Prvi veliki preizkus delovanja koalicije bo interpelacija ministra Poklukarja. Koalicijski stranki SD in Levica sta po tem, ko je odstopil generalni direktor policije - obe stranki sta zahtevali njegov odstop oziroma ponovitev razpisa - sporočili, da minister Poklukar pri glasovanju na interpelaciji še nima njune podpore. Kaj sporočata?
"SD in Levica seveda sporočata to, kar v skladu s koalicijsko pogodbo, ki koalicijskim partnerjem prepoveduje, da bi interpelacijo, pa če je še tako opravičena, podprli, edino lahko: to pa je, da se bosta pri glasovanju vzdržali, kar sicer ne bo odneslo ministra, sporoča pa izrazito nezadovoljstvo z ministrom in na neki način tudi daje podporo sami vsebini interpelacije," ocenjuje politolog Miro Haček.
Haček pričakuje, da tudi poslanci SD in Levice pri branjenju ministra Boštjana Poklukarja ne bodo sodelovali in tudi s tem pokazali, zlasti predsedniku vlade, da bi minister realno moral prevzeti politično odgovornost in oditi.
Zaradi nepodpore dveh manjših koalicijskih strank sicer minister Boštjan Poklukar ne bo odstavljen, saj je za uspešno interpelacijo je potrebnih 46 glasov. Koalicijska pogodba pa predvideva, da koalicijske stranke ne rušijo svojih ministrov.
"Koalicija Gibanju Svoboda izstavlja račun!"
Predsednik stranke SD Matjaž Han je na nedavni novinarski konferenci poudaril, da razmerje v koaliciji, ko ima ena stranka 40 glasov, druga pa le šest, ne more biti uravnoteženo. Stranke v koaliciji je označil kot tekmice na prihodnjih volitvah. "Predvsem pri SD je zadevo treba gledati v kontekstu Litijske in vsega, kar se je v zvezi s tem dogajalo. Ne gre pozabiti, da je pred približno enim letom zaradi Litijske morala upravičeno oditi SD ministrica Dominika Švarc Pipan, obveljalo pa je, da je zadeva v veliki meri bila režirana iz Gibanja Svoboda," pravi Antiša Korljan.
"Po enem letu smo priča izstavljanju koalicijskega računa temu istemu Gibanju Svoboda, ki bo zadevo več kot očitno moralo rešiti brez bratske pomoči koalicijskih partnerjev. Predvsem v SD sedijo na bregu in čakajo, da truplo priplava po reki. Izjava Janeza Drnovška o stopnjevanju besede "sovražnik" (sovražnik - velik sovražnik - smrtni sovražnik - koalicijski partner) se tako znova potrjuje," pravi Korljan.
"Koalicijski partnerici se skušata distancirati od GS!"
"Seveda je del motivacije obeh strank tudi dejstvo, da se bližamo naslednjim volitvam in da se je treba tudi začeti razlikovati od GS, sicer bo GS s seboj v globine potegnilo tudi obe koalicijski partnerici," pravi Haček.
"Dobro leto pred volitvami nobene poteze ne moremo več gledati brez upoštevanja tega konteksta. Vlada Roberta Goloba iz vrste razlogov v zgodovino ne bo šla kot uspešna, zato lahko pričakujemo, da se bosta koalicijski partnerici v prihodnjih mesecih od nje skušali počasi distancirati. Priča smo torej iskanju čim boljše štartne pozicije, kajti stranke so partnerice, hkrati pa tudi tekmice in nasprotnice na vsakokratnih volitvah," pravi Korljan.
Zadnja anketa Mediane za Delo je pokazala, da SDS podpira 20,4 odstotka vprašanih, (decembra 20,3), Gibanje Svoboda bi volilo 14,4 odstotka (decembra 14), SD pa šest odstotkov (decembra 6,7). Sledita NSi s 5,1 odstotka (decembra 4,7) in Levica s 4,3 odstotka (decembra 3,8).
"To ni način za dviganje podpore!"
Zadnje ankete javnega mnenja kažejo, da se je podpora GS okrepila, stranki SD pa je nekoliko padla. Han medtem poziva k okrepitvi socialne demokracije, stranke SD s 30-letno zgodovino, ki ima, kot pravi, po sanaciji finančnih težav, velik potencial. "Če ima kdo skušnjavo v zadnjem trenutku razdreti koalicijo, je to po mojem mnenju napačno razmišljanje, ker na ta način rejtinga ni mogoče izboljšati," pa je v podkastu Umetnost možnega poudaril politični analitik Samo Uhan. Uhan je tako prepričan, da se primer Šarčeve ali Cerarjeve vlade ne bo zgodil. "Da bi stranka, ki je zmagala na volitvah, doživela neslaven razpad pred volitvami, se ne bo zgodilo. In to je pomemben dejavnik," pravi Uhan.
polovico strankarskih podgan že pakira kovčke in gleda, katera stranka iz novih jasli je za naskočit. tolk novitet rabi nove- preklajene stare barabe. Kaj mislite da bo Rupar, erjavec, Logar, Prebelič pa še Lotrič poiskal čist nove sveže ljudi. ma… ...prikaži veča nehite sanjat.kar poglejte kako so podagne navalile na svobodo. se da zgodit da ne bo nobenga v SD vključno s Hanom in Fajonko na volitvah, če bo novincem dobro kazal. imate pa šanso, hitr odpred priftošl pa plačat članarino in ste lahk poslanec.
Golob naj namesto Poklukarja predlaga koga od Hotov - SD mu bo polizala karkoli, ostali kandidatovim kvalifikacijam ne bodo nikakor mogli ugovarjati, SD bo dobila še trdnejšo in predvsem vsestransko podporo na obali, tako da bodo tam lahko delali res… ...prikaži večes karkoli bodo želeli, Slovenija pa bo tako praktično legalizirala dejansko stanje. Win-Win. Za plebs pa se itak ne bo nič spremenilo, bomo pa vsaj vedeli, da je tule mafija tudi uradno priznana kot 'avangarda radničke klase'.
Golob še ni sprevidel, da je naredil dve napaki in jih nikakor noče odpraviti. Prvič: njegov svetovalec tov. VOVK ga vedno znova in znova pretenta ( namenoma?). Podtaknjeno jajce? in drugič: svojo ne preveč inteligentno skwo. bi moral malo utišati… ...prikaži veči ( do sedaj še nobena žena ni toliko čvekala kot ta).