velja pa tudi obratno."