Pod streho > Varčna hiša
6987 ogledov

Veliki premiki na trgu toplotnih črpalk

toplotna črpalka
1/3
Profimedia
S trga toplotnih črpalk ne prihajajo dobre novice, prvi upad prodaje so beležili v drugi polovici leta 2023 predvsem na področji najbolj razširjenih naprav zrak/voda, padci pa so bili še bolj drastični v prvi polovici lanskega leta. Kako je v Sloveniji?

Zadnja analiza trga toplotnih črpalk v EU, ki jo redno izvaja EurObserv’ER, ni najbolj optimistična. Trg toplotnih črpalk je leta 2023 sicer padel za 1,2 odstotka, a podrobnejša analiza kaže, da so padci v segmentu ogrevalnih toplotnih črpalk bistveno večji. 

Analiza zajema vse vrste toplotnih črpalk, med katerimi prevladujejo toplotne črpalke zrak/zrak, večinoma namenjene zgolj hlajenju. Trg teh je bil po ugotovitvah izvajalca raziskave tudi lani precej stabilen, medtem ko se je trg toplotnih črpalk za ogrevanje zrak/voda upadel za skoraj 10 odstotkov, trg toplotnih črpalk geotermija/voda pa zrasel za dobrih 10 odstotkov. 

toplotna črpalka | Avtor: Profimedia Profimedia

Nizke cene plina v primerjavi z elektriko

Kot ugotavljajo v analizi, je na splošni padec, predvsem pa padec segmenta TČ za ogrevanje, vplival drastičen padec veleprodajnih cen plina v primerjavi s cenami elektrike. "Zaradi razlike v cenah so toplotne črpalke manj privlačne, zlasti v državah, kjer so cene električne energije ostale visoke v primerjavi s cenami plina, kar je zmanjšalo spodbude za prehod na obnovljive ogrevalne tehnologije," navajajo v poročilu.  

Med drugimi razlogi za manj prodaje pa izpostavljajo še šok zaradi inflacije in zvišanje obrestnih mer, ki je oviralo trg novih gradbenih projektov. "Še bolj skrb vzbujajoče je dejstvo, da so vladne spremembe v več evropskih državah prinesle nižje spodbude in podporo države za obnovljive sisteme ogrevanja," še piše v poročilu.  

Prodali so 200 tisoč toplotnih črpalk manj

Po podatkih evropskega združenja za toplotne črpalke (EPHA), ki statistiko vodi nekoliko drugače, je bil padec prodaje toplotnih črpalk leta 2023 v primerjavi z rekordnim letom 2022 6,5-odstoten. Prodalo se je 200.000 ogrevalnih toplotnih črpalk manj. 

EurObserv’ER ocenjuje, da je bilo v Evropski uniji v letu 2023 prodanih približno 5,9 milijona toplotnih črpalk, kar je nekoliko manj kot 6 milijonov v letu 2022, vključno z vsemi močmi in tehnologijami. EPHA pa navaja, da je bilo leta 2023 v 21 državah, vključno s Švico, Norveško in Združenim kraljestvom prodanih tri milijone enot za ogrevanje. 

Največji padci prodaje v Italiji in na Danskem

V analizi ugotavljajo tudi, da obstajajo precejšnje razlike med posameznimi državami članicami. Medtem ko so prodaje v nekaterih državah, kot sta Italija in Francija, upadle, so nekatere države, kot sta Nemčija in Nizozemska, zabeležile pozitivno rast prodaje toplotnih črpalk. V segmentu toplotnih črpalk zrak/voda, ki so za ogrevanje najbolj razširjene, so največji padec prodaje, in sicer kar 61 odstotkov beležili v Italiji, sledita Poljska in Danska s približno 40 odstotki, na Finskem je bil upad dobrih 38 odstotkov. Na drugi strani pa se je prodaja povečala v Belgiji skoraj za 71 odstotkov, v Nemčiji za 60 in na Nizozemskem za dobrih 42 odstotkov. 

V Sloveniji umirjanje rasti prodaje

Podatkov o tem, kaj se je s prodajo toplotnih črpalk dogajalo v Sloveniji, v analizi ni, zato smo stanje preverili pri slovenskem proizvajalcu Kronoterm. Kot navajajo, je energetska kriza leta 2023 sprožila povečano povpraševanje po rešitvah za ogrevanje, ki so neodvisne od fosilnih goriv. "V prvi polovici leta 2024 smo zaznali umirjanje rasti, kar je posledica stabilizacije trga po intenzivni investicijski aktivnosti v letu 2023." 

Ne govorijo o upadu povpraševanja, temveč o stabilizaciji trga po obdobju izjemnega povpraševanja, ki ga je sprožila energetska kriza ob začetku vojne v Ukrajini. Takrat so se kupci zaradi negotovosti masovno usmerili v investicije v obnovljive vire energije, kot so toplotne črpalke (TČ). Zdaj se trg umirja in prilagaja novim razmeram, kar je naraven razvoj po obdobju intenzivne rasti.

V Kronotermu potrjujejo, da je povpraševanje tesno povezano z usmeritvami na državni ravni. "Države, ki ponujajo višje subvencije, beležijo višje povpraševanje. V Sloveniji je trg stabilen, medtem ko na določenih evropskih trgih še vedno opažamo večje naložbe zaradi ugodnejših finančnih spodbud."

Tudi pri njih med ogrevalnimi toplotnimi črpalkami največji delež predstavljajo naprave zrak/voda, njihov ključni izvozni trg pa je Avstrija, kjer beležijo konstantno rast, sledita Italija in Švica. 

Letos upad prodaje še bistveno večji

Analiza kaže, da se je upad prodaje začel predvsem v drugi polovici leta 2023 in se stopnjeval v prvi polovici leta 2024. Po podatkih EPHA je prodaja na največjih evropskih trgih v primerjavi s prvo polovico leta 2023 upadla za 47 odstotkov, v Nemčiji na primer 42 odstotkov. V 13 evropskih državah z največjimi trgi so v prvih šestih mesecih letos prodali le 765.000 enot, v enakem obdobju leta 2023 pa so jih prodali 1,44 milijona. Manjše povpraševanje po toplotnih črpalkah lani pripisujejo političnim spremembam, ki so vplivale na subvencije.  

Zamrznili 3000 delovnih mest

Padec povpraševanja in prodaje se že odraža v industriji toplotnih črpalk, predvsem pri zaposlitvah. Evropska industrija toplotnih črpalk je bila po dveh letih rasti prisiljena zmanjšati obseg proizvodnje. Po podatkih EHPA je industrija prisiljena zmanjšati ali začasno zamrzniti 3000 delovnih mest, saj so naložbe v proizvodne kapacitete presegle rast povpraševanja. 

V Kronotermu o zmanjševanju števila zaposlenih ne razmišljajo, kot pravijo, sistematično krepijo ekipo z izbranimi strokovnjaki, ki s svojim znanjem in predanostjo prispevajo k inovacijam in dolgoročnemu uspehu podjetja. 

Novi obrati čakajo na boljše razmere

V zadnjih letih je industrija toplotnih črpalk kot odgovor na pozitivno politično prepoznavanje tehnologije toplotnih črpalk in hitro rastoče povpraševanje, ki je doseglo vrh leta 2022, močno investirala v evropske proizvodne zmogljivosti. Zdaj pa bodo morali nekateri popolnoma novi obrati in proizvodne linije čakati, dokler se evropski trg ne okrepi. Eden teh je na primer Daikin, ki je v nove proizvodnje zmogljivost na Poljskem investiral 300 milijonov evrov.

toplotna črpalka | Avtor: Profimedia Profimedia

Odpuščanja in selitev proizvodnje

Nekatera podjetja že odpuščajo, nekatere selijo proizvodnjo. Na primer, Saunier Duval, podružnica nemške skupine Vaillant je julija 2024 v svoji francoski tovarni v Nantesu ukinila 250 delovnih mest zaradi upada trga toplotnih črpalk v Franciji. 

Danski proizvajalec Grundfos je drug primer. Odločil se je zapreti svojo proizvodno enoto v nemškem Wahlstedtu, Schleswig-Holstein, in preseliti proizvodnjo v drugo državo, da bi zagotovil dolgoročno konkurenčnost skupine. 

NIBE Group, matična družba NIBE, velikega proizvajalca toplotnih črpalk, je napovedala, da bo zaradi zelo majhnega povpraševanja odpustila 340 zaposlenih na Švedskem. V sporočilu za javnost je skupina pojasnila, da imajo ogromne zaloge toplotnih črpalk, podjetje pa upa, da bo stroške in število zaposlenih lahko prilagodilo trenutno nižji prodaji. 

Ustvarili so 170 tisoč delovnih mest

Ob tem pa avtorji analize poudarjajo, da prilagoditev novim tržnim razmeram ne sme zasenčiti dejstva, da je evropska industrija toplotnih črpalk v le nekaj letih postala velik igralec na evropskem trgu ogrevanja. Po podatkih EHPA je evropski sektor toplotnih črpalk leta 2023 ustvaril približno 170.000 neposrednih delovnih mest, od tega 66.000 v proizvodnji (39 %), 48.000 v montaži (28,6 %), 33.000 v proizvodnji komponent (19,5 %) in 22.000 (13 %) v servisnih in vzdrževalnih dejavnostih, ponuja pa ogromno možnosti za rast zaposlitve in ustvarjanje premoženja. 

Poleg tega toplotne črpalke ostajajo ključni del ciljev Evropske unije glede ogljične nevtralnosti. Okrevanje trga pa bo po mnenju avtorjev analize odvisno od bolj stabilnega ekonomskega okolja, ugodnih sistemov spodbud in nadaljnje podpore za tehnologije obnovljivih virov energije.

katarina.n.mal@styria-media.si

Komentarjev 3
  • Anja1956 12:43 16.januar 2025.

    Tudi Poljska je v EU pa se večina domov ogreva na premog ! Tam se o zeleni agendi ne govori !?

  • Avatar krucefix123
    krucefix123 10:59 16.januar 2025.

    Kar lep cajt razmišljam o TČ ,po tej draginji in pristopu naše vlade oz parlamenta,ker so vsi en stroj ,definitivno jo ne dam v bajto.

  • Avatar omega_v6
    omega_v6 09:54 16.januar 2025.

    Dvignejo ceno omrežnine in z Marcem bo dražja še elektrika pa pričakujejo prodajo toplotnih črpalk in el.avtov?? Kdo bo plačeval kazni za preseženo moč?? Naj ti,ki so dovolili to nepošteno omrežnino kupijo te toplotne črpalke!!