Slovenija
73 ogledov

Energetske izkaznice: Minister grozil z globami, v pol leta pa niso izvedli niti enega nadzora

Slovenija 15.01.2014 stavba, stavbe v Ljubljani, nepremicnine, stanovanja, stano Saša Despot
V več kot enem letu se ministrstva niso uspela dogovoriti, kdo je pravzaprav pristojen za nadzor nad energetskimi izkaznicami, kaj šele, da bi izvedli kakšen inšpekcijski nadzor.

Več kot leto dni po sprejemu energetskega zakona, ki je dokončno uvedel zloglasne energetske izkaznice, in pol leta po koncu moratorija za kazni, ne le da inšpekcijske službe niso izvedle še niti enega inšpekcijskega nadzora s tega področja, še vedno tudi ne vedo, kdo je pravzaprav pristojen za nadzor.

Tresla se je gora ...

Dva tedna preden naj bi inšpektorji pri prodaji nepremičnin in oddaji za več kot eno leto začeli zaračunavati globe, je takratni infrastrukturni minister Peter Gašperšič naznanil, da je le od inšpektorjev odvisno, ali bodo začeli zaračunavati že na prazničen 1. januar.

Lastniki in nepremičninski agenti so takrat začeli umikati oglase nepremičnin, ki niso imele energetskih izkaznic in se odločali za oddajo stanovanje le za 11 mesecev, saj so tako zaobšli pravila o obveznosti izkaznic.

Ministrstvi in inšpekcije še vedno niso enotni, kdo je pristojen

No, kljub paniki in opozorilom ministra, se doslej na področju inšpekcijskega nadzora ni zgodilo prav nič. Ministrstvo za infrastrukturo, ki je zakon spisalo, je pristojnosti naložilo gradbeni in energetski inšpekciji, a ti dve s prstom še vedno kažeta druga na drugo.

Gradbena inšpekcija odgovarja, da so pristojni za nadzor, le kadar ministrstvo za infrastrukturo ugotovi nepravilnosti pri svojem strokovnem nadzoru in jih o tem obvesti. "Do sedaj gradbena inšpekcija ni prejela nobene prijave o ugotovljenih nepravilnostih s strani ministrstva za infrastrukturo, zato ni izvedla nobenega nadzora nad izdelanimi energetskimi izkaznicami," so pristavili na ministrstvu za okolje, ki ga vodi Irena Majcen, in s prstom pokazali na infrastrukturno ministrstvo.
 
Na infrastrukturnem ministrstvu so nas za dodatna pojasnil preusmerili na inšpektorat za infrastrukturo, češ da so samostojen organ in da oni ne vedo ničesar o inšpekcijskih nadzorih. Na inšpektoratu pa navedbe ministrstva zavračajo in dodajo, da to ni njihova pristojnost. "Za nadzor nad energetskimi izkaznicami je v skladu s tretjim odstavkom 451. člena EZ-1 pristojen inšpektorat za okolje, za vodenje registra energetskih izkaznic pa v skladu s sedmim odstavkom 333. člena pa ministrstvo za infrastrukturo. Predlagamo, da podatke pridobite od omenjenih organov."

Namen je bil dober, a ... 

Čeprav je Slovenija energetske izkaznice uvedla še kot eno evropsko birokratsko zahtevo, zaradi katere nam je grozila globa Evropske komisije, pa so strokovnjaki enotni, da je bil njihov osnovni namen vendarle dober.

Direktor nepremičninske agencije Stoja Trade Zoran Đukić je tako že ob uvedbi izkaznic povedal, da je tudi lastnikom v interesu, da pridobijo energetske izkaznice, saj bodo tako bolj konkurenčni in mamlivejši za stranke. Dejan Papež z Zbornice za poslovanje z nepremičninami pa navaja, da je uporabnost energetske izkaznice odvisna od njene kakovosti izdelave. "Če jih je nekdo naredil iz svoje dnevne sobe, potem nimajo nobene koristi, ampak le predstavljajo strošek. V primeru, da pa so narejene kakovostno na podlagi meritev – kar pa pomeni, da imajo svojo ceno – pa lahko predstavljajo tudi kvalitetno informacijo o porabi energije."

Komentarjev 2
  • zkvazdjkrregistracijozahtevate 13:10 08.avgust 2015.

    Se lepo vid kako neučinkovita je naša država. Premal inšpektorjev, vloge razdrobljene, ponekod celo do te mere da kr nihče ni pristojen. In pomtem je situacija taka kot je. Divji zahod.

  • westal 06:26 08.avgust 2015.

    Ne kličite hudiča saj sam še prerad pride.