Jaz imam pa vprašanje glede samega izvršilnega postopka. Pred leti sem, priznam, po lastni malomarnosti, ostal dolžan neki gradbeni firmi 430,00 EUR. Na dolg sem vmes že skoraj pozabil, ko se je na dvorišču naše družinske hiše znašlo vozilo izvršitelja, medtem ko me ni bilo doma. Doma je bil le mladoleten sin. Vse to so videli sosedi in da je zadeva še bolj problematična, se je to dogajalo v soboto. Mislim, da me je izvršitelj spravil v precejšnjo sramoto in vas sprašujem, ali je zakonito, da pride do izvršbe brez predhodnega obvestila upnika in to med vikendom? Se lahko v zvezi s tem kam pritožim?
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Predvsem ni priporočljivo, da se na dolgove "pozabi". Računati na to, da upnik dolga ne bo nekoč izterjal, je nepotreben hazard. Poleg tega malo dvomim, da glede poplačila dolga s strani upnika (gradbenega podjetja) predhodno niste prejeli poziva na plačilo obveznosti, čeprav – poudarjam – vam takega poziva upnik po zakonu ni dolžan vročiti in lahko postopek izvršbe sproži že po datumu zapadlosti terjatve (kar nekateri upniki tudi naredijo, pa naj bo to še tako neprimerno).
Temeljno načelo glede časa opravljanja izvršbe je, da se ta opravlja ob delavnikih in to podnevi. Le če bi bilo nevarno odlašati, se izvršilna dejanja opravljajo tudi druge dneve in ponoči.
Zakon torej postavlja omejitev za opravljanje izvršbe izven delovnika (sobote, nedelje, prazniki) z "izjemno" okoliščino, da bi bilo nevarno odlašati (čakati), da se izvršba izvede. Do tega pride običajno v primerih, ko se dolžnik vztrajno izogiba plačilu dolga, ko je upniku nedosegljiv preko sredstev komunikacije (telefon, e-pošta ...), ko se ga ne najde na naslovu njegovega stalnega ali začasnega prebivališča ipd.
Glede na to, da se je izvršitelj pri vas oglasil v soboto, domnevam, da je presodil, da pri vas obstaja ena izmed takih okoliščin. Vsekakor pa je nenavadno, da – če je res, kot pravite – pred sobotnim obiskom izvršitelja predhodno niste prejeli nobenega poziva na plačilo. Tak "obisk" namreč običajno sledi pravnomočnemu sklepu o izvršbi.
Če pri vas ni obstajala nujnost izvršbe zunaj delovnika, pa se nakazuje, da bi lahko šlo tudi za protipravno ravnanje izvršitelja. Če menite, da je izvršitelj ravnal nepravilno, lahko z vlogo zahtevate od sodišča, naj odpravi nepravilnost, ki jo je storil pri opravljanju izvršbe. Pri tem vam svetujem, da izrecno zahtevate, da sodišče o tem odloči s sklepom, saj tako ravna sodišče samo na osnovi vaše zahteve. ,
O nepravilnostih, ki jih stori izvršitelj pri opravljanju izvršbe, je sodišče dolžno obvestiti tudi ministra, pristojnega za pravosodje, in zbornico izvršiteljev.
Mag. Boštjan J. Turk
Eh, pozabil... Pajade. Preden se je izvrsitelj narisal pri njemu doma, se je moralo zgiditi se marsikaj. Skoraj zagotovo ni sel upnik direkt na rubež premicnih stvari, ampak je najprej poskušal z izvrsbo na denarna sredstva. Se pravi, da je… ...prikaži več bil pred tem izdan sklep o izvrsbi, ki pa ni bil realiziran, ker je bil račun prazen. Sele potem je upnik poskušal z drugimi izvršilnimi sredstvi. Meni se zdi primer za lase privlecen, ker iz prakse vem, kako poteka izvrsba.
je pa eden enkrat tudi enega ali celo dva pihnil s pihalnikom Ja sodni izvršitelj je nevaren posel zato predlagam da imajo sodni izvršitelji ustrezna varovalno zaščitna sredstva, kot je zaščitna čelada in zaščitni brezrokavnik na katerem naj piše rad imam goloba
ne išči izgovora, dolg je treba vrnit !