Slovenija se ponaša s številnimi naravnimi bogastvi, medtem ko njena zdraviliška ponudba pogosto ostane skrita pred očesom slovenskih turistov. Slovenska turistična organizacija je ravno zaradi spregledanosti te omembe vredne ponudbe v okviru kampanje Moja Slovenija organizirala študijsko turo, skozi katero je želela pokazati, kaj vse imamo v Sloveniji.
V Skupnost slovenskih naravnih zdravilišč (SSNZ) je združenih 12 verificiranih naravnih zdravilišč. Omenjeno združenje sicer velja za najstarejšo gospodarsko interesno združenje v Sloveniji. Strateško usmerjenost v turizem nove dobe že 60 let dopolnjujejo tradicionalno odlični preventivni in kurativni zdravstveni programi, ki temeljijo na souporabi naravnih zdravilnih sredstev.
Zametki slovenskega zdravilišča segajo vse v leto 1401, ko je bilo na območju današnje Slovenije Dobrna prvič omenjena v virih. V povezavi z zdraviliščem je bila nato v virih Dobrna omenjena leta 1582, prva zdraviliška stavba pa je bila postavljena 1624.
Najstarejše mesto s sodobnimi termami
Čeprav Dobrna velja za najstarejše zdravilišče v Sloveniji, nas je študijska pot ponesla mimo nje neposredno v najstarejše mesto pri nas, Ptuj.
Terme Ptuj spadajo pod hotelsko verigo Sava Hotels & Resorts, ki združuje vrhunske namestitve, termalna zdravilišča in wellnes centre v različnih regijah. Njihova ponudba temelji na bogatih naravnih virih, kot so termalna voda, morje in zdravilna klima, ter je usmerjena v sprostitev zdravje in dobro počutje gostov.

Grand Hotel Primus poleg bogate wellness ponudbe ponuja tudi termalni park s svetom savn. Hotel je dobil ime po rimskem vojskovodju, ki je svojo legijo sicer imel na Dunaju, a vendar je znan po tem, da je na Ptuju s svojo edinstveno retoriko prepričal legije, da so podprli takratnega cesarja. "Primus po rimsko pomeni tudi prvi. Prvi hotel v Termah Ptuj, tako da ima dvojni pomen," je pripomnila direktorica.

Čatež v povezavi s sedmimi veličastnimi gradovi Posavja
Pot nas je nato ponesla v Posavje, natančneje v Terme Čatež, ki so že vrsto let prva izbira družin, ki iščejo sprostitev s pridihom igrivosti. Terme Čatež ima namreč največji vodni park v osrednji Evropi s termalno vodo, bazeni, tobogani in wellness riviero. Leta 2025 prav tako obeležujejo 100-letnico obratovanja. Pred časom so v termah tudi pridobili certifikat Zeleni ključ za Hotel Terme****, na podlagi tega pa še znak Slovenia Green za ponudnike nastanitev. "Smo del naravnih zdravilišč in to tradicijo tudi negujemo," je uvodoma povedala Alenka Mokrovič Pogačar, pomočnica direktorja term.
Terme Čatež je nedavno odprl tudi wellness doživetje v Hotelu Terme, kjer je na več kot 2000 kvadratnih metrov več bazenov, savn ter tudi panoramski fitnes center. Pomočnica direktorja je pojasnila, da so v zadnjem letu in pol investirali v dva wellness – zimska wellness riviera ter Grand Spa Terme.
Mokrovič Pogačar je povedala, da je v sklopu term manj kot 50 odstotkov gostov Slovencev, v zadnjih dveh, treh letih pa je vse več Hrvatov. Slednji so namreč po obisku prehiteli tudi Italijane, ki so desetletja veljali za najpogostejše obiskovalce. "Poleg omenjenih je tukaj tudi veliko Avstrijcev, v poletnih mesecih pa je precej tudi Srbov, Nizozemcev, Nemcev. Smo namreč na tranzitni poti proti Balkanu, proti morju, tako da imamo tudi veliko tranzitnih gostov," je razložila.
V Termah Čatež se najde tudi veliko za tiste, ki so željni pridobiti več znanja o zgodovini. Na območju so namreč odprli digitalno grajsko sobano veličastnih sedem gradov Posavja. Tako se lahko gostje, predvsem otroci, spoznajo z zgodbami iz preteklosti gradov Brežice, Kunšperk, Mokrice, Reichenburg, Sevnica in Svibno ter Kostanjevica na Krki.
Urbana legenda o grofinji Barbari
Grad Mokrice je torej eden izmed sedmih veličastnih gradov Posavja, čigar zgodovina sega v 15. stoletje, danes pa deluje predvsem kot ekskluzivna lokacija za oddih in sprostitev.
V rimskem obdobju je na mestu današnjega gradu Mokrice stala vojaška utrdba Romula, kjer je več let nastajal grad, kot ga vidimo danes. Grad je skozi leta menjal lastnike, zadnji tamkaj živeči grofje pa so bili von Gagerni, ki so bili zaradi slabega finančnega stanja primorani prodati imetje že pred drugo svetovno vojno. Med vojno so grad nato zasedli Nemci, po vojni pa je bil nacionaliziran.

Kljub legendi o strašenju pa na gradu trenutno obratuje priznana restavracija Restaurant 1444 – Mokrice Castle. Slednja svojim gostom v grajskem ambientu ponuja kulinarična doživetja, ki prepletajo lokalne sestavine, sodobne pristope in grajsko eleganco. Poudarek je na avtentičnih okusih s pridihom sodobnosti ob izbranih vinih iz vinorodnih okolišev.
Tečaji čuječnosti sredi narave
Iz starega gradu smo nato odpotovali v eno najstarejših zdravilišč v Evropi – Dolenjske toplice, ki se nahajajo sredi narave ter tako svojim gostom ponujajo popolno sprostitev izven mestnega vrveža. Dolenjske toplice spadajo pod Terme Krka, skupino zdravilišč in wellness centrov, ki ponujajo celovite storitve za sprostitev, zdravje in dobro počutje. Njihova ponudba temelji na naravnih zdravilnih dejavnikih, kot so termalne in mineralne vode, zdravilna klima ter sodobni medicinski pristopi.

Terme ob obali
LifeClass Hotels & Spa, Portorož, Slovenija, so eni izmed redkih skupin, ki ob morju ponujajo tudi termalne oziroma zdraviliške storitve. Skupina se ponaša s šestimi tematsko obarvanimi hoteli najvišjih kategorij, Termami Portorož ter s sedmimi centri zdravja in dobrega počutja.

V času, ko je zdravje in dobro počutje v ospredju naše družbe, je torej vsekakor pomembno, da ne spregledamo draguljev, ki se nahajajo v naši bližini in ponujajo edinstvene priložnosti za sprostitev ter okrevanje.