15. marca je v šempeterski bolnišnici umrl 52-letni moški, ki je med oživljanjem namesto kisika vdihaval smejalni plin. Kmalu po dogodku so ugotovili, da je moški smejalni plin prejel, ker so bile cevi na reanimacijski napravi napačno povezane.
Osumljeni iz različnih koncev Slovenije
Policija je sedaj sporočila, da je večmesečna preiskava povečini zaključena ter da je v zvezi s primerom podala kazensko ovadbo zoper več osumljenih oseb. "Novogoriški kriminalisti so v zvezi s smrtjo podali kazensko ovadbo zoper sedem oseb, ki jim očitamo skupno osem kaznivih dejanj s področja povzročitve splošne nevarnosti, ponarejanja listin in povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti," je povedal Marino Pangos, vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Nova Gorica.
Tri kazniva dejanja
Ponarejanja listin sta osumljeni dve osebi, kazenska ovadba je bila vložena zoper eno osebo, ki je ponaredila listino o izvedenih testiranjih ter zoper drugo osebo, ki je takšno listino uporabila ter jo predložila kot pravo.
Suma povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti pa so osumljene štiri osebe. Dve sta osumljeni, da sta opustili dolžna ravnanja pri inštalaciji medicinskih plinov in izvedbi montaže medicinskih pripomočkov, dve pa zato, ker sta bili zadolženi za nadziranje izvedbe teh del, a tega nista pravilno izvedli.
Policija za zdaj nima elementov, s katerimi bi kazensko odgovornost lahko očitala tudi kateri od vpletenih pravnih oseb. Med osumljenimi nobeden ni oziroma ni bil zaposlen v splošni šempetrski bolnišnici, prav tako ne na ministrstvu za zdravje.
Preiskujejo še dodatne smrti
Policija je v okviru obsežne polletne preiskave napisala preko sto obsežnih poročil, izvedla devet zaslišanj in zasegla obsežno dokumentacijo znotraj šempetrske bolnišnice ter pri pravnih subjektih, ki so bili kakorkoli povezani z gradnjo in pripravo novega urgentnega centra. "Prav tako smo pridobili dokumentacijo iz zdravstvenih domov, katerih nujna medicinska pomoč paciente prevaža v šempetrski urgentni blok," je pojasnil Pangos.
Zagrožene kazni osem in dve leti zapora
Izvedli so tudi hišne preiskave na naslovih dveh podjetij, ki so bile opravljene v poletnih mesecih. "Pri teh in tudi sicer je bilo zaseženih večje število dokumentov, elektronskih podatkov in računalnikov," je razložil Pangos. "V preiskavo so bili vključeni tudi kriminalisti iz drugih delov države, strokovnjaki s forenzičenga laboratorija ter sekcije za mednarodno sodelovanje, ki so pomagali pri pridobitvi podatkov s smeri proizvajalca."
Kazenskim ovadbam so predložili številne priloge, s katerimi osumljenim dokazujejo očitana dejanja. "Priloge so v 200 sklopih in obsegajo okoli 3000 listinskih dokazov ter veliko število elektronskih podatkov na elektronskih nosilcih," je še razložil Pangos. Za osumljene povzročitve splošne nevarnosti in nevarnosti pri gradbeni dejavnosti je zagrožena kazen osem, za ponarejanje listin pa dve leti zapora.
dezurni@zurnal24.si