Poročen sem 16 let. Imam 45 let, žena 42. V tem obdobju sva z ženo skupaj zgradila hišo in pridobila vikend na Gorenjskem. Žena je tudi mama najinih dveh otrok, visoko izobražena – dela kot magistrica ekonomije v svetovalnem podjetju s področja upravljanja premoženja in prejema precej visoko plačo. Sam nimam visoke izobrazbe, zaposlen sem v javni upravi kot referent.
Pred pol leta sem doživel šok – izvedel sem namreč, da se žena že pol leta na skrivaj dobiva z drugim. Zahteval sem razvezo, a se mi je začela na vse mogoče načine opravičevati, da je naredila napako in da naj poskusiva znova.
Na začetku sem pristal, potem pa se je zgodba ponovila – spet me je prevarala z istim moškim. Predlagal sem takojšnjo razvezo z delitvijo skupnega premoženja. Tu pa imam tudi vprašanje – ali lahko dejstvo, da mi je bila žena nezvesta, vpliva na to, da bom prejel večji del skupnega premoženja? Glede na njeno višjo plačo se namreč bojim, da mi bo vzela veliko.
Po kakšnem ključu se pa sicer deli skupno premoženje? Hvala.
Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje. Če me sprašujete, ali lahko dejstvo nezvestobe samo po sebi vpliva na to, da se bo ženin pravni položaj pri delitvi skupnega premoženja poslabšal, je odgovor ne.
To pa še ne pomeni, da njena nezvestoba ne bo igrala pomembne vloge v samem procesu delitve skupnega premoženja. A boste morali izkazati vzročno zvezo med nezvestobo in njenim manjšim deležem na skupnem premoženju.
Naj ponazorim s primerom: če boste recimo uspeli dokazati, da ste morali prav zaradi njene nezvestobe bolj skrbeti za otroke, za dom, več delati pri vzdrževanju hiše, vikenda ipd., ker je bila ona zaradi ljubimca pač (fizično ali z mislimi) odsotna, potem bi lahko njena nezvestoba povzročila tudi spremembo v ključu delitve skupnega premoženja.
Kar zadeva samo delitev skupnega premoženja, pa velja, da če bosta sklenila sporazum o njegovi delitvi, bosta morala najprej doseči sporazum o obsegu skupnega premoženja, ki je sestavni del (glavnega) sporazuma o delitvi skupnega premoženja.
Preden bosta ugotovila vajina deleža na njem, bosta morala ugotoviti tudi morebitne dolgove in terjatve glede tega premoženja (denimo hipoteko) ipd.
Pri delitvi skupnega premoženja se sicer šteje, da sta deleža na njem enaka, a lahko vsak od vaju dokaže, da je prispeval k skupnemu premoženju v drugačnem razmerju.
Če sporazum glede deležev na skupnem premoženju ni dosežen, upošteva sodišče vse okoliščine primera, zlasti dohodke vsakega od zakoncev, pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, varstvo in vzgojo otrok, opravljanje gospodinjskih del, skrb za dom in družino, skrb za ohranitev premoženja ter vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravljanju, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja.
Ženin dohodek bo torej pomemben dejavnik pri delitvi premoženja v njeno korist, nikakor pa ne bo edini.
Mag. Boštjan J. Turk
halo gospod advokat zakaj ne daste en kratek pro bono nasvet. pobrigej za za otroke, ker oče se nisi okol jagal in iskal drugo družino, torej otroci v tvojo skrb, dobiš dobro preživnino zanje , daš odpoved in še zase… ...prikaži večse izterjaš kot bivši zakonec preživnino. pa lepo v miru se posvetiš otrokom jih vzgojiš v krasne ljudi pa še lepo preživiš na račun beden babe.
) Samske ženske vas čakajo na --- Sexy24.mom
mislim takole na prvo žogo. baba ni vredna ne cajta ne dnarja. edina stvar za katero se ima smisel borit so otroc, ker pri taki kuzli nimajo kaj iskat. kot drugo pa človek se mora mal zamislit in pogledat tud… ...prikaži več sebe. če si lačen in ni kaj za jest- greš poiskat futr. kapiš ? namest da se drkate z nekimi hobiji in podobnimi aktivnostmi je pač treba vedet, da najprej se doma podela, potem se gre pa sosedom pomagat.