Iz PU Novo mesto so sporočili, da je neznanec sredi avgusta vdrl v osebne računalniške evidence mladoletnika iz Bele krajine in na njegovem profilu na Gmailu in Facebooku zamenjal uporabniško ime in geslo.
Na tak način je na računalniškem medmrežju prevzel identiteto oškodovanca in tako dosegel, da lahko pod njegovim imenom objavlja fotografije in sporočila. Policisti dejanje še preiskujejo.
Pazite na svojo identiteto
Da se tudi vam ne bi zgodilo, da bi postali žrtev ponarejanja elektronskega naslova oziroma E-mail spoofing, na slovenski policiji svetujejo, da nikar ne zaupajte identitete pošiljatelju elektronske pošte, saj se jo da enostavno ponarediti.
"Zato moramo biti pozorni na elektronsko pošto ne samo neznanega pošiljatelja, čigar identitete ne poznamo, temveč tudi na pošto znanih pošiljateljev, katerih vsebine in priponke ne pričakujemo oziroma smo prejeli pošto z nevsakdanjimi vsebinami," je zapisano v brošuri Varni na internetu (celotno si lahko ogledate v tej povezavi (PDF)).
Poleg tega na računalnikih uporabljajte programe za protivirusno zaščito, filtriranje sumljive pošte in za odstranjevanje vohunskih programov. Pri uporabi interneta pa je nujno, da si zagotovite anonimnost oziroma da stalno zakrivate svojo pravo identiteto.
Spreminjajte geslo
Če na internet dostopate prek javnih dostopnih točk (kavarne, hoteli, knjižnice), morate paziti, da ne potrdite možnosti, da bi računalnik shranil vaše geslo.
Priporočljivo pa je tudi, da si na vsake toliko časa spremenite gesla za dostop na vašo elektronsko pošto in znane družabne strani, kot je na primer Facebook. Tako boste ob morebitnem vdoru na vaš računalnik hekerju otežili dostop do vaših osebnih podatkov.