Gasilci so že posredovali zaradi požara v kleti hiše, vzrok katerega je bil vžig kurilnega olja. Do tega je prišlo zaradi preskoka iskre, ko je lastnik sam z električnim orodjem rezal staro cisterno za kurilno olje. Tudi če v cisterni, ki jo nameravamo odstraniti ni več kurilnega olja, so v njej zagotovo usedline, ki so se nabrale v letih uporabe. Te pa so vnetljive.
Cisterno naj odstrani specializirano podjetje
Če želimo po menjavi kurilnega sistema in energenta staro cisterno za kurilno olje odstraniti iz kleti, je vsekakor najbolje poiskati za to specializirano podjetje. To je najboljša rešitev tudi, če cisterno iz hiše lahko odnesemo v enem kosu.
Črpanje olja, odstranitev usedlin in varen razrez
Strokovnjaki bodo najprej prečrpali kurilno olje in ga prefiltrirali, tako da bo še uporabno. Lahko ga na primer odstopimo sosedu, ki se še vedno ogreva s tem energentom ali morda prodamo. Če ne vemo, kam z njim, ga bo odpeljalo podjetje, ki izvaja odstranitev cistern. Potem bodo na primerne način očistili vse usedline in poskrbeli za njihovo primerno odlaganje.
Preden se lotijo razreza, s cisterne odklopijo vse priključke. Cisterno na manjše kose razrežejo s posebnimi orodji, odvisno od materiala in debeline sten. Pri tem poskrbijo za varnost in preprečijo, da bi med rezanjem prišlo do vžiga in požara.
Na kose razrezano cisterno je preprosto odstraniti iz prostora. Odpadke podjetje odpelje na odpad, lahko pa se odločimo in staro železo, če je bila cisterna železna, obdržimo in prodamo.
Uporaba za skladičše pelet ali deževnico
Druga možnost je, da cisterno obdržimo in jo uporabimo v drug namen. Dobro očiščena in razmaščena, kar bo najbolje naredilo za to specializirano podjetje, lahko postane skladišče za pelete. Očiščena z ekološkimi namenskimi čistili, pa lahko postane tudi zbiralnik deževnice, še posebej, če je iz plastičnih mas. Pri železnih je namreč težava rjavenje, ki se pojavi zaradi stalnega stika železnih sten cisterne z vodo.
Cisterno, ki je vkopana v zemljo, lahko tam pustimo, saj ne zavzema prostora. Vsekakor pa je tudi to dobro očistiti, predvsem pa naj strokovnjaki preverijo, ali je v zemljo vkopana cisterna še tesna, da ne bi morebitne nečistoče v njej odtekale v tla in naprej v podtalnico. Tudi te cisterne lahko uporabimo za zbiranje deževnice, seveda, če je temeljito očiščena. Lahko pa jo odkopljejo, očistijo in depnirajo.