Slovenija
31 ogledov

Dokapitalizacija NLB do jeseni

Janez Šušteršič Saša Despot
Skrbni pregled NLB naj bi bil končan najkasneje do prve polovice junija, dokapitalizacija pa naj bi stekla do jeseni. Interes za banko je, pravi finančni minister Janez Šušteršič.

Če pa dogovora okrog dokapitalizacije banke ne bi bilo do konca leta, bo potrebno iskati druge možnosti, saj interes za banko je, je dejal Šušteršič.

Kot je v izjavi za STA in časnik Finance povedal finančni minister ob robu dvodnevne skupščine Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), ki se končuje danes v Londonu, trenutno v Novi Ljubljanski banki (NLB) poteka skrbni pregled.

Ta bo pokazal, koliko slabih terjatev, nelikvidnih naložb ... banka sploh ima. Država, kot večinski lastnik banke, pa želi natančno vedeti, kakšne so razmere v banki.

Na pogovorih s predstavniki EBRD dogovora o morebitnem sodelovanju te banke pri dokapitalizaciji NLB še ni bilo. Najprej je potrebno počakati, da bo končan skrbni pregled, je dejal Šušteršič.

Ob tem je dodal, da pri upravljanju z banko ne smemo več biti polovičarski oz. da kot doslej lastniki banke zagotovijo ravno toliko kapitala, kot to zahteva regulator.

"Potrebno je zagotoviti toliko kapitala, da bo lahko banka uspešno opravljala svojo dejavnost, s tem pa se bo zanimanje pri investitorjih za banko povečalo," je dejal.

"Če bo potrebno, se bo Slovenija prilagodila"

Slovenija je od EBRD dobila najnižjo oceno gospodarske rasti doslej, ta pa je posledica razmer v slovenskem finančnem sektorju in negotovih mednarodnih razmer.

Pri tem prednjači Grčija s svojo dolžniško krizo, je v odzivu na oceno EBRD, da bo slovensko gospodarstvo v recesiji letos in v letu 2013, povedal minister.

Finančno ministrstvo se po njegovih besedah pri svojem delu sicer naslanja na ocene, ki jih pripravi Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar), ki je napovedal nekoliko bolj ugodne razmere. Če bo potrebno, se bo ministrstvo novim napovedim prilagodilo, je napovedal Šušteršič.

EBRD je v petek napovedala, da se bo letos slovenski bruto domači proizvod (BDP) zmanjšal za dva odstotka, prihodnje leto pa za 1,1 odstotka. EBRD v svoji najnovejši gospodarski napovedi kot veliki težavi izpostavlja posojilni krč in padec konkurenčnosti gospodarstva.

Komentarjev 2
  • Stolp 19:57 19.maj 2012.

    In kdo bo dal denar za NLB, gospod Šušteršič?