Gre za dohodek iz oddajanja premoženja v najem, ki ga zavezanci ne dosegajo v okviru opravljanja dejavnosti. V primerjavi s preteklim letom ni vsebinskih novosti.
Napoved je mogoče oddati tudi elektronsko prek sistema eDavki.
Kdor ni slovenski rezident pa mora napovedati le dohodek iz oddajanja premoženja v najem z virom v Sloveniji.
Tako kot pretekla leta, napovedi niso dolžni vložiti zavezanci, ki so dosegli dohodek iz najema skupnih prostorov v večstanovanjskih stavbah (npr. hišniških stanovanj) preko upravnikov. Za te zavezance je dohodek izračunal, odtegnil in plačal dohodnino že upravnik večstanovanjske stavbe (seveda v breme zavezanca).
Davčna stopnja je 25 odstotna
Dohodnina od dohodka iz oddajanja premoženja v najem se odmeri po stopnji 25 odstotkov od davčne osnove.
Davčna osnova je doseženi dohodek iz oddajanja premoženja v najem, zmanjšan za 10 odstotkov normiranih stroškov ali za dejanske stroške vzdrževanja premoženja, ki ohranja uporabno vrednost premoženja, če jih v času oddajanja premoženja v najem plačuje najemodajalec sam.
Normirani oziroma dejanski stroški ne zmanjšujejo davčne osnove od dohodka, doseženega z oddajanjem kmetijskega in gozdnega zemljišča v najem.
Kazni do 15 tisočakov
Če zavezanec ne vloži davčne napovedi ali ne vloži davčne napovedi v roku, je za tako ravnanje predvidena globa od 250 do 400 evrov.
Z globo od 400 do 15.000 evrov pa se kaznuje za prekršek posameznik, če v davčni napovedi navede neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke.
dezurni@zurnal24.si