Kot je dejal predsednik SDS Janez Janša, je po 20 letih od sprejema slovenske ustave "popolnoma jasno, kaj od tega je dejansko možno in kaj ni, jasno je, kaj deluje in kaj ne deluje. Kar ne deluje, je pač treba popraviti."
Ob tem pa ni želel izdati, za kolikšno zmanjšanje gre.
Pri tem Janša izpostavlja Lizbonsko pogodbo, ki je prinesla nekatere sodobne rešitve glede temeljnih pojmov, kot je na primer pojem lastnine, ki ni le ekonomska kategorija, temveč vsebuje tudi odgovornost.
Temeljno izhodišče organizacijskih sprememb v državi, ki so del programa stranke za prihodnje mandatno obdobje, pa mora biti po besedah Janše namen izgradnje države blaginje, povečanje prostora svobode, varnosti in pravičnosti. Napovedal je tudi gradnjo vitke države, pri čemer izpostavlja reorganizacijo javnega sektorja.
Organizacijske spremembe na področju gospodarstva bodo izhajale iz "temeljne premice", da je vse, kar počne država v zvezi z gospodarstvom, usmerjeno v ustvarjanje okolja, ki omogoča rast in nova delovna mesta. Po njegovem mnenju je v interesu večine, da "ustvarjamo normalne pogoje za delovanje gospodarstva in da so temeljni pojmi, ki definirajo naš ekonomski sistem, v naši državi pravilno definirani".
Referendum je kot korektiv potreben, ne glede na to, kdo je na oblasti, menijo v SDS. "Če vlada nima toliko podpore med ljudmi, da bi računala na to, da bodo pomembne rešitve sprejete, je boljše, da se tega ne loteva, da odstopi in prepusti mesto drugim," je dejal Janša.
SDS prek strokovnega sveta oblikuje program za Slovenijo, ki bo "dom svobode, varnosti in pravičnosti", je še poudaril prvak SDS.