Novo vodstvo mariborske občine je po prevzemu oblasti vložilo tožbo za ugotovitev ničnosti skoraj 30 milijonov evrov vredne pogodbe s podjetjem Iskra Sistemi, saj se želi na ta način izogniti morebitnim finančnim posledicam predčasno prekinjene pogodbe.
Tožbo za ugotovitev ničnosti koncesijske pogodbe, po kateri naj bi zasebni partner v štirih letih posodobil dotrajan semaforski sistem v mestu, pri tem pa bi se del plačanih kazni z na novo postavljenih radarjev domnevno stekal na račun podjetja, je ekipa župana Andreja Fištravca vložila lani.
Ločeno se po sodni poti urejajo tudi zahteve za odškodnino. Iskra je namreč na mariborsko okrožno sodišče vložila tožbo, s katero od mariborske občine zahteva 12,8 milijona evrov odškodnine zaradi nespoštovanja podpisane pogodbe. Ker sta obe strani soglašale s poskusom mediacije, je zadevo prejšnji mesec prevzela služba za alternativno reševanje sporov.
Četverica krivdo zanika
Zgodba o radarjih, katerih postavitev je jeseni 2012 v štajerski prestolnici zanetila proteste in s položaja odnesla takratnega župana, se je tako z ulice preselila v sodne dvorane.
Nekdanji župan Franc Kangler, vodja mestnega urada za komunalo, promet in prostor Vili Eisenhut, Tomaž Vrčko iz podjetja Iskra Sistemi ter direktor Inštituta za javno-zasebno partnerstvo Boštjan Ferk so na preobravnavnem naroku že zavrnili krivdo in obenem zahtevali izločitev dela po njihovem nezakonito pridobljenih dokazov, o čemer pa sodišče še ni odločilo.
Kot izhaja iz obtožnice, naj bi bil javni razpis za prenovo semaforjev v Mariboru prirejen tako, da je bila kot najugodnejši ponudnik izbrana družba Iskra Sistemi, vrednost posla pa se je z začetnih 5,6 milijona evrov podražila na okoli 30 milijonov evrov.