Ministrstvo za zdravje (MZ) je konec novembra s podjetjem SRC Infonet podpisalo 2,2 milijona evrov vredno pogodbo za vzpostavitev projekta eRecept. “Ta rešitev bo omogočila, da zdravnik v svoji lokalni aplikaciji vnese elektronski recept za zdravila. Pri odločanju mu bo v pomoč mehanizem, ki ga bo opozarjal na možne učinke, ki bi jih lahko sprožila kombinacija zdravil, ki jih pacient že jemlje oziroma so mu že predpisana. Pacient bo lahko predpisana zdravila prevzel v katerikoli lekarni samo s svojo kartico zdravstvenega zavarovanja brez papirnega obrazca,” pojasnjujejo na MZ.
Posel oddan brez razpisa
Ministrstvo za izvedbo projekta eRecept ni objavilo javnega naročila, ampak je k izvedbi povabila konzorcij sedmih podjetij, z družbo SRC Infonet na čelu.
Na MZ pojasnjujejo: “Programski moduli morajo biti integrirani v informacijski sistem izvajalca, zato jih lahko razvije le ponudnik, ki ima veljavno pogodbo o vzdrževanju programske opreme z izvajalcem zdravstvenih dejavnosti. Ponudniki so avtorji in vzdrževalci te programske opreme in imajo kot edini avtorsko pravico do njenega spreminjanja in dopolnjevanja.”
Prihodnje leto bodo pri nas zaživele tudi eNapotnice. Zanimivo je, da je MZ za ta projekt kljub sorodnosti s projektom eRecept javno naročilo objavilo. Na razpis se je prijavilo pet ponudnikov, najcenejšo ponudbo pa je oddalo podjetje Maop, ki bi sistem razvilo in postavilo za 249 tisoč evrov brez DDV, najdražja, dober milijon evrov težka, pa je bila prav ponudba, ki jo je oddal konzorcij pod vodstvom podjetja SRC Infonet.
Posel prek poznanstev?
Nekdanja direktorica podjetja SRC Infonet Smiljana Vončina Slavec je zdaj na MZ vodja informatikov. Milo rečeno je to sporno, pravijo poznavalci, ki so obenem skeptični, da bi lahko bila oseba s takimi povezavami objektivna pri pripravi razpisov in izbiranju izvajalcev. SRC Infonet ima sicer z MZ sklenjeni dve pogodbi, skupaj težki okoli sto tisočakov. Interoperabilno hrbtenico, infrastrukturo, na kateri bodo storitve elektronskega zdravstva slonele, bo za dobrih šest milijonov evrov zgradila družba SRC, ki je mama družbi SRC Infonet in je od Vončina Slavčeve odkupila podjetje Infonet ter je tudi sicer največji zaslužkar med IT-podjetji, ko gre za posle z državo.
Uvedba že prihodnje leto
MZ načrtuje, da bo storitev eRecept v pilotni regiji uvedla v treh mesecih od podpisa pogodbe. Namestitev, usposabljanje in uvedba pri vseh drugih izvajalcih zdravstvenih storitev so predvideni v drugi polovici naslednjega leta. Za varnost podatkov ne gre skrbeti, zagotavljajo pristojni: “Centralni deli aplikacije eRecept bodo poskrbeli za varno izmenjavo dokumentov med izvajalci zdravstvene dejavnosti. Rešitev ne predvideva zapisovanja podatkov na zdravstveno kartico ZZZS.”
Spet en, ki vse ve :).Po članku se ne da oceniti, kaj to sploh je in koliko je to vredno. Lahko pa en genij takoj oceni, daje vredno 2.000€. Lahko rečemo samo "teliček", ker teleta so že bolj pametna.<br… ...prikaži več />V tem scenariju je ena druga napaka. Če je ne bi bilo, se z denarjem sploh ne bi ukvarjali. Ministrstvo naj skrbi, da so storitve zdravstva plačane in da so cene realne. Če za izvajanje dejavnosti potrebuje izvajalec (tudi če je to JAVNI zavod) neko informacijsko podporo, je to njegov problem in naj ga financira iz denarja dejavnosti. V tem primeru pa je ministrstvo očitno plačalo tretjemu podjetju, da naredi sw za izvajalca zdravstvene dejavnosti. To je tako kot da bi DARS kupil asfaltnemu podjetju finišer za asfalt.
Upam, da se bo nekoč našel nekdo, z zadostnim računalniškim znanjem - da preveri te miljonske posle in rešitve, ker tu ne gre za nič drugega kot pranje denarja. Povejte mi prosim kakšna rešitev bi stala 2,2 milijona EUR, za… ...prikaži več ta denar dobiš letalo z "malenkost" bolj zahtevno programsko opremo - prosim vas. Raziskovalni novinarji, upate dregniti v to? Pa v program za CSD? Verjetno ne...
Da sedaj vidimo "pravno državo" , Gorenaka in njegove policiste!