Glede na to, da med izjeme iz omenjenega odloka, ki v času njegove veljavnosti lahko poslujejo, spadajo tudi trgovine z gradbenim in inštalaterskim materialom, lahko graditelji družinskih hiš in tisti, ki jih obnavljajo, sklepajo, da lahko nadaljujejo z gradnjo in obnovo.
A kot so v odgovoru Obrtni zbornici Slovenije (OZS) pojasnili na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, to ne drži. Gradbene storitve v odloku namreč niso opredeljene kot storitve, ki bi jih izvajalci lahko ponujali neposredno potrošnikom, torej fizičnim osebam, ki gradijo ali obnavljajo hišo ali stanovanje.
Gradnja dovoljena le za podjetja in samostojne podjetnike
Gradbeni izvajalci, samostojni podjetniki in podjetja lahko opravljajo le dela za druga podjetja in samostojne podjetnike, ne pa tudi za fizične osebe. Zdaj veljavni odlok se v tem delu razlikuje od spomladanskega odloka, ko so izvajalci lahko dela opravljali na nenaseljenih gradbiščih, hišah in stanovanjih, tudi če so bila ta v lasti fizičnih oseb. Zdaj velja, da ne smejo opravljati nobenih del za fizične osebe.
Dokončajo se lahko dela, začeta pred 24. oktobrom
A tako kot v vseh odlokih, tudi v tem veljajo izjeme. Na objektih, katerih lastniki so fizične osebe se lahko opravijo dela, ki so bila začeta že pred 24. oktobrom, pojasnjujejo na ministrstvu. Ta dela se lahko dokonča, potem pa je treba gradnjo oziroma obnovo ustaviti.
Dokaz sta pogodba z izvajalcem in stanje na terenu
In kako dokazati, da so bila dela začeta pred 24. oktobrom? Dokazilo za to je pogodba med naročnikom in izvajalcem, ki je bila sklenjena pred tem datumom, začetek del pa naj bi bil razviden tudi iz stanja na terenu.