Slovenija
115 ogledov

Inšpekcija odstranila sedem črnih gradenj

razno 20.08.13. stara hisa, foto: shutterstock Shutterstock
Od uveljavitve novele zakona o graditvi objektov je za odlog izvršbe inšpekcijske odločbe o rušenju nedovoljene gradnje zaprosilo 209 lastnikov, inšpektorat pa je ugodil 182 prošnjam.

Namen moratorija na rušenje pa je bil premostiti čas do priprave zakona o ravnanju z nedovoljenimi gradnjami, ki ga je za leto 2015 napovedal minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel in ki naj bi omogočil legalizacijo določenih neskladnih in nezakonitih gradenj.

Kot so povedali na Inšpektoratu RS za promet, energetiko in prostor, letos potekajo izvršbe predvsem na objektih, kjer je ogroženo zdravje in življenje ljudi, javna varnost ali premoženje večje vrednosti. Do 11. septembra je bilo v začetih izvršilnih postopkih odstranjenih skupno 19 objektov, od tega so jih 12 odstranili lastniki sami, sedem pa inšpekcija.

Po navedbah inšpektorata gradbeni inšpektorji pri inšpekcijskih postopkih in opravljanju upravnih izvršb upoštevajo predvsem javno korist in javni interes. Prioriteto imajo objekti, kjer je ogroženo zdravje in življenje ljudi ter javna varnost, upošteva se tudi vpliv gradnje na okolje, ogrožanje javnih površin, gradnja v varovalnih območjih, zahtevnost objekta, vrsto nadzora in faza gradnje. Višjo prioriteto imajo tudi objekti kjer sta odločba in sklep o dovolitvi izvršbe pravnomočna.

Nerešenih je še 11.000 zadev

Gradbena inšpekcija, ki ima za rušenje nedovoljenih gradenj na voljo 197.000 evrov, ima trenutno okoli 11.000 nerešenih zadev, pri čemer je v okoli 3200 primerih izdana inšpekcijska odločba za odstranitev objekta oz. vzpostavitev v prejšnjega stanja. Med temi je bil za okoli 2100 zadev uveden izvršilni postopek oz. izdan sklep o dovolitvi izvršbe, od tega je v skoraj 1800 primerih ta sklep izvršljiv.

Od 27. decembra lani, ko je začela veljati novela, do 27. avgusta letos prejel 209 vlog za odlog izvršbe. V 182 primerih je prošnji ugodil, 22 vlog je zavrnil, pet pa zavrgel.

Novela je omogočila enoletni moratorij na rušenje stanovanjskih stavb, v katerih bivajo ljudje, in gospodarskih stavb, v katerih se neprekinjeno opravlja gospodarska dejavnost in bi zavezanec v primeru rušitve izgubil edini vir dohodka oz. bi mu grozila hujša gospodarska škoda ali pa bi bila odločitev inšpekcije razlog za odpuščanje delavcev.

Izvršba se lahko odloži za največ tri leta, če je lastnik objekta dal pobudo za spremembo prostorskega akta, ki jo je občina že vključila v postopek sprememb prostorskega akta in se je pisno opredelila, da jo bo upoštevala pri naslednjih spremembah. Če je lastnik vložil zahtevo za izdajo gradbenega ali uporabnega dovoljenja, odlog velja do izdaje gradbenega dovoljenja.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.