April je običajno mesec, ko se na zelenjavnih vrtovih začnejo prva prava opravila. Letošnji sicer tem do zdaj ni bil naklonjen, saj je bil precej deževen, še bolj pa so delo na gredicah omejevale nizke dnevne in še nižje nočne in jutranje temperature, ki so se nekajkrat spustile tudi pod ledišče. Zato smo vrtičkarji čakali, dneve pa izkoristili za pripravo gredic, če le ni bila zemlja premokra in gnojenje s kompostom, če tega nismo opravili že v začetku marca.
Tudi zdaj je še čas, da razrahljate gornjo plast prsti na gredicah in ji upoštevajoč kolobar dodate uležan kompost, ki je nastal na kompostnem kupu, zloženem lansko pomlad ali jesen. Nikar pa zdaj ne dodajajte hlevskega gnoja, niti uležanega ne, saj bo njegovo delovanje za mlade koreninice sadik premočno. Lahko jih požge in uniči.
Zemlja je dovolj topla
Po podatkih ARSO je zemlja zdaj že dosegla vsaj devet stopinj Celzija, v večjem delu Slovenije je celo že presegla 10 in celo 12 stopinj Celzija. Če imate gredice pripravljene, je zdaj pravi čas, da začnete setev in sajenje sadik.
Za jesenski pridelek pa zdaj sejemo brstični in listnati ohrovt, por in kapusnice za vzgojo sadik.
Zaščitite čebulo in por pred čebulno muho
V drugi polovici aprila na prosto sadimo sadike solate, špargljev, cvetače, brokolija, zelja, ohrovta, zelene, še vedno je čas tudi za krompir, čebulo, šalotko in por. Čebulo, šalotko in por je treba zaščiti s kopreno, saj prihaja čas čebulne muhe. Nalet te nadloge se začne, ko zacvetijo višnje in češnje. Rastline lahko zaščitimo tudi z namenskimi pripravki, pomaga pa tudi lesni pepel, ki ga raztresemo okoli njih. Vendar z lesnim pepelom ne pretiravajte, saj lahko v prevelikih količinah na vrtu naredi več škode kot koristi. In še to: posipavajte kar se da enakomerno.
Uporabite zeleno zastirko
Gredice, na katere ste posadili sadike, lahko že zdaj zastrete z zastirko. Strokovnjaki svetujejo, da izberete lažjo, zeleno zastirko, to je lahko pokošena trava, veje denimo melise, mete, kopriv, bezgove veje, skratka vse, kar je zeleno. Iz zelene zastirke se izcejajo sokovi, ki so hranilo, mikroorganizmi pa jo bodo razgradili, tako da bo počasi izginila s površine. Tako se povečuje količina humusa, hkrati pa tudi število mikroorganizmov, še razloži.
Zdaj je tudi čas, da premečete kompostni kup ali pa naredite novega.