Slovenija
26763 ogledov

Boštjančič o tem, kakšen dodatek lahko pričakujejo upokojenci

Klemen Boštjančič Jure Makovec/STA
Minister za finance je zadovoljen s plačno reformo, na interpelacijo pa se še ne pripravlja.

Socialni dialog deluje tudi v Sloveniji, če je volja na obeh straneh, je danes po seji vlade poudaril podpredsednik vlade in minister za finance Klemen Boštjančič, ki je zadovoljen z napovedano reformo plačnega sistema. Kot je dodal, je bil socialni dialog v preteklosti že večkrat ogrožen, sporazum o prenovi plačnega sistema za javni sektor pa kaže, da lahko deluje, a terja veliko energije.

"Izboljšuje se položaj približno 190 tisoč uslužbencev," je poudaril in dodal, da so kakovostne javne storitve predpogoj za delovanje celotne države in njenih podsistemov. "Z uveljavitvijo smo dosegli, da nihče ne bo imel osnovne plače nižje od minimalne, povezanost plačila za delo z rezultati dela bo večja, uvajamo stimulativno in fleksibilno nagrajevanje in napredovanje, boljše bo prilagajanje ponudbi in povpraševanju na trgu dela, uvajamo tudi mehanizme za privabljanje novo zaposlenih, mladih, na novo se določa način usklajevanja plač z inflacijo," je bistvene spremembe plačne reforme naštel Boštjančič.

Kot je dejal, jim prave korake pri prenovi plačnega sistema priznava tudi mednarodni denarni sklad (IMF), ki je nedavno zaključil tehnični obisk v Sloveniji. IMF sicer pregleduje ukrepe, ki jih izvaja vlada, nato pa pripravi končno poročilo, objavljeno bo junija naslednje leto. Boštjančič je zatrdil, da so na IMF reformo ocenili kot "tipičen primer resne dolgoročne reforme".

Mladi bodo plačani bolje kot doslej

Čeprav je sicer predvidenih stroškov več kot pred reformo, Boštjančič verjame, da bi se masa plač oziroma stroški dela povečevali tudi v prejšnjem sistemu, poleg tega je največji skok viden na začetku sprejema reforme zaradi povišanja plač, nato pa bo manj avtomatskih napredovanj, je pojasnil - s tem bodo tudi stroški nižji.

"To povečanje plač je bilo potrebno zaradi več stvari. Želimo si odpreti prostor za mlade zaposlene, ki jih v javnem sektorju ni. Sistem je bil rigiden, vstopni prag je bil nizek, mi smo ob določenih pogojih omogočili, da lahko mladi vstopijo 10 razredov višje. Ne pravim, da bodo zdaj drli v javni sektor, ampak je to ena od pomembnih stvari, da naredimo sistem zanimiv za mlade," je razložil.

Gre za reformo, ki po ministrovih besedah bistveno presega mandat te vlade, učinki so vidni na 10 let in več. To je ocenil za "odgovorno politiko" in dodal, da bi se bilo veliko hitreje in lažje izpogajati s sindikati za enostaven dvig plač v tem mandatu.

Luknja v proračunu

Včeraj sta bila v Državnem zboru potrjena tudi proračuna za leto 2025 in 2026, Boštjančič je dejal, da kljub velikim negotovostim v mednarodnem okolju in gospodarstvu zasledujejo ključne prioritete. "Proračunski procesi so zelo naporni, tudi druge države imajo izzive, želja je več kot zmožnosti. Nekatere naše največje trgovinske partnerice imajo velike težave s sprejetjem proračuna, vesel sem, da Slovenija ni med temi državami," je dejal. Med ključnimi prioritetami je naštel ukrepe za krepitev in razvoj gospodarstva, znanja, stanovanjske politike, zdravstva. Poleg tega se še vedno ukvarjajo z odpravo posledic lanskih uničujočih poplav.

Pomembna je tudi 5,2-odstotna uskladitev olajšav in lestvice za odmero dohodnine, kar bo po Boštjančičevih besedah pozitivno vplivalo na plače. Dodatek za upokojence bo izplačan v petih višinah od 155 do 465 evrov, povprečnina za občine bo 771 evrov v 2025 ter 775 evrov v 2026. Poleg tega bodo občine prejele tudi 48 milijonov evrov sredstev iz naslova dohodnine.

Primanjkljaj bo v letu 2025 1,9 milijarde evrov, kar je po Boštjančičevih besedah manj kot lani ter leto pred tem. "Tako peljemo javne finance proti uravnoteženosti," je zatrdil.

Čaka ga interpelacija

Boštjančiča pa kmalu čaka tudi interpelacija, na katero se še ne pripravlja konkretno. Vesel je, da je urad za nadzor proračuna končal svoje delo, povezano s sporno stavbo na Litijski cesti, njihove ugotovitve bo uporabil tudi v svojih argumentih, je napovedal, nato pa nadaljeval: "Se že veselim kvalitetne debate, seveda mislim kvalitetne v narekovajih, s politiki, ki govorijo okrog o tem, da finance niso pod kontrolo. Naj pogledajo svoje proračune in primanjkljaje, ko so vladali," se je obregnil ob opozicijo. 

dezurni@styria-media.si

 

Komentarjev 17
  • bobubob 16:33 21.november 2024.

    Kakšen dodatek vendar - upokojenci imajo pokojnine! Dovoljšnje, da si lahko privoščijo rekreacijo v skladu s svojim statusom in v skladu s svojimi predhodnimi vplačili v pokojninski fond. Sicer smo enakopravni, ne smemo pa biti enaki, nekdo se je namreč ...prikaži večč trudil tako, drugi pa drugače. Ups, saj res, smo v Sloveniji, kjer se še nismo ločili od socializma in od socialističnih lažnivih politikantov, katere tako ljubimo, da nam brez njih živeti ni. Le kaj bi brez 'pravične' države, ki skrbi za nas...

  • kapljač 15:38 21.november 2024.

    Vlada Goloba dela dobro . Kaj se tiče Slovencev pričakovati da bodo dobro znali ceniti , pa je odveč . Nikoli nismo znali . Je pa nujno kar Golobovi počno za naprej in končno za nazaj. Vidimo , ko nas ...prikaži večs je Titov socializem iz nič potegnil med zelo dobro žive, ljudje tega ne znajo ceniti .

  • Anja1956 15:08 21.november 2024.

    Tisti grdi, krompirjev nos bi mu zabila do riti ! Važno, da bodo najdli pol miljarde za usrano Ukrajino !