Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je na novinarski konferenci poudaril, da bo zakon v parlamentu sprejet v približno dveh mesecih, vlada bo takrat to shemo lahko aktivirala, če se bodo gospodarske okoliščine zdele primerne za tak ukrep. "Sheme nismo izumili v Sloveniji sami, narejena je na podlagi temeljite študije dobrih praks, predvsem smo se tukaj naslonili na avstrijski in nemški model," je poudaril Mesec. Dodal je, da sta z zakonom zadovoljni obe strani Ekonomsko-socialnega sveta, tako delodajalci kot sindikati.
"Delodajalci ga podpirajo, ker ga vidijo kot en ščit za gospodarstvo pred bodočimi krizami, predvsem pred to, ki se zdaj pojavlja na evropskih izvoznih trgih. Po drugi strani pa sindikati podpirajo, ker vidijo v tem varnost zaposlitev," je poudaril minister.
Gre za krizno shemo za skrajšani delovni čas, ki jo bodo lahko podjetja uporabljala v primeru gospodarske krize ali naravnih nesreč. Do subvencije bi bila upravičena podjetja, ki vsaj 30 odstotkom zaposlenih ne bi mogla zagotoviti 90 odstotkov dela in bi jim delovni čas skrajšala za od pet do največ 20 ur na teden. V primeru naravne nesreče bi se lahko v podjetjih dogovorili, da bi 14 dni delali, 14 dni pa ne, je povedal Mesec.
Država bi delodajalcem subvencionirala 60 odstotkov nadomestila plače za čas skrajšanega delovnega časa. Posamezno podjetje bi bilo lahko na posamezen "dogodek" (naravno nesrečo, krizo) v shemo vključeno največ šest mesecev v obdobju dveh let. Shemo bi lahko aktivirala vlada, in sicer v dveh primerih: v primeru naravne nesreče ali epidemije in v primeru gospodarske krize.
"Če naredim malo zgodovine, v Sloveniji smo do zdaj dvakrat zaradi krize uporabljali državno subvencioniranje, skrajšanje delovnega časa, da smo ohranili delovna mesta. Prvič je bilo to po svetovni finančni krizi v letih 2009, 2010, drugič pa v covid časih. Evropska komisija ocenjuje, da so takrat države v Evropi s takimi shemami med covidom rešile več deset milijonov delovnih mest," je Mesec na kratko skočil v zgodovino.
"Trenutno gospodarska klima, kot veste, spet ni ugodna. Slovenska podjetja se bojijo tega, kar se dogaja na naših izvoznih trgih, v prvi vrsti je zaskrbljena avtomobilska industrija in marsikje naročila že upadajo. Zato so dlje časa pozivali vlado, naj uvede možnost nekakšne interventne sheme za skrajševanje delovnika, če do tega pride, da se ne bomo spet soočili z množičnimi odpuščanji, z množično brezposelnostjo," je še pojasnil.
"Če bi se začela pojavljati kriza, dobila cikličen značaj in bi se nam lahko brezposelnost povečala tudi za več deset tisoč. Da bi to preprečili, smo na ministrstvu pogledali tuje prakse po državah, po katerih se tako radi zgledujemo, predvsem Avstrijo in Nemčijo. Ugotovili smo, da imata obe državi stalno shemo, ki jo lahko aktivirajo v primeru naravnih nesreč ali gospodarskih kriz. Se pravi, da ko pride kriza, ne izumljajo interventnih ukrepov, ampak imajo postavljen nek stalni mehanizem, ki ga lahko vlada aktivira, kadar se zdi, da je pred državo neko gospodarsko naporno obdobje, zato da obrani delovna mesta," je izpostavil Mesec.
Po ministrovih pojasnilih imajo podjetja, ko se shema aktivira, možnost, da se lahko kadarkoli zglasijo na Zavodu za zaposlovanje ali pa to uredijo po elektronski poti to. "Rečejo – to je spodnji pogoj –: 'Mi 30 odstotkom svojih zaposlenih ne moremo zagotavljati 90 odstotkov dela.' Zato mora podjetje jamčiti z izjavo, povedati, kateri so tej zaposleni, koliko jim bodo delo skrajšali in zavod mora nato v 14 dnevih presoditi, ali shemo odobri ali ne," je podčrtal Mesec.
Če zavod shemo odobri, se lahko zaposlenim čas krajša za minimalno 5 ur na teden in maksimalno 20 ur na teden. Za več kot polovico se delovni čas ne sme skrajšati.
dezurni@styria-media.si
Pomavadi lievaki kopirajo Ruse, ne zahodni svet. Se mu je strgalo ali je prepričan da tega ne bo nihče opazil in da je to samo njegova ideja?
Zadetek.
Če bi te kurci iz vlade, ni važno katere, ukradli komplet iz katere koli države na severu, bi bilo veliko lepše. Tako pa cigajo sem in tja, nekaj po svoje, da lažje kradejo za sebe in svoje