Pri zasebnikih bodo glede na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti delali lahko le določeni zdravniki, je danes sporočila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.
Po njenih besedah bi dodatno delo pri tako imenovanih čistih zasebnikih omogočili le vrhunskim strokovnjakom z nazivom primarij, ki na določenih področjih v zdravstvu uvajajo nove metode zdravljenja. Dodala je, da se s tem členom še ukvarjajo in skušajo dikcijo izboljšati.
Na seji ESS je ostalo odprtih še pet členov predloga novele, o katerih se bodo še pogovarjali. Vlada bo predlog novele zakona obravnavala na četrtkovi seji, nato pa ga bodo poslali v DZ po rednem postopku.
Takšni ureditvi nasprotujejo zdravniške organizacije, ki menijo, da gre za nesprejemljivo omejevanje, ki bi prineslo tudi dodatna administrativna bremena za pridobitev tega naziva. "Tudi sami nismo prepričani, da je ta dikcija naziv primarij dejansko najboljša, ali res zajame tiste strokovnjake, za katere želimo to delo omogočiti. Trenutno še gledamo prakse po drugih državah," na to odgovarja ministrica za zdravje.
V prvih osnutkih predloga novele je bilo sicer predvideno, da bi bilo sodelovanje javnih zdravstvenih delavcev, torej tudi zdravnikov s čistimi zasebniki povsem prepovedano. Po eni od različic, ki jo je 12. decembra obravnaval tudi strateški svet za zdravstvo, bi pri čistih zasebnikih lahko delali vsi javni zdravstveni delavci, a bi morali biti v javnem zdravstvenem zavodu zaposleni za najmanj 40 odstotkov delovnega časa, z zasebniki pa bi morali imeti sklenjeno pogodbo za krajši delovni čas do 60 odstotkov.
Nasprotovanje s strani zbornice
V Zdravniški zbornici Slovenije nasprotujejo omejevanju dela javnih zdravnikov pri zasebnikih, je v izjavi za medije poudarila predsednica zbornice Bojana Beović. Določilo, da bi pri tako imenovanih čistih zasebnikih delali le tisti javni zdravniki, ki imajo naziv primarij, je Beović označila za preozko in administrativno.
Kot poudarja Beovič, v Sloveniji številni zdravniki že izpolnjujejo pogoje za pridobitev naziva primarij, pridobivanje naziva pa bi prineslo dodatna administrativna bremena.
Predviden člen, ki pravi, da bi pri zasebnikih lahko delali le primariji, ki uvajajo nove metode zdravljenja, pa se predsednici zbornice zdi nerazumljiv. V tržnem delu zdravstva običajno namreč ne vpeljujejo novih metod zdravljenja.
Ukinomo koncesije in naj se pokeže kateri je dober zdravnik in dela za ljudi in kateri dela somo, da služi. Trg bo hitro pokazel komu in zakaj. Ministrico pa bi vprašal koliko petekov ima zdravstne prakse po končanem študiju??? Prosim… ...prikaži več Avtorje ta poizve! Glede na na njen odnos do zdravstva (ali pa je samo hlapac lobijev in vladajočih). Korošice imajo svoj sloves.
Nariv primerij je službeni naziv zdravnika, ki ima te in te pogoje. Je predstonik oddelka, ki ga vodi iv je nadrejen ljudem, ki so v nejegovi skupini. To je podobno kot v podjetju kot, skupino vodje, mojstri, vodje prizvodnje in… ...prikaži več tdui ljudje z nazivi kot voje računovostva. To je interni naslov, Državno ni priznam in nedopiš potrdila, da ti velja v drugo delovni organizaciji zaposlitve. Takšni naslovi so interni. Je pa res, da se grejo VIS, ki imajo fakse nekaj kar je zanjih "nadstandart".
To bo ena sama zmeda. Primarij je bil vedno predstojnik oddelka in nič drugega. Zdaj bomo pa imeli primarije po funkciji in primarije po strokovnem nazivu. A se bo en pisal z veliko, en pa z malo začetnico, tako kot… ...prikaži več Dr. in dr.? Neumnost