Nove finske študije so pokazale, da stres na delovnem mestu več kot dvakrat poveča tveganje smrti zaradi srčnega napada, kapi ali ostalih kardiovaskularnih bolezni.
Čeprav se pogosto v službi zelo trudite, nekateri tega ne znajo ceniti, ugotavlja Mika Kivimaki, avtor študije v britanski reviji Medical Journal.
Študija, ki so jo izvedli strokovnjaki, je zajela dovolj veliko število udeležencev, da so njene ugotovitve lahko potrdile. V raziskavo je bilo namreč vključenih kar 800 delavcev različnih podjetij. Njihovo vrsto dela so primerjali s količino stresa, s katero se srečujejo vsak dan. Ugotovitve so pokazale, da se tveganje za srčno boleznijo s stresom poveča takrat, ko človek že ima težave s srcem. In to kar za petkrat.
Bodite pozorni na faktorje tveganja
Ljudje, ki so bili izpostavljeni stresu na delovnem mestu, so po enem mesecu začeli pridobivati telesno težo, povečala pa se je tudi stopnja holesterola v krvi. „Zaradi obremenjenosti so delavci izpustili zdrav način življenja in fizične aktivnosti, čeprav so jih, preden so dobili službo, redno uvrščali na svoj urnik,“ ugotavlja Kivimaki.
Poleg tega je zelo pomembno, da ljudje delajo v takih službah, ki se ujemajo z njihovimi značajskimi lastnosti. „Tudi to vpliva na stopnjo stresa in na posledično možno zbolevanje za raznimi boleznimi,“ je prepričan dr. Paul Rosch, predsednik Ameriškega inštituta za stres. „Nekateri bodo stres začutili prej kot drugi, ki ga bodo obravnavali samo kot izziv. Zato je pomembno, v kakšni službi so ljudje, ki so pod stresom. Če imajo svojo službo radi, v stresu ne bodo videli nič slabega,“ meni dr. Rosch.
Slabe novice za zaposlene
„Stopnja povezanosti med stresom v službi in srčnim napadom je zelo visoka,“ ugotavlja dr. Rosch.
Strokovnjaki ugotavljajo, da se je stres na delovnem mestu v zadnjih desetih letih povečal kar za 40 odstotkov. To je zato, ker so ljudje preobremenjeni, delajo preveč in službo jemljejo preveč resno kot so to počeli v preteklosti. „Posledično delajo nadure in zanemarjajo sebe ter s tem ogrožajo svoje življenje,“ so prepričani strokovnjaki.
Prijazno delovno okolje
Služba, v katerem delavec dela, mora biti zanj čim bolj prijazna. Pravzaprav mu mora biti pisana na kožo. Zato so v veliki meri tudi delavci krivi za stres v službi. „Če se le da, naj si delo prilagodijo, naj bo bolj fleksibilno, delovni pogoji pa naj bodo taki, da bodo v njih kar najbolj produktivni,“ pravi dr. Rosch in delodajalcem svetuje, naj cenijo delo svojih podrejenih in naj jih zato tudi dodatno nagradijo, če si to seveda zaslužijo.