Ravno ko je skupina Odgovorno do prostora včeraj zahtevala odpravo uredbe o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje, je vlada na seji črtala osmi člen uredbe. Spomnimo: gre za sporno uredbo, po kateri je minister v odstopu Igor Maher legaliziral svoj na črno zgrajeni objekt v občini Piran. Kaj črtanje tega člena pomeni za zahtevke, ki so na podlagi uredbe na upravne enote prispeli do zdaj, še nismo izvedeli.
To povzroča nov kaos
“Zavzemamo se za odpravo uredbe v celoti, vlada pa naj si začne takoj naslednji dan prizadevati, da v sodelovanju z občinami, stroko in širšo javnostjo sprejme tako podlago, ki bo naredila red in jo bodo vsi upoštevali,” je dejala projektantka Helena Kovač. To, da je vlada črtala osmi člen, za nasprotnike uredbe ne pomeni nikakršne rešitve, ampak je “tragikomično” in povzroča nov kaos.
O posledicah še sprašujejo
Na vladi pa pojasnjujejo, da bo to preprečilo morebitno izigravanje občinskih pravil, saj je prav osmi člen po njihovi oceni povzročil največ nejasnosti ter nezadovoljstva občin in javnosti. Osmi člen namreč pravi, da je gradnja pod določenimi pogoji dopustna, če prostorski akt ali drug predpis občine ne določa posebnih pogojev. Zaradi številnih vprašanj, ki jih vsak dan prejema direktorat za prostor, pa so pripravili tudi pojasnila investitorjem, kako pristopiti h gradnji enostavnega ali nezahtevnega objekta. Podatke, koliko zahtevkov za izdajo gradbenih dovoljenj za nezahtevne objekte so upravne enote prejele od uveljavitve marčevske uredbe, ministrstvo še zbira.
Vlada sicer obljublja, da bo proučila dejansko stanje in možne rešitve za kakovostno umeščanje objektov v prostor. “Štiri vlade že želijo skrajšati in poenostaviti postopke umeščanja v prostor, a še nobena ni preverila stanja na terenu,” pa na to odgovarja Marko Peterlin z Inštituta za politike prostora (zavod Ipop).
Črnih gradenj ogromno
Maja Simoneti z istega zavoda pravi, da v zadnjem času razkriti razvpiti črnograditelji niso osamljeni, črnih gradenj je ogromno. “To je tudi posledica razmišljanja, da ima vsak lastnik zemljišča tudi pravico graditi. To ni človekova pravica,” pravi Simonetijeva. Tudi sprejemanje predpisov, kot je sporna uredba, takšno prakso nadaljuje.
Skupina Odgovorno do prostora je skupaj z inženirsko zbornico ter zbornico za arhitekturo in prostor pripravila popolnoma nov predlog novega zakona o graditvi objektov. Ta naj bi poenostavil postopek do začetka gradnje, zmanjšal tveganja in finančne vložke še pred gradnjo ter vpeljal individualno odgovornost. Na vprašanje, zakaj bi nov zakon preprečil pojav črnih gradenj, če jih dosedanji niso, pa odgovarjajo, da bi resen namen pokazala že odprava uredbe, ne pa da se “vsakih 14 dni spreminja en člen”, potem pa dosledno spoštovanje predpisov, tudi s končno posledico – rušenjem.
Naj država že končno enkrat določi neko normalno ceno za gradbeno dovoljenje enodružinskih hiš. Pa ne samo normalno ampak da ko na Občino nasloviš vprašanje koliko bo stalo GD za to in to parcelo, rabijo 2 meseca da jo sploh… ...prikaži večh najdejo, potem pa nimajo pojma kolko bi stalo GD, rečejo okvirno od 20-60k evrov :) ajaj velik okvir je to :)