Strategija bo vsebovala kratkoročne ukrepe in strukturne reforme, cilj pa je po besedah premierja Boruta Pahorja, da "prihodnje leto za božič na letni ravni beležimo enoodstotno gospodarsko rast in da število brezposelnih prihodnje leto ne preseže 120 tisoč".
Ministri naj bi v treh mesecih oblikovali sistem, ki naj bi sadove obrodil v drugi polovici 2010. Kratkoročni ukrepi in strukturne reforme pa bodo tudi predmet socialnega dialoga, ki naj bi ga kmalu obnovili, je povedal Pahor.
Država porabi več kot dobi
Vlada si po Gasparijevih besedah prizadeva za kombinacijo ukrepov, ki bodo morali poseči tudi v javnofinančno porabo. Ta trenutno znaša 45 odstotkov BDP, dohodki pa približno 40 odstotkov, kar ni vzdržno. "Pri taki porabi ne moremo ostati, še posebej ne zaradi njene kvalitete, ki poleg obsega postaja vse bolj pomembna," je zatrdil minister za razvoj.
Med strukturnimi spremembami je Gaspari izpostavil tri: pokojninsko in zdravstveno reformo ter reformo za boljše delovanje trga dela. Pri vseh se bodo odločali v okviru socialnega dialoga, je zatrdil minister. Po Gasparijevih ocenah je pomembno v dovoljenem obsegu razbremeniti stroške dela in narediti določene prilagoditve na področju socialnih prispevkov.
Prisilila nas je Evropa
Pripravo izhodne strategije je Sloveniji naložila Evropska komisija, ki je kot rok za zmanjšanje presežnega javnofinančnega primanjkljaja pod referenčno vrednost treh odstotkov BDP postavila leto 2013.
"Potrebni bodo dogovori. Niso potrebne minimalne, temveč velike spremembe in vsaka bo tvegana," je poudaril premier. Tega se morajo po Pahorjevih besedah zavedati tudi sindikati, s katerimi se prav zdaj sestaja. "Njihove zahteve razumem, so legitimne, a morajo biti vzdržne," je pojasnil.