Predvsem pa je zdaj čas, da jih kupimo, saj je ponudba v vrtnih centrih zdaj največja. Če jih boste sadili kasneje, jih pustite na zračnem in suhem mestu.
Izbira čebulic
Pri izbiri čebulnic bodite pozorni, da čebulice niso mehke, ne kalijo in da na njihovi površini ni nobenih znakov plesni. Izbiramo jih tudi glede na njihovo barvo in višino ter čas cvetenja. Od tega bo odvisno, kako bo spomladi videti okrasni vrt.
Med najbolj priljubljenimi čebulnicami so narcise, hijacinte, okrasni luki, jarice, žafrani, perunike in hrušice, ter seveda tulipani, ki so nekoč veljali za kraljevo rožo s pestro zgodovino.
Sadimo v skupine
Čebulice lahko posadimo neposredno na gredice okrasnega vrta ali v lonce, narcise pa se zelo lepo podajo tudi na trato ali ob vznožje dreves. Enako velja za jarice. Čebulnice vedno sadimo v skupine, saj tako pridejo bolj do izraza. Sadimo lahko le eno skupino čebulnic, lahko pa jih kombiniramo, tako da so v ospredju nižje, na primer žafrani, jarice in hrušice, sledijo nižje sorte tulipanov in hijacinte, potem višje sorte tulipanov, narcise in čisto v ozadju okrasni luki. Kombinacij je toliko, kolikor imamo domišljije, zelo lepo se podajo narcise in hrušice ali tulipani in hrušice.
Priprava tal in sajenje
Vse čebulnice potrebujejo dobro odcedna tla. Če bo v njih zastajala voda, bodo čebulice zgnile. Če jih bomo sadili v ilovnato zemljo, jo moramo dobro prekopati in zrahljati, potem pa ji dodati nekaj peska ali mivke. Tudi če bomo sadili v bolj rahlo in odcedno zemljo, ne bo škodilo, da na dnu jamice dodamo nekaj peska. Enako velja za sajenje v lonce. Zemlji je treba dodati tudi nekaj komposta.
Čebulice na dno jame polagamo tako, da je špičasti del obrnjen navzgor. Med večjimi čebulicami naj bo približno 10 centimetrov, manjše pa lahko sadimo nekoliko bolj skupaj. Ko jamo zagrnemo z zemljo in kompostom, poskrbimo, da okoli čebulic ne bo zračnih žepov, v katerih bi lahko zastajala voda.
dezurni@styria-media.si