Slovenija
21 ogledov

Kdo lahko nadzira Klemenčiča

Goran Klemenčič Anže Petkovšek
Pirnat: Mandatno volilna komisija zlorablja pooblastila. Ramšakova: Nadzor nad premoženjem je v naših pristojnostih.

Predsednica parlamentarne mandatno-volilne komisije (MVK) Sonja Ramšak zavrača trditve pravnika Rajka Pirnata, ki jih je ta dal za medije, da naj MVK ne bi imela pristojnosti nadzora premoženjskega stanja predsednika protikorupcijske komisije. Pirnat vztraja, da je zahteva za sklic nuje seje MVK in izvedbo nadzora tipičen primer zlorabe pooblastil.

Kot Ramšakova (SDS) pojasnjuje v sporočilu za javnost, pristojnosti MVK v primeru nadzora premoženjskega stanja predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Gorana Klemenčiča izhajajo iz odloka o ustanovitvi in nalogah delovnih teles DZ, in sicer na podlagi 20., 21. ter tretjega in četrtega odstavka 22. člena zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

V pristojnost MVK so tako po mnenju Ramšakove tudi nadzor nad premoženjskim stanjem, sprejemanjem daril, nasprotjem interesov ter nezdružljivostjo funkcije s pridobitno dejavnostjo predsednika KPK in obeh namestnikov predsednika; obravnava letnega poročila KPK; ter obravnava predloga za razrešitev predsednika KPK in obeh namestnikov predsednika.

Pirnat: MVK je šla predaleč

"Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije govori, da to nalogo opravlja državni zbor in ne omenja posebej mandatno-volilne komisije. Tudi poslovnik državnega zbora tega ne določa," pa je v izjavi za STA pojasnil Pirnat. Po njegovem mnenju je DZ "šel predaleč", ko je z odlokom o ustanovitvi in nalogah delovnih teles pristojnost v celoti prenesel na MVK.

"Vprašanje je, ali je to zakonsko sploh dopustno. Nikjer ni videti nobene podlage, ne v poslovniku državnega zbora ne v zakonu, da bi se celotna zakonska pristojnost državnega zbora zaupala mandatno-volilni komisiji," je dejal Pirnat. Po njegovih besedah zahteva za sklic nujne seje MVK in izvedbo nadzora premoženjskega stanja predsednika KPK predstavlja tipičen primer t. i. zlorabe pooblastil.

Pritisk na neodvisne organe

Pirnat poudarja, da je zahteva oblikovana kot orožje pritiska, za kar pa po njegovih besedah MVK zagotovo ni pristojna: "Poslanci seveda lahko delovna telesa uporabljajo za medsebojna politična obračunavanja. S tem nimam nobenega problema. Ne morejo pa pristojnosti delovnih teles uporabljati kot sredstvo pritiska nad neodvisnimi organi."

Zahteva SDS

Poslanska skupina SDS je v četrtek na predsednico MVK naslovila zahtevo za sklic nujne seje komisije, na kateri bi obravnavali nadzor nad premoženjskim stanjem predsednika KPK. Kot povod za zahtevo so navedli elektronsko sporočilo, ki so ga prejeli poslanci, in v katerem so po njihovih navedbah izraženi "hudi očitki na finančno oz. premoženjsko stanje" Klemenčiča. Priložili so tudi poročila nekaterih medijev. Klemenčič je sicer vse očitke zavrnil.

Komentarjev 13
  • dragec 07:43 26.januar 2013.

    Sam izivaš Darkec

  • dragec 07:41 26.januar 2013.

    ma ne lupetaj ksenofobik

  • Darko 21:14 25.januar 2013.

    NI, ZAKAJ, PEJT TI MALO V DONJI VAKUF IN SE OHLADI.V ZADNJEM ČASU SEM SE NAJEDEL TVOJEGA SOVRAŠTVA V TVOJIH TEKSTIH. PIKA