Slovenija
25 ogledov

Nas čaka finančni kolaps?

(Foto: BOBO) Žurnal24 main
Rešitev za nastale razmere v državi so po besedah Žige Turka, SDS v odstopu vlade, paketu za oživitev gospodarstva, vzpostavitvi delujoče pravne države in v strukturnih reformah.

Rešitev za nastale razmere v državi so po besedah predsednika odbora za razvoj v strokovnem svetu SDS Žige Turka v odstopu vlade, paketu za oživitev gospodarstva, vzpostavitvi delujoče pravne države in v strukturnih reformah.

Slovenija naj ne bi dosegala evropskega povprečja razvitosti, ki naj bi ga dosegla do leta 2013.
"Pod to vlado ni bilo razvoja, imeli smo dva finančna ministra, ne pa tudi ministra za razvoj," je dejal. Ob tem je dodal, da je država pod vladama Janeza Drnovška in Antona Ropa zmanjševala razvojni zaostanek za povprečjem EU. Le pod vlado Janeza Janše se je približala na 92 odstotkov unijinega povprečja bruto domačega proizvoda (BDP) na prebivalca po kupni moči, zdaj pa je ta odstotek v dveh letih padel za štiri odstotne točke. Po pričakovanjih se bo trend padanja nadaljeval.

Kot meni Turk bistvo težav ni v pomanjkanju nekaj strukturnih reform, ampak "da v našem modelu tranzicijskega neosocialističnega gospodarstva zadnjih 20 let gospodarstvo oz. finančni sistem nista pametno locirala kapitala". Slovenija bo moral narediti nekaj v smeri pravne države in tržnega gospodarstva.

Če se bo trend nadaljeval, bomo priča kolapsu
Predsednika odbora za finance v strokovnem svetu SDS Andreja Širclja pa skrbi poročilo Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Vlada, po mnenju strokovnega sveta SDS, vsako leto ustvari za 2,2 milijarde evrov proračunskega primanjkljaja, kar vodi tudi v večje zadolževanje.

Kar je izredno slabo za finančno stabilnost in tudi siceršnjo stabilnost države, meni Šircelj in ocenjuje, da lahko, če se bo tak trend nadaljeval, pride do kolapsa finančnega sistema. Meni, da bo potrebo finančni sistem sanirati z naravnimi ukrepi, ki morajo biti usmerjeni k ustvarjanju novih delovnih mest.

Dotaknil se je tudi pokojninske reforme, od katere po njegovem mnenju ni odvisna stabilnost finančnega sistema.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.