Slovenija
1643 ogledov

"Navodila potrebujemo občutno prej"

Lekarna Anže Petkovšek
Osnovnošolci, dijaki in študenti lahko v lekarnah lahko že dvignejo brezplačne teste za covid-19.

Pred začetkom novega šolskega leta so pristojni predstavili navodila, ki jih bodo morali upoštevati v šolah, ko gre za covid-19. Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravil strokovna izhodišča, ki predvidevajo, da se učenci, dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja odraslih ob pojavu simptomov, ki so značilni za covid-19, prostovoljno testirajo s hitrimi antigenskimi testi. 

Z zdravstveno izkaznico ali potrdilom o vpisu bodo vsak mesec lahko dvignili deset brezplačnih hitrih testov. Dvig testov je mogoče opraviti že od ponedeljka. 

V Lekarni Ljubljana so nam pojasnili, da imajo glede na predvideno število izdanih testov za zdaj dovolj zaloge. "Prav tako so testi na voljo za naročanje pri veletrgovcih z zdravili," so dodali. Trenutno imajo v enotah Lekarne Ljubljane na voljo po dva različna proizvajalca testov tako pri pakiranju po pet testov kot pri pakiranju po en test. "Nabor testov se bo verjetno spreminjal glede na dobavljivost testov pri veletrgovcih, potrebne količine in druge dejavnike. Uporabnikom bomo vsekakor ves čas poskušali zagotavljati optimalen nabor testov in primerne zaloge v posameznih enotah," zagotavljajo.

Zanimanje za teste je po njihovih besedah konstantno, sovpada pa s številom potrjenih okužb. "Ko je okužb več, se poveča tudi povpraševanje in obratno," pojasnjujejo. 

Otroci v vrtcih izvzeti

Med upravičenci do brezplačnih hitrih testov za samotestiranje ni vrtčevskih otrok. Na vprašanje, ali razmišljajo o tem, da bi tudi njih vključili v to skupino, so nam na ministrstvu odgovorili, da so za zdaj predvideni ukrepi glede na priporočila stroke, ki pa tega trenutno ni predvidela. Ob tem naj dodamo, da je enako veljalo tudi v prejšnjem šolskem letu. 

NIJZ v svojih strokovnih usmeritvah ob pojavu simptomov covida-19 pri otrocih v predšolski vzgoji svetuje, naj se starši posvetujejo s pediatrom oziroma izbranim osebnim zdravnikom. 

otroci, samotestiranje | Avtor: Profimedia Profimedia

Obveščeni morajo biti prej

V Lekarni Ljubljana opozarjajo, da bi obveščanje lahko potekalo bolje. "V Lekarni Ljubljana smo bili o predvideni uvedbi samotestiranja in izdaje testov HAG v lekarnah obveščani šele v sredo, v petek pa je bil v Uradnem listu objavljen Odlok o začasnem ukrepu prostovoljne uporabe hitrega antigenskega testa za samotestiranje na virus SARS-CoV-2. Ob tem želimo izpostaviti, da izvajalci lekarniške dejavnosti tovrstna navodila in odloke za uspešno izvajanje ukrepov v prihodnje potrebujemo občutno prej," poudarjajo.

V novem šolskem letu drugačna navodila

V prihajajočem šolskem letu je ena večjih novosti, da učenci in dijaki ne bodo uporabljali zaščitnih mask. Testiranje na covid-19 bo prostovoljno in bo potekalo doma. Priporočljivo je, da se posameznik samotestira v primeru pojava simptomov, ki so značilni za covid-19, in po stiku z okuženo osebo. V fazi 1 je ključno izvajanje osnovnih higienskih ukrepov, prezračevanje, samotestiranje obolelih in samozaščitno vedenje. V primeru prehoda v fazo 2, torej poslabšanja epidemiološke situacije, pa bi moralo samotestiranje doma potekati vsaj enkrat na teden. 

V primeru pozitivnega testa je treba narediti potrditveni test, do rezultata potrditvenega testa pa mora učenec oz. dijak ostati doma. Če je rezultat potrditvenega testa negativen, nadaljnji ukrepi niso potrebni, učenec ali dijak pa se v šolski proces vrne, ko je brez simptomov oz. po navodilu zdravnika. Če je potrditven test pozitiven, je treba o tem obvestiti pediatra, da oboleli osebi odredi izolacijo. Starši morajo v tem primeru o pozitivnem izvidu obvestiti vzgojno-izobraževalni zavod.

Zaščitna maska | Avtor: Profimedias Profimedias
V primeru, da je potrjena okužba, mora vzgojno-izobraževalni zavod prostore, kjer se je gibala oseba, ki je zbolela za covidom-19, temeljito prezračiti, očistiti in razkužiti. Predvsem je treba poskrbeti, da se očistijo in razkužijo površine, ki se jih je oseba dotikala, kot so pipe, kljuke ipd.  Šola mora ob tem identificirati tudi kontakte, ki jih je imela okužena oseba pri vseh dejavnostih, ki jih vzgojno-izobraževalni zavod izvaja ter o tem obvestiti njihove starše. 

V strokovnih izhodiščih, ki jih je predstavil NIJZ, je uporaba maske eden pomembnih ukrepov, kako prispevati k obvladovanju širjenja okužbe s SARS-CoV-2. Otrokom do dopolnjenega 6. leta starosti maske ni treba nositi. Izjema so tudi vzgojno-izobraževalni zavodi, ki kot taki ostajajo tudi v drugi fazi. V prvi fazi, v kateri se trenutno nahajamo, je tako nujna uporaba maske v skupnih zaprtih prostorih zdravstvene ustanove, vključno z lekarnami, in socialno-varstvenih zavodih, vključno z domovi za starejše občane. Priporočljiva je raba tudi pri uporabi sredstev javnega prevoza in na zaprtih javnih mestih. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 3
  • bobubob 08:24 30.avgust 2022.

    Veselica 'borcev proti virusu' se nadaljuje. Zakaj pa ne? Saj je bila za svinjarije preteklih let 'kaznovana' le vlada in ne tudi 'strokovnjaki' vseh sort, ki so to norčevanje iz znanosti in zdrave pameti 'strokovno' podpirali. Lahko le še čakamo, ...prikaži večo, kakšne 'igre' se bodo domislili v novi sezoni. Na staro globalno podlago (aids, ptičje gripe, dolžniške krize, podnebne spremembe, kovid, Ukrajina...) bodo postavili...kdove kaj. In 'rdeča nit' - najprej zakurijo, nato pa glasno v boj s plameni.

  • ec568744f0d537874fe9d825c81b6f688d633008 08:12 30.avgust 2022.

    metanje denarja v nič