S slovensko himno in nekaj tehničnimi zapleti se je v mariborskem City hotelu začel kongres stranke Demokrati. Anže Logar je kot edini kandidat za predsednika izvoljen brez glasu proti.
Prisotnih je 209 ustanovnih članov, večina med njimi je nekdanjih članov SDS, vendar nekdanji člani SDS niso množižno zastopani v organih stranke.
Štarta na 20 poslancev
Anže Logar je tik pred začetkom kongresa komentiral včerajšnji spor s poslancem Dejanom Kalohom, ki je prav tako izstopil iz SDS in naj bi bil tudi ustanovni član Demokratov. Spor z nekdanjim poslancem Kalohom bo namreč Logarju onemogočil ustanovitev poslanske skupine, v katero se morajo povezati najmanj trije nepovezani poslanci.
"Mi te stranke ne ustanavljamo za tri mandate oziroma za poslansko skupino treh mandatov, ampak za 20 in več poslancev v naslednjih mandatih," je Logar dejal pred začetkom kongresa, med kongresom pa Kalohu sporočil par pikrih: "Tistim, ki članstvo v stranki vidijo kot bližnjico do funkcije, sporočam, naj srečo iščejo drugje."
Le nekaj zvenečih imen
Dvorana je sicer nabito polna, poleg Logarja pričakovano Eva Irgl in Romana Jordan, ki sta članici izvršilnega odbora stranke. Člana izvršilnega odbora sta tudi s podjetnika Mirko Požar in Primož Novak, nekdanji direktor Pošte, ki je nedavno izstopil iz Gibanja Svoboda. Mark Boris Adrijančič, nekdanji minister za digitalno preobrazbo je postal član sveta stranke, prav tako je član sveta stranke postal nekdanji pravosodni minister Senko Pličanič. Med ustanovnimi člani je tudi Tadej Ostrc, nekdanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje v času, ko ga je vodil Danijel Bešič Loredan.
V straki sodelujeta ustavni pravnik Matej Avbelj in ekonomist Igor Masten, ki sta se z Logarjem združila že v Platformi sodelovanja, na kongresu pa ni pa bilo Alje Brglez, direktorja Beletrine Mitje Čandra niti nekdanjega ministra ministra Jerneja Pikala, ki sta bila aktivna v Platformi Sodelovanja.
Predsednik stranke Demokrati poudarja, da Slovenija potrebuje zmagovalno miselnost, sodelovanje in veliko programsko koalicijo, predvsem pa takoimenovani tretji politični steber. "Lahko imamo znanja, kolikor želimo, ampak vezivo, ki nas povezuje, preko katerega lahko to znanje izkoristimo, je argumentiran, spoštljiv, vključujoč dialog," je dejala nekdanja evropska poslanka in članica SDS Romana Jordan.
"Predvsem pa je pomembno, da vrnemo pozitivno vzdušje v Slovenijo, da ljudje zadihajo, še posebej tisti, ki v svojem okolju delujejo in želijo biti uspešni. Potrebujemo ravnovesje na vseh ravneh," pa dodala Logarjeva politična sopotnica Eva Irgl.
"Slovenija potrebuje močno vizijo, sveže ideje. Danes smo tukaj videli kar precej izkušenih obrazov, predvsem pa svežih, mladih, ki smo pripravljeni tudi trdo delati," pa je poudaril nekdanji državni sekretar na ministrstvu za zdravje v času aktualne vlade Tadej Ostrc, ki je sodeloval tudi pri pisanju strankinega programa za zdravstvo.
Logar je napovedal, da se bo umaknil kot vodja Platforme sodelovanja, kjer je sicer začel samostojno politično pot.
"Nasprotujemo vsem oblikam ekstremizma in naš cilj je oblikovati močan politični tretji steber, ki bo s poudarkom na skupnih programskih izhodiščih, temeljnih za prihodnji razvoj Slovenije. Smo stranka socialne integracije," pravi Logar. Poudarja pomen varnosti države, kjer ima ključno vlogo neodvisna policija, "brez vmešavanja politike, ki sama določa, kaj je prav in kaj narobe". Njegova stranka bi prav tako poostrila vstop ilegalnim migrantom, od tistih, ki so tukaj pa pričakuje, da se integrirajo.
Janša je pa priznal, da s SDS ne pride nikamor da so vse interpelacije navadna šara. Sedaj poshuša na tale način poseči v levo volilno telo. In Logar? Še Pirc Musarjeve kot Janševec ni mogel premagati. Sedaj ga je Janša preoblekel.
+So navadna podružnica SDS. Bomo videli, koliko ljudi-volivcev so nategnili.
sami levi odpadniki da bomo po golobu še naprej plesali in vzklikali samo da ni janša