Medtem ko so na občini veseli močne podpore projektu, pa krajani Tenetiš in Mlake opozarjajo, da večina ne more odločati o prizadeti manjšini.
To je na žalost protiustaven referendum, saj je na njem večina odločala o manjšini in bo na račun manjšine bolje živela. Marjeta Terčelj, civilna iniciativa
|
|
Vendar pa je v krajevni skupnosti Tenetiše in kraju Mlaka, ki sta najbližje deponiji Tenetiše in kjer je bila volilna udeležba kar 80-odstotna, večina volivcev prepričanih, da bo center pomenil še dodatno degradacijo njihovega življenjskega okolja. Proti centru je glasovalo 157 Tenetišanov, 103 pa so ga podprli. V Mlaki pa je bil izid še manj v prid centra, saj je zanj glasovalo 127 ljudi, proti pa kar 493.
Zavedamo se, da se je civilna iniciativa dobro organizirala in da izvaja proteste, vendar verjamem v dialog, saj gre za stvar, ki bo tudi najožjim prebivalcem precej izboljšala kvaliteto življenja. Damjan Perne, kranjski župan |
|
Članica civilne iniciative krajanov Mlake in Tenetiš Marjeta Terčelj je na drugi strani poudarila, da je zanje ta referendum ničen, čeprav je posvetovalen. "Tisti, ki so oddaljeni tri kilometre ali več, ne morejo odločati o tem, da bomo mi živeli v slabših pogojih," meni Terčeljeva, ki je prepričana, da center tudi ne bo dobil evropskih sredstev za izgradnjo, saj lokalna skupnost ni dala soglasja.
Na vprašanje, kako bo civilna iniciativa ravnala naprej, je Terčeljeva odgovorila, da imajo pripravljenih nekaj programov in možnih potez, tako da na noben način ne bodo dovolili podaljšanja obratovalnega dovoljenja in odlaganja odpadkov v Tenetišah. "Naj bo regijsko smetišče na območju, kjer je bilo po absolutnem številu na tem referendumu največ volilnih upravičencev za," je dodala.