Slovenija
2567 ogledov

Hoteli so prisluhniti zdravnikom, takšen je njihov odziv

Evtanazija Profimedias
Odbor za pravno etična vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije nasprotuje novemu predlogu zakona o prostovoljnem predčasnem končanju življenja.

"Ključni zadržki glede Zakon o prostovoljnem končanju življenja ostajajo," je sklenil Odbor za pravno etična vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije (ZZS), ki je pregledal nov Zakon o prostovoljnem končanju življenja. 

Predlog zakona sta pripravila skupina koalicijskih poslancev in združenje Srebrna nit, njegova ključna sprememba pa je opustitev evtanazije, torej aktivne pomoči zdravnika ali zdravstvenega osebja, ki jo je zakon Srebrne niti v primerih, ko si na smrt bolni ne bi mogel vbrizgati smrtonosne tekočine sam, dopuščal.

Svoboda: "Prisluhnili smo pomislekom zdravnikov!" 

"Iz zakona smo umaknili evtanazijo, torej aktivno pomoč zdravnika pri končanju življenja na smrt bolnega. Zdaj torej govorimo samo še o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ko si trpeči sam vbrizga smrtonosno učinkovino. Največ pripomb v razpravi je bilo glede vloge zdravnika pri predčasnem končanju življenja. Te pripombe smo upoštevali, zdravnik oziroma zdravstveno osebje ni več izvajalec prostovoljnega predčasnega končanja življenja," je razložila poslanka Svobode Tereza Novak. Zdravnika bi tako pri vbrizganju smrtonosne tekočine nadomestila naprava. 

Zdravniki: "Vsi pomisleki ostajajo!"

Kljub temu odbor meni, da so zadržki, ki so jih izrazili že ob predlogu zakona, ki ga je pripravila Srebrna nit in se nanašajo predvsem na to, da predlog zakona zdravnike postavlja v položaj, ko delujejo v nasprotju z zdravniško etiko, še vedno aktualni.

Člani odbora ne soglašajo niti s členom, ki določa možnost ugovora vesti. "Člen je v celoti neprimeren s stališča pojmovanja ugovora vesti v medicini: ugovor vesti se uveljavlja za zdravstveno storitev ali poseg, ki je lege artis, potreben in zakonit, pomoč pri samomoru pa ni ne lege artis in verjetno tudi ne potrebna," pravijo pri ZZS.

Po mnenju odbora nihče, tudi tudi zdravstveni delavci in sodelavci, ni dolžan sodelovati v postopkih PPKŽ. "Osnutek ZPPKŽ pa ustvarja neutemeljeno razlikovanje med zdravstvenimi (so)delavci, kateri morajo sodelovati v PPKŽ, razen če zaradi svojih prepričanj uveljavljajo ugovor vesti, ter drugimi osebami, ki skladno z 8. odstavkom 4. člena niso dolžni sodelovati v PPKŽ, pri čemer njihova odklonitev ne pomeni uveljavljanja ugovora vesti."

Na ZZS zakonu tudi očitajo, da bodo pri odločanju o obstoju hude trajne bolezni in hude trajne okvare kot pogoja za priznanje pravice do pomoči pri samomoru odločali organi, v katerih bodo smeli sodelovati le strokovnjaki, ki takšni pomoči ne nasprotujejo. "To je po mnenju OPEV enak etični zdrs, kot če bi v teh istih organih odločali samo strokovnjaki, ki pomoči pri samomoru nasprotujejo."

"Breme pojasnitve, ki ga nosi lečeči zdravnik, nerazumno, saj zahteva poznavanje vseh možnosti zdravljenja, kjerkoli na svetu za bolezen ali okvaro, za katero je po istem osnutku zdravljenje izčrpano in vsakršno lajšanje trpljenja, razen končanja življenja, nesprejemljivo." še pravijo pri odboru. 

sergeja.hadner@styria-media.si

 

 

Komentarjev 3
  • bleki 13:39 21.januar 2025.

    Prredčasna smrt zaradi njihovih napak in strašansko dolge čakalne vrste, jih pa ne moti?

  • FejstDogaja 12:18 21.januar 2025.

    Da jih ni sram. Mučit človeka, ki hoče umreti.