Slovenija
118601 ogledov

Infektolog Trampuž: V desetih dneh bo podobno kot v Italiji

Koronavirus Profimedia
Ustavitev javnega življenja je nujna, da se zajezi širjenje virusa.

Prvi primer koronavirusa smo v Sloveniji zabeležili pred osmimi dnevi, v četrtek zvečer jih je uradno 95. "Za pričakovati je, da bo to v naslednjih dveh, treh tednih drastično naraščalo, približno za polovico bolnikov več bo vsak dan," je v Tarči na RTV SLO dejal slovenski infektolog z berlinske bolnišnice Andrej Trampuž. "Za pričakovati je, da bo prišlo do podobnih razmer kot v Italiji, vendar z zamikom devet do deset dni."

Joze P. Damijan Slovenija Koliko okuženih s koronavirusom lahko pričakujemo v Sloveniji video Koronavirus Slovenija Ta video morate nujno videti: Zakaj ne podcenjevati epidemije

Podobne krivulje v več evropskih državah

Podobne krivulje kot v Sloveniji, beležijo tudi Nemčija, Španija, Francija - na primeru Italije lahko po besedah infektologa vidimo, kaj se bo zgodilo. "Zato se lahko na to, to je naša prednost, pripravimo," je poudaril Trampuž. "Nevarnih je deset odstotkov okužb, kjer pride do težkega poteka."

Prizori iz koncentracijskih taborišč druge svetovne vojne (na fotografiji ameriš Služil nacistom Slovenija Sodnica ukazala izgon 94-letnega paznika v koncentracijskem taborišču

Med najpomembnejšimi ukrepi izpostavi, da je treba ustaviti javno življenje. "S tem naraščanje okužb upočasnimo, da se zdravstveno osebje lahko nanje pripravi," poudarja Trampuž. "Naša odgovornost je, da starejših od 65 let ne okužimo. Ukrepati je treba odločno in efektivno. V tem smislu podpiram pismo slovenskih infektologov, v katerem so zapisali, da je potrebno javno življenje ustaviti." Socialni odmik ima po besedah Trampuža največji učinek - tako se je pokazalo na primeru Kitajske. 

Koronavirus | Avtor: Profimedia Profimedia

V vseh državah so širjenje virusa podcenjevali, ne le v Sloveniji, ampak tudi na Kitajskem, v ZDA. "Virus se zelo hitro širi, ker se širi v žrelu, ne v pljučih," je še razložil Trampuž in poudaril, da je treba preprečiti, da bi se morali odločati za to, koga bomo reševali in koga ne. "Če nam to s socialnim odmikom uspe, ne bomo imeli tako hudih primerov kot v Italiji."

Janez Janša Slovenija Janša: "Bojim se, da bo treba šole zapreti več kot za dva tedna"

Opozoril je tudi na nesmiselnost uporabe nekaterih zaščitnih ukrepov, kot je nošenje maske za nezdravstvene delavce ali prekomerno testiranje, v trenutku, ko se virus že širi v državi.

"Ne povzroča hudih infekcij pri otrocih"

Predvsem so izpostavljeni starejši. "Za te moramo poskrbeti, da jim pomagamo, da niso osamljeni in prebrodijo ta čas," je dejal Trampuž. "Prednost tega koronavirusa je, da ne povzroča hujših infekcij pri otrocih, niti pri nosečnicah ne, kar je bilo pri virusu gripe. To je pozitivna stvar."

Da je potrebno javno življenje ustaviti, se strinja tudi Janez Tomažič, eden od podpisnikov pisma, ki so ga danes infektologi poslali Janezu Janši in Marjanu Šarcu. "Sklicujemo se na Italijo, da je to slaba praksa, ker oni so se za ukrepe odločili prepozno," je povedal za Odmeve. "Mi pa, upamo, da je ta trenutek še pravočasen. Zanesljivo pa mislimo, da je zdaj to treba narediti."

Citypark Slovenija Nakupovalna središča spreminjajo delovni čas

Ob tem apelira predvsem na študente in mlade, ki bodo sedaj imeli veliko časa, naj ga izkoristijo raje za študij, kot za druženje. "Uporabljajo naj socialna omrežja, ukvarjajo naj se s športom, a individualno, če zapuščajo dom, naj ne uporabljajo javnega prevoza," je dejal Tomažič. "Ugotavljamo, da se prenosi v zaključenih družbah, kjer je eden okužen, večji, kot smo si predstavljali."

Koronavirus | Avtor: Profimedia Profimedia

Razloži, da smo sedaj pri soočanjem z virusom prišli v drugo fazo, zato je strategija drugačna. "V prvi fazi smo sprejeli vse na infekcijsko kliniko in dali priložnost infektologom, da se še bolj konsolidirajo," je povedal za Odmeve. "Sedaj bomo prišli v fazo, kjer bodo osebe, pri katerih ne pričakujemo, da bo potek hujši, ostale doma. Opremljene s pomembnimi informacijami in nadzorom. 

Na intenzivni enoti trije bolniki

nabor ukrepov za upočasnitev širjenja koronavirusa Slovenija Janez Janša: treba je takoj ustaviti javno življenje

Razložil je, da se trenutno v intenzivni enoti zdravijo trije bolniki. "Trenutno imamo tri v intenzivni enoti, en je pravzaprav v naši enoti zaradi poškodbe, ne prav zaradi tega virusa, drugi se nekoliko popravlja, tretji pa je sedaj prišel in se njegovo zdravstveno stanje slabša," je pojasnil in dodal, da se je življenje na kliniki povsem spremenilo, saj se morajo zdravniki, medicinske sestre in drugo zdravstveno osebje neprestano oblačiti v varovalne obleke.

Koronavirus - pripravljena soba UKC Maribor Slovenija Šarec dramatično: Življenje še dolgo ne bo več takšno, kot je bilo doslej!

dezurni@zrunal24.si

Komentarjev 5
  • Marjan Moškov 12:48 13.marec 2020.

    dajte no še malo bolj zastraševati ljudi, a ste res tako nori, da ogenj gasite z bencinom. Če bi bil res PRAVI zdravnik, bi se moral zavedati, da je takšno govorjenje povzroča nepotrebno paniko!!!!!!

  • mizimazi 07:40 13.marec 2020.

    PANIČAR....

  • ode 06:47 13.marec 2020.

    Vse iz prosvetne, kulture, športa, verskih organizacij itd, ki jim država plačuje plače ali samo socjalne prispevke in bodo do nadaljnjega brez "dela", naj država prisilno mobilizira v državni sistem ukrepov proti epidimiji. Kdor se ne bo odzval, naj trajno ...prikaži več izgubi vse državne finančne transferje in privilegije.