"Glavna posebnost slovenskega trga je, da kljub vsemu ostaja okus porabnika precej tradicionalen, tako da se še vedno glavnina čokoladnih izdelkov proda s tipičnimi okusi. Med njimi prednjačita mlečna čokolada in čokolada z lešniki," je za STA dejala Nina Kofler iz Žita.
Dodala je, da Slovenci med čokoladnimi izdelki pojedo največ čokoladnih tablic. Po navedbah Gorenjke pojemo 4000 ton čokoladnih tablic, pri čemer niso upoštevani drugi čokoladni izdelki, kot so denimo pralineji.
Temna bolj zdrava
Naraščanju priljubljenosti temne čokolade botruje vse večje zavedanje potrošnikov o določenih ugodnih učinkih kakava na počutje in zdravje, saj ima temnejša čokolada zaradi večje vsebnosti kakava veliko količino antioksidantov, ki blagodejno vplivajo na srce in ožilje, pomagajo pri zniževanju krvnega tlaka in preprečujejo staranje organizma, pravijo v Gorenjki.
"Najbolj gotovo pa je, da čokolada prispeva k boljšemu razpoloženju, saj spodbuja sproščanje hormona sreče - endorfina, zaradi katerega se počutimo dobro," še pravijo v Žitu.
Sladkosnedni Švicarji
Največ čokolade na prebivalca letno porabijo v Švici, več kot 11 kilogramov. Sledijo Nemčija, Belgija, Avstrija in Velika Britanija ter Irska. Slovenci letno pojemo 2,4 kilograma čokolade na prebivalca.