Zdravniki in zobozdravniki sindikata Fides, ki ga vodi Konrad Kuštrin, so na popoldanski seji razpravljali o vladnem predlogu nižjih plačil za dežurstva oziroma o ukrepih, s katerimi naj bi zagotovili, da se jim plačila ne znižajo.
Glavni odbor sindikata je na seji zavrnil sporne novele, ki jih predlaga vlada. Vlada, ki se enostransko odloči, da dežurstva niso potrebna oziroma jih ni treba ustrezno plačati, mora v celoti prevzeti tudi odgovornost za slabše zdravstveno varstvo in zdravstveno stanje državljanov, pravijo v Fidesu. Obenem vladi očitajo tajkunizacijo zdravniškega poklica, med drugim z odrekanjem plačila za čezmerno delo in s sprejemanjem zakonodaje, ki je diskriminatorno uperjena proti zdravnikom.
Zdravniki se sicer pri svojem vztrajanju pri pravičnem plačilu za nadurno delo sklicujejo zlasti na to, da v državi po ocenah primanjkuje vsaj dva tisoč zdravnikov, pri čemer opozarjajo, da si "dodatnega dela v obliki dežurstev ne izbirajo sami", pač pa so ga primorani opravljati, da zagotovijo nujno medicinsko oskrbo.
Za zdravniki stojijo tudi medicinske sestre in ostali sindikati javnega sektorja. Na nižja plačila – napovedujejo – ne bodo pristali v nobenem primeru in kot skrajni ukrep omenjajo stavko. Od tega jih bo po napovedih poskušal odvrniti tudi premier Borut Pahor, ki naj bi se sestal z njimi, opazovalci pogajanj pa že menijo, da bo vlada pritiskom belih halj na koncu prisiljena popustiti.