"Slovenija ima stanje blokiranosti," opozarja Gregor Golobič. "Slovenijo tare opravilna nezmožnost političnega sistema, da bi sprejemal ključne odločitve," pravi Golobič.
Golobič ocenjuje, da je slovenska politična scena odmaknjena od realnosti in odvisna od javnega mnenja. Ponazarja z reformami, ki so sprejemljive, če je zanje javnost. Možnost razpusta parlamenta in predčasnih volitev je pri nas nerealna.
Med predlogi Zaresa za odpravo blokad in omogočanje prihodnjega razvoja med drugimi najdemo tudi predlog Pahorju, in sicer "kabinet predsednika vlade takoj začne dosledno izvrševati funkcijo nadzora nad izvrševanjem sprejetih vladnih sklepov in politik ter ukrepanja v primeru zamud".
Podobno kot v začetku tedna prvak opozicijske SDS Janez Janša, tudi prvak koalicijske Zares Gregor Golobič danes predlaga spremembe ustave. In sicer za "odpravo nedoslednosti slovenske ustavne in zakonodajne ureditve parlamentarnega političnega sistema". Ponovno predlaga formalno povabilo poslanske skupine nepovezanih v koalicijo in razpravo o DeSUS-u. Pa tudi prekinitev pogodbe s Patrio in določitev umika slovenske vojske iz Afganistana.
Golobič ni zavrnil možnosti izstopa iz koalicije, če njihovim predlogom ne bo ugodeno, ampak je na naše vprašanje, ali bodo njihovi ministri v tem primeru izstopili, dejal: "Zares kot stranka ni šla v vlado, ker bi kdo želel biti član vlade in za politični prestiž, ampak zaradi programa. Prav je, da stranka ne sedi na dveh stolih."
Zares je za zamrznitev projekta TEŠ 6; Golobič pa bi ob spreminjanju ustave povečal tudi pristojnosti predsednika republike, ki bi mu pristojnost razširil na imenovanje sodnikov. Dodaja, da pri predlogih ne gre za aktualnega predsednika in komentira, da je bilo tako ob pisanju prve ustave. Vzporednice z Janšo, ki tudi predlaga ustavne spremembe, ga ne motijo. Nasprotno, s SDS bi bili pripravljeni tudi sodelovati.