Ko takšen uporabnik pride na Skype, ga na drugi strani pričaka skoraj povsem gola privlačna uporabnica. Povabi, da oblačila odvrže tudi on, pri čemer obljubi, da bo to njuna mala skrivnost. Igranje pred računalniško kamero posname, nato se začne izsiljevanje.
Nacionalni odzivni center SI-CERT letos že peto leto zapored sodeluje v širši evropski kampanji mesec kibervarnosti. Če smo pred leti na tujih novičarskih portalih brali o povsem novi obliki spletnega kriminala, so se v mrežo spletnih goljufov kmalu ujeli tudi Slovenci. Na SI-CERT so prve prijave uporabnikov prejeli že maja lani, po njihovih podatkih je do danes že sto Slovencev postalo žrtev izsiljevalcev. Zaradi zelo občutljive teme jih verjetno velika večina ne prosi za pomoč, zato so številke lahko še mnogo višje.
"Plačaj ali pa bodo vsi videli tvoje gole posnetke!"
Kot opisujejo na SI-CERT je takšen tipičen scenarij izsiljevanja v večini primerov podoben. V vseh primerih je potek predvidljiv, dogodki se odvijajo hitro, saj je glavni namen čim hitrejši začetek izsiljevanja. Številni, ki so se obrnili po pomoč, so dejali, da so bili kot hipnotizirani in niso mogli verjeti, da so slekli pred popolno neznanko. Kmalu za tem, ko prejme vaš posnetek ali fotografije, grozi z njegovo objavo, če ne boste nakazali denarja.
Finančne zahteve so v vseh obravnavanih primerih dokaj visoke, tudi več tisoč evrov. Izsiljevalci ustvarjajo izjemno velik psihični pritisk na žrtev, grozijo z organi pregona, FBI, tožbami zaradi posredovanja pornografije, predvsem pa grozijo, da bodo posnetek razposlali vsem prijateljem, družini, nadrejenim. Izsiljevalci svoje grožnje tudi uresničijo ter posnetke in fotografije objavijo na YouTube kanalu in na Facebook straneh, žrtev pa o tem obvestijo, z namenom stopnjevanja pritiska in nadaljnjega izsiljevanja.
Ne verjemite, da bodo posnetke zbrisali!
Za izzivalnimi profilnimi fotografijami se skrivajo organizirane kriminalne združbe, njihov edini cilj pa je prepričati sogovornike, da se slečejo pred spletno kamero ali pa sami pošljejo svoje gole fotografije. Žrtve izsiljevanja so plačila nakazovala prek sistema Western Union, denar pa je romal na Slonokoščeno obalo.
Upanja na uspešen pregon tovrstnega kriminala praktično ni, saj po izkušnjah SI-CERT naši organi pregona nimajo v afriških državah nobenega vpliva. Zato žrtvam svetujejo, naj nemudoma in v celoti prekinejo vso komunikacijo z izsiljevalci. Nikakor ne nakazujte denarja in ne nasedajte obljubam, da bodo po plačilu sporne posnetke izbrisali. Nasprotno, izsiljevalci bodo zahtevali vedno večje zneske.
V primeru, da bodo posnetke javno objavili na internetu, se lahko obrnite na cert@cert.si za pomoč pri odstranjevanju teh vsebin.
dezurni@zurnal24.si
Nimam navade,da komurkoli kaj privoščim,ampak takimle osebkom pa z veseljem.Jaz bi objavil.
budale