Slovenija
13 ogledov

Desus bo podprl Janšo

Erjavcu je uspelo prepričati svoje štiri poslance, da v ponedeljek glasujejo za Žurnal24 main
Izvršni odbor najmanjše koalicijske stranke DeSUS je sklenil, da bo na ponedeljkovem glasovanju v DZ-ju podprl vlado Janeza Janše.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je po seji odbora potrdil, da bodo vsi poslanci glasovali za zaupnico vladi, odločitev za to pa je bila sprejeta soglasno.  ˝Člani DeSUS smo odgovorni ljudje in se zavedamo, kaj bi se zgodilo, če ne bi dali podpore vladi,˝ je dejal Erjavec ter pojasnil, da je podporo vladi pogojeval s svojim odstopom. " V primeru neenotnosti v stranki glede podpore vladi bi ponudil svoj odstop s položaja ministra za obrambo," je še dejal.

Dokler bodo v DeSUS lahko uresničevali koalicijsko pogodbo, bodo vlado podpirali, je še dejal Erjavec. Kot je pojasnil, je po pogovoru z gospodarstveniki, strokovnjaki in tudi nekaterimi udeleženci na sobotnih delavskih demonstracijah prišel do zaključka, da bo bolje, če vlado podprejo. Med glavnimi razlogi je Erjavec navedel tudi odgovornost pred prevzemom predsedovanja EU in sprejetje proračunov za leti 2008 in 2009. Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je dodal, da bo vlado podprl, ne glede na njegova prej izrečena mnenja in ne glede na Janševa obtoževanja, da je glavni krivec za nastale razmere. " Glasovanje o zaupnici vlade ni zgolj podpora predsedniku vlade, temveč celotni vladi," je dejal.

V DeSUS se zavedajo, da bi nepodpora vladi verjetno pomenila predčasne volitve, kar za stabilnost Slovenije v tem trenutku ne bi bilo dobro, saj bi se politična kriza še poglobila, je dejal Erjavec. Dodal je, da je bil nad predlogom predsednika vlade za glasovanje o zaupnici vladi presenečen, saj meni, da Janša te zaupnice ne potrebuje.


Janša bo po vsej verjetnosti lahko ostal vodja vlade. © BOBO

 
Glasovi DeSUSa najbolj vprašljivi
Prav glasovi najmanjše koalicijske stranke - Demokratične stranke upokojencev Slovenije - so bili tokrat najbolj vprašljivi pri glasovanju o zaupnici vladi Janeza Janše.  Če želi premier Janez Janša dobiti zaupnico v državnem zboru, bo namreč potreboval skoraj vse glasove koalicijskih strank. Kot je znano, so podporo Janši odrekle vse opozicijske stranke. Janša potrebuje 46 glasov poslancev, ki jih lahko na več načinov - če zanj glasujejo vsi koalicijski poslanci, ima 49 glasov. Glasovanje bi uspešno prestal tudi, če bi mu 4 poslanci DeSUSa obrnili hrbet, a bi morala zanj glasovati poslanca madžarske in italijanske manjšine. V tem primeru bi imel 47 glasov podpore.

Medtem ko dvomov za podporo Janši s strani njegove stranke - Slovenske demokratske stranke, Nove Slovenije in Slovenske ljudske stranke ni bilo, pa je zadnje dni bilo glavno vprašanje, kaj bodo storili poslanci Desusa. " Trenutno ni mogoče napovedati, kako bo večinsko glasovala poslanska skupina ," je še v petek dejal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič ter takrat ocenil, da si premier ne zasluži njegovega glasu, saj je v četrtek ˝ maščevalno obravnaval moja glasovanja ˝. Predsednik stranke Karl Erjavec pa je že v četrtek dejal, da bodo njihovi poslanci podprli vse tisto, kar je zapisano v koalicijski pogodbi. Ali to pomeni tudi glasove za zaupnico, pa se takrat ni želel natančno opredeliti.

Odrešilnih 46 glasov
 

Glasovanje o zaupnici

Koalicija               Opozicija
SDS - 29                SD - 14
NSi  -  9                  Zares - 7
SLS - 7                   SNS - 6
DeSUS - 4             NeP - 1

manjšini - 2
-- -- -- --  -- -- -- -- -- -- -- -- --
Za zaupnico  51 glasov   

Premier Janez Janša je namreč že v četrtek, ko je v pogovoru za Televizijo Slovenija napovedal glasovanje o zaupnici vlade, dejal, da glasov, kot je glas Franca Žnidaršiča, ne bo štel za glasove podpore, in dodal, da je pri glasovanju o vladnih predlogih v državnem zboru takšnih, ki glasujejo proti vladnim predlogom, od 4 do 6 iz koalicije. Tu gre predvsem za štiri poslance Desusa in po enega poslanca iz Nove Slovenije ter Slovenske ljudske stranke. Poslanca zadnjih strank bosta sicer po sobotnih zagotovilih predsednikov obeh strank, Andreja Bajuka in Bojana Šrota, zaupnico podprla. Poslanca narodnih skupnosti pa sta tudi napovedala podporo vladi Janeza Janše. Glede na zadnjo odločitev Desusa pa si tako lahko Janša obeta zadostno podporo za izglasovanje zaupnice. Skupno ima tako Janša, če vštejemo še glasove Desusa, in ob predpostavki, da se nobeden od koalicijskih poslancev ne bo vzdržal ali glasoval proti, 49 glasov podpore, kar pomeni, da bo zaupnica izglasovana.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.