Slovenija
3170 ogledov

Raziskava: Tako vas lupijo slovenske banke

banka NLB
1/3
Boštjan Tacol
Večina bank nadomestila, povezana z gotovinskim poslovanjem, zaračunava za pologe in dvige kovancev, ne pa tudi bankovcev, je pokazala raziskava Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Za ZPS je zaračunavanje nadomestil sporno, predvsem pa "diskriminatorno do tistih, ki alternativ ne morejo ali ne znajo uporabljati".

Glede na zadnjo raziskavo ZPS v NLB za polog kovancev nad 10 evrov zaračunajo 2,20-odstotno nadomestilo oz. najmanj dva evra, pri čemer pa te storitve mladim in otrokom ni treba plačati, prav tako ne, ko so ti pologi vezani na varčevalne produkte.

Pri Novi KBM je treba za polog ali dvig več kot 50 kosov kovancev na transakcijski račun poravnati dva odstotka od zneska pologa oz. prav tako najmanj dva evra.

Pri SKB kot edini banki morajo komitenti plačati tudi za pologe papirnatega denarja, in sicer 0,2 odstotka od zneska oz. najmanj 1,5 evra. Za polog gotovine v višini 2000 evrov je tako treba denimo poravnati štiri evre. Za polog kovancev na osebni račun se zaračuna nadomestilo v višini 2,20 odstotka oz. najmanj dva evra. Tudi v tej banki se lahko nadomestilom izognejo mladi.

UniCredit Banka za polog kovancev računa dva odstotka nadomestila oz. najmanj dva evra. Ta storitev je pri njih brezplačna za dva paketa.

Banka Intesa Sanpaolo je nekoliko cenejša. Pologu kovancev se prišteje 1,90 odstotka nadomestila od zneska oz. minimalno 1,10 evra, dvigu kovancev pa dva odstotka od zneska oz. minimalno 1,50 evra. Nadomestilo pa se ne zaračuna, če polog ne presega 20 evrov ter za polog kovancev na tekoči račun mladih in otrok.

Gorenjska banka za polog kovancev na račune strank pri znesku nad 30 evrov zaračuna dva odstotka oz. najmanj 2,15 evra, a ne vsem. Izjeme so prvi osebni račun (razen za polog iztržkov), študentski osebni račun, osnovni plačilni račun, varčevalni račun mladih in postopno varčevanje.

Med cenejšimi izstopa Primorska hranilnica Vipava, kjer je treba za polog nad 30 kosov kovancev plačati enoodstotno nadomestilo oz. najmanj en evro.

"Sodobni načini plačevanja zaradi svoje uporabnosti vedno bolj nadomeščajo in izpodrivajo gotovino. Ta je sicer zakonito plačilno sredstvo in edina oblika javnega denarja, do katerega imajo vsi neposreden dostop, a boj proti njej se bije na več frontah," opozarjajo v ZPS.

Ukinjanje gotovine po njihovih navedbah prizadene predvsem starejše uporabnike, ki so ga najbolj navajeni. Prehod na digitalno je za marsikoga (pre)velik izziv in prav bi bilo, da se poleg uvajanja novih načinov plačevanja ohranjajo tudi stari, menijo.

"Visoka nadomestila za gotovinsko poslovanje so diskriminatorna do tistih, ki alternativ ne morejo ali ne znajo uporabljati - plačilo položnice na bančnem okencu je lahko tudi do desetkrat dražje od plačila v spletni ali mobilni banki," poudarjajo.

Tehnološkemu razvoju sicer ne nasprotujejo, saj se zavedajo, da prinaša številne prednosti in prihranke.

Komentarjev 7
  • bobubob 18:37 21.marec 2023.

    Zamenjat banko, najbolje pa bi bilo, da bi te parazitske organizacije zaprli. Z njihovimi managerji vred. Dotlej pa - Racman Jaka ma vas rad !

  • Ender3 14:17 21.marec 2023.

    Morajo preživet, sicer bodo končale kot, tiste v Ameriki, Švici in EU..Trepetajo pred finančno krizo, ki so jo same zakuhale.

  • SlavkoKrizman 12:25 21.marec 2023.

    Vsi začet nazaj uporabljat gotovino! In vsi počasi pobirat denar ven iz bank!