Na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) so pripravili novo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, v kateri so predvidene precej strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Te se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe. Po novem bo ugašanje razsvetljave v poznem nočnem času obvezno.
Uredba, ki bo v javni obravnavi do 14. februarja, prinaša tudi omejitve glede osvetljevanja cest in javnih površin izven naselij, omejuje pa tudi osvetlitev parkirišč, fasad in okolice. Ne glede na omejitve pa naj bi bila povsod dovoljena razsvetljava, ki se prižiga s senzorji, torej le takrat, ko je resnično potrebna.
"Namen uredbe je zaščita okolja pred škodljivimi vplivi svetlobnega onesnaženja, in sicer iz vidika varstva biodiverzitete, zdravja ljudi in naravne krajine. Svetloba ponoči namreč vpliva na bioritem ljudi, živali in rastlin, tako da spreminja in povzroča motnje spanja, prehranjevanja in razmnoževanja. Zaradi tega je nujno omejiti vplive svetlobe ponoči, tako javne razsvetljave cest, ki je sicer nujna za zagotavljanje prometne varnosti, kot tudi razsvetljave nestanovanjskih objektov, vključno s parkirišči, zunanjimi delovnimi površinami in dekorativno razsvetljavo fasad in okolice," so pojasnili na ministrstvu.
Ugašanje luči ponoči
Največja novost uredbe je tako omejitev pri osvetljevanju stanovanjskih stavb, kar do zdaj ni bilo regulirano. Ugašanje razsvetljave v poznem nočnem času bo po novem nujno, omejujejo pa tudi osvetljevanje stanovanjskih območij v poznem nočnem času, "saj je praviloma prometa malo, razsvetljava pa je moteča tudi za stanovalce".
Vseeno je v vseh primerih dovoljena razsvetljava, ki se prižiga s senzorji, torej le takrat, ko je resnično potrebna, medtem ko je osvetljevanje fasade stanovanjske stavbe prepovedano.
Strožje tudi nad LED zaslone
Uredba prinaša nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje, ki so po besedah ministrstva bistveno strožje od obstoječih.
Ne le, da so objekti za oglaševanje lahko moteči za stanovalce, lahko tudi ogrožajo varnost v prometu, so utemeljili svojo odločitev.
Spreminjajo se mejne vrednosti osvetljenosti, zahteve pa bodo ne glede na barvo oglasnega sporočila enake, če gre recimo za osvetljene logotipe podjetij. V primeru spremenljivih oglasnih sporočil, kot so na primer LED zasloni, se svetlost ugotavlja pri popolnoma belem zaslonu, kar je s stališča svetlobnega onesnaževanja najbolj obremenjujoče.
Objekte za oglaševanje bo po novem dovoljeno osvetljevati samo iz njihove notranjosti, ugašati pa jih bo treba ob 22:00 uri (oziroma ob 24:00, uri če se nahajajo v mestnih središčih).
Izjema bodo le objekti za oglaševanje dejavnosti, ki je odprta za javnost v tem času, kot na primer bencinski servisi ob avtocesti in podobno. Ti bodo lahko osvetljeni celo noč, tudi izven naselij.
Poleg tega pa razsvetljava objekta za oglaševanje ne bo smela poslabšati varnosti v cestnem prometu "in se ne sme nameščati v varovalnem pasu cest in na dodatnem 25 m pasu ob varovalnem pasu cest, če te niso osvetljene".
Parkirišča s svetilkami na senzor
Na parkiriščih industrijskih in upravnih stavb bodo morale biti izven delovnega časa svetilke izklopljene. "V primeru potreb je še vedno dopustno, da se svetilke na takšnih parkirnih površinah za krajši čas vklapljajo s senzorji, kar se zgodi samo v primeru, da je na parkirni površini nekdo dejansko prisoten," ob tem dodajajo na ministrstvu.
Osvetljevanje fasad
Fasade stavb, spomenikov in gradbeno inženirskih objektov se bo lahko osvetljevalo le z okolju prijaznimi svetilkami. Mejna vrednost bo višja v mestnih središčih na območjih, ki so hkrati tudi kulturni spomeniki. Zakaj? "Izredno nizka mejna vrednost za svetlost fasad, enaka kot izven naselij, je neprimerna, saj ne doseže želenega učinka – izpostaviti dekorativne značilnosti fasade," razložijo na ministrstvu, kljub temu pa bo obvezno ugašanje razsvetljave fasade v poznem nočnem času, po 24:00 uri. Razsvetljava fasad izven mestnih središč se mora ugasniti ob 22:00 uri. Osvetljevanje fasade stanovanjske hiše bo prepovedano.
"Novoletna razsvetljava stanovanjskih stavb naj bo v poznem nočnem času ugasnjena"
V novi uredbi so določene tudi izjeme: občasna razsvetljava napovedanih javnih prireditev, novoletna razsvetljava, razsvetljava začasnih kulturno umetniških inštalacij, stavb za opravljanje verskih obredov v času verskih praznikov in stavb splošnega družbenega pomena v času občinskih in državnih praznikov, za katere velja prepoved svetenja proti oknom varovanih prostorov in prepoved osvetljevanja vodnih površin, ter izjeme zaradi varnosti v cestnem prometu (prometna signalizacija) in ob izrednih dogodkih, pa tudi določeni objekti za oglaševanje (kot na primer bencinski servisi). Med izjeme seveda spada tudi signalizacija v železniškem in zračnem prometu.
Vseeno pa je tudi pri novoletni razsvetljavi (med 20. novembrom in 15. januarjem) dopisano natančnejše navodilo: novoletna razsvetljava stanovanjskih stavb naj bo v poznem nočnem času ugasnjena.
Tudi cerkve sodeč po določilih uredbe ne bodo smele biti več osvetljene tekom cele noči vsak dan, temveč le ob verskih praznikih in med mašami. Izjema so "pomembnejše cerkve", piše v uredbi – "kulturni spomeniki, kadar gre za objekte, ki jih je potrebno osvetliti zaradi kulturno zgodovinskega pomena".
Posebne zahteve veljajo tudi za razsvetljavo športnega igrišča, predvsem ugašanje svetilk, izven delovnega časa ter izjema glede uporabe svetilk s podobno barvno temperaturo nad 2200 K na naravovarstvenih območjih v primeru televizijskih prenosov.
Obvezno poročanje o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji
Za vse občine, ne glede na velikost, bo po novem poročanje o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji obvezno. Obvezna bo tudi izdelava načrta razsvetljave za vse večje upravljavce, ne glede na vrsto objekta. Načrt razsvetljave bodo morali poslati v elektronski obliki na ministrstvo vsako peto leto.
Ministrstvo s tem uvaja tudi prve meritve nove ali prenovljene razsvetljave, ki jih morajo izvesti vsi večji upravljavci razsvetljave in poročilo o meritvah priložiti načrtu razsvetljave.
Načrt razsvetljave je obvezen za vse upravljavce javne razsvetljave in večje upravljavce razsvetljave, pri čemer so vključeni tudi tisti upravljavci, za katere ostale določbe te uredbe ne veljajo, saj je njihova razsvetljava urejena z drugimi predpisi.
Ciljna vrednost letne svetlobne energije vseh svetilk razsvetljave cest in javnih površin, ki jo upravlja občina ali po njenem pooblastilu drugi upravljavec, je izračunana na prebivalca s stalnim ali začasnim prebivališčem v tej občini.
Tistim, ki so bili že zdaj v prekršku, se čas izteka
Obstoječo razsvetljavo, ki ne ustreza zahtevam do zdaj veljavnega predpisa glede svetenja nad vodoravnico, bo treba prilagoditi vsem zahtevam te uredbe najkasneje do 31. decembra 2026. Razsvetljavo, ki ustreza zahtevam do zdaj veljavnega predpisa glede svetenja nad vodoravnico, pa bo treba prilagoditi določbam te uredbe ob izteku življenjske dobe razsvetljave oziroma najkasneje do 31. decembra 2045, razen glede obveznega ugašanja v poznem nočnem času, kar bodo morali urediti najkasneje do 31. decembra 2027.
Za kršitelje so predvidene visoke globe
Nadzor nad spoštovanjem določil uredbe bo opravljal okoljski inšpektorat. Globe za kršitve pa bodo lahko precej visoke. Z globo od 4.000 do 40.000 evrov se za prekršek kaznuje upravljavec razsvetljave, ki je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik. Z globo od 1200 do 4100 evrov se za prekršek lahko kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.
Kaznovane pa bodo lahko tudi fizične osebe, z globo od 40 do 1200 evrov, če bodo za zunanjo razsvetljavo uporabljali svetilke, ki svetijo nad vodoravnico in njihova podobna barvna temperatura ne presega 2700 kelvinov (K).
Strožje omejitve na naravovarstvenih območjih
Nove mejne in ciljne vrednosti so namesto v enotah za električno moč zdaj izražene s fotometričnimi enotami, kot so lumen (lm), luks (lx) in kandela (cd). V veljavo bo stopila omejitev uporabe svetilk z nevtralno in hladno podobno barvno temperaturo. Na naravovarstvenih območjih sme uporabljati samo svetilke z izredno toplo belo svetlobo 2200 K ali manj, na ostalih območjih pa toplo belo svetlobo 2700 K ali manj. Ker so svetilke z nizko podobno barvno temperaturo manj učinkovite od svetilk s hladnejšo podobno barvno temperaturo svetlobe, se na področjih, ki niso zaščitena s predpisi s področja varstva narave, dopušča uporaba svetilk z nekoliko višjo podobno barvno temperaturo, dodajajo na ministrstvu.
Skoraj tako kot v seriji SILO oz kmalu bo, samo še pod zemljo nas stlačijo
ah kolk se jezite, pa v švici v večstanovanjski hiše po deseti uri ne smete potegniti vode v WC-ju. v švici. samo tole je pa hodo narobe pri nas. v štacuni kupiš lučke na FV in ti lepo gorijo celo… ...prikaži več noč . kaj pa zdej . naj jih vržem stran in nabavim super moderno časovno regulacijo , s senzorji gibanja. zraven pa dragi moji blejski grad se sveti da ga marsovci gledajo. in še to- cerkve s pomembni kultirnim sporočilom so lahko celo noč osvetljene. a mi to kdo razloži kako to gre skup.
A fasade cerkva z močnimi reflektorji bodo pa lahko še naprej rasvetljene?