Slovenija
3663 ogledov

Černač nad Goloba: Vsakemu ste vzeli 500 evrov

Robert Golob Žan Kolman / KPV
Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS.

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. Predlagatelji za zdaj niso predlagali nobenih sklepov, lahko pa do zaključka 14-urne razprave to še storijo.

Poslanci največje opozicijske stranke so drugo interpelacijo Golobove vlade vložili zaradi premierjeve izjave, da je vlada pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po Golobovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.

Janez Janša | Avtor: Epa Epa
Predlagatelji interpelacije predsedniku vlade očitajo namerno in zavestno širjenje laži, današnja razprava pa naj bi po njihovem mnenju dala odgovor na vprašanje, kako je pokojninska reforma iz leta 2012 prispevala k zaustavitvi nadaljnjega padanja pokojnin, ki je bila posledica zniževanja odmernega odstotka v skladu z zakonodajo, ki je veljala pred letom 2012.

Vlada je že v odgovoru na interpelacijo vse očitke zavrnila in ocenila, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost. Ministrska ekipa vztraja pri premierjevih navedbah o slabšanju položaja upokojencev z reformo iz leta 2012, obenem pa izpostavljajo ukrepe, ki so jih sami sprejeli z namenom izboljšanja položaja upokojencev.

To je sicer že deseta interpelacija v aktualnem mandatu in druga zoper celotno vlado. Te sicer v zgodovini samostojne Slovenije niso pogoste, pred Golobovo so interpelacijo prestale še vlade Janeza Drnovška, Antona Ropa in Mira Cerarja. Vse je v parlamentarni postopek vložila SDS.

"Tukaj pa se nimate kaj za hvalit"

Zvonko Černač iz vrst SDS je medtem vladi očital Zakon o dolgotrajni oskrbi, češ, da se "tukaj nima kej za hvalit". Kot je pojasnil, je vlada uveljavitev zakona o dolgotrajni oskrbi večkrat zamaknila, zaradi česar je upravičence prikrajšala za 10.000 evrov.

"Najbolj brezsramna samohvala je, da je vlada z letom 2025 zvišala splošno dohodninsko olajšavo s 4500 na 5000 evrov. Ta olajšava, bi se morala leta 2026 sicer zvišati na 5500, kar pomeni, da ste jo zmanjšali za 500 evrov, saj ste ukinili prejšnje sprejete ukrepe," je pojasnil ter poudaril, da v kolikor vlada ne bi ustavila ukrepov SDS, bi zaposlenim v žepu ostala še ena celotna plača.

Najprej 30.000, nato 20.000 stanovanj

V nadaljevanju je beseda nanesla tudi na gradnjo stanovanj. Kot je izpostavil poslanec SDS, je "predsednik vlade govoril, da bomo zgradili 30.000 stanovanj. Potem ste ustanovili posebno ministrstvo, da boste zgradili 20.000 stanovanj. Pred dvema letoma se niste mogli zmeniti med sabo, ko je Luka Mesec rekel, da bodo zgradili 2000 stanovanj na leto, pa ga je Golob popravil, da ne dva, ampak 3000. Ko je to ministrstvo prevzela Asta Vrečko, je ona govorila o 2000 narejenih, on pa pravi ne, jih bomo šele naredili," je dejal ter dodal, da potem Golob "že reže trakove pred novozgrajenimi stanovanji".

Zvonko Černač | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Zaključil je, da se bo predsednik vlade zagotovo pohvalil s tako imenovanimi ključnimi reformami javnega zdravstva. "Najbolj pa gredo te spremembe v škodo ljudi. Tistih, ki si plačevanja zdravstvenih storitev, zato ker jim jih preprečujete z vašimi napačnimi in škodljivimi odločitvami javno dostopnost do njih v javnem zdravstvu pri zasebnikih, enostavno ne morejo privoščiti. Oziroma si jih do neke točke, do diagnostike, ki stane tam nekaj sto evrov. Ko pa gre za zahteven poseg, ki stane nekaj tisoč evrov, v javnem zdravstvu pa prej umrejo, preden do teh storitev pridejo. Taka je žal realnost."

"Za samorefleksijo, spoštovani predsednik vlade in vladna ekipa, ni več časa. Zato naj vam ta interpelacija poda odgovore na vprašanje, koliko časa še nameravate vztrajati pri tem mrtvem teku? Koliko časa še nameravate vztrajati pri praznih obljubah, zavajanjih, manipulacijah in lažeh? In kako nameravata uveljaviti spremembe pokojninske zakonodaje, ki jim nasprotuje slaba polovica sindikatov?"

"V kolikor sami danes ne boste sposobni najti odgovora, potem bi vam na pomoč lahko priskočili volivci z jasnim proti na referendumu 11. maja letos," je zaključil.

Predsednik vlade je svojo repliko začel s pohvalo, da je bil v DZ sprejet novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno in zasebno zdravstvo: "Danes je parlament sprejel zgodovinski zakon in jaz sem ponosen na vas in res si zaslužite, da ste vi sami ponosni na to, kar vam je uspelo. Hvala."

Porabili bodo 14 ur delovnega časa

V nadaljevanju je interpelacijo označil za politični teater, kar naj bi pokazal nastop predlagatelja. Golob je še naprej vztrajal, da si predlagateljska stranka z interpelacijo kupuje čas za referendumsko kampanjo. "Ta interpelacija ja samo ena v nizu, ki se je začel s prvim dnem nastopa tega parlamenta. In ima samo en cilj: zavlačevanje in blokada, ker to je edino, kar znajo." Pojasnil je, da bodo sedeči v parlamentu porabili 14 ur delovnega časa, ki bi "ga lahko ta parlament namenil reformam in ljudem za to, da bodo oni lahko zapravljali vaš čas".

"Kdo ima še ta privilegij v tem svetu, da 14 ur delovnega časa porabi za mlatenje prazne slame?" se je spraševal ter dodal, da nimajo niti poguma, da bi mlatenje praznega časa podprli s sklepi. Stranki SDS je tudi očital, da so imeli trikrat oblast, a vendar v njihovem mandatu niso storili ničesar, "saj niso imeli ne želje ne poguma".

Robert Golob | Avtor: KPV Predsednik vlade Robert Golob. KPV
V nadaljevanju je pojasnil, da bodo spremembe na področju zdravstva težke, a vendar so nujne. Izpostavil je, da bo vlada s koalicijo vztrajala pri javnem zdravstvu, ta mandat ter tudi prihodnji.

Koliko manipulacija in laži pa prihaja iz vrst SDS, pa po mnenju Goloba potrjuje prav referendum o dodatku k pokojninam, saj bo ta državo stal 6,7 milijona evrov. "Zakaj? Za to, da se bo mogoče štirim umetnikom, kulturnikom preprečilo, da bi prišli do izredne pokojnine," je poudaril. Strošek štirih pokojnin na leto pa medtem znaša nekaj čez 60.000 evrov, je v odgovor še zatrdil Golob.

V nadaljevanju je pojasnil, da je Slovenija na področju znanja med vodilnimi na svetu, zaradi česar bo ta vlada še naprej vlagala v šolstvo ter izobraževanje. Med drugim je po njegovih besedah Slovenija uspešna tudi na gospodarski ravni. V sklopu slednjega je izpostavil, da so švicarski farmacevti v Sloveniji že prepoznali "drugo Švico", zaradi česar so preselili velik del svojih razvojnih in ne le proizvodnih kapacitet v Slovenijo. "Gradijo se tovarne, gradile se bodo nove," je izpostavil ter dodal, da bodo zaradi podpore te vlade ustvarjenih veliko novih delovnih mest, obenem pa so predvidene nove investicije. "Slovenija je postala ena najbolj zaželenih destinacij za investicije v farmacevtsko industrijo, ne samo v Evropi, ampak tudi na svetu."

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 37
  • Soljatar 19:23 23.april 2025.

    golobar odjebi nazaj na primorsko, v Ljubljani si nezaželjen...persona non grata...

  • Zapečkar 17:50 23.april 2025.

    Očitno Črnača daje selektivna demenca in je pozabil, da se je l.2021 v Bruslju Janševa vlada zavezala k izpeljavi pokojninske reforme, ki je temeljila na projekcijah s črnim scenarijem. Po teh bi se v pravice bodočih slovenskih upokojencev zarezalo drastično ...prikaži več bolj od predlagane reforme te vlade. Janševa pokojninska reforma je predvidevala drastične reze v izdatke za pokojnine! V sedanji reformi tega ni več, saj je Slovenija Bruslju dokazala, da projekcija iz l.2021 temelji na napačnih podatkih!

  • Luksi 17:48 23.april 2025.

    Toliko kot oligarh nam ni vzela še nobena vlada...