Novi zakon o pravici do pomoči pri predčasnem končanju življenja bo poslanski zakon, ki bo temeljil na predlogu Srebrne niti. Tereza Novak, ki vodi skupino poslancev, ki zakon pripravljajo, poudarja, da so upoštevali pripombe ter dodatno vključili več varovalk. Največ pomislekov so glede zakona imeli v zdravniških organizacijah. Ključna sprememba je opustitev evtanazije, torej aktivne pomoči zdravnika ali zdravstvenega osebja, ki jo je zakon Srebrne niti v primerih, ko si na smrt bolni ne bi mogel vbrizganti smrtonosne tekočine sam, dopuščal.
Pomoči pri prostovoljnem končanju življenja odločno nasprotujeta SDS in NSi. Če bo zakon v državnem zboru sprejet, se mu zelo verjetno obeta naknadni zakonodajni referendum.
Predlog zakona bodo v parlamentarno proceduro vložili po tem, ko bo pripravljen zakon o zdravstveni dejavnosti.
"Iz zakona smo umaknili evtanazijo, torej aktivno pomoč zdravnika pri končanju življenja na smrt bolnega. Zdaj torej govorimo samo še o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ko si trpeči sam vbrizga smrtonosno učinkovino. Največ pripomb v razpravi je bilo glede vloge zdravnika pri predčasnem končanju življenja. Te pripombe smo upoštevali, zdravnik oziroma zdravstveno osebje ni več izvajalec prostovoljnega predčasnega končanja življenja," razlaga Tereza Novak. "Usodne učinkovine ne sme aplicirati ne zdravstveno osebje ne kdor koli drug. Oseba jo lahko izključno sama sproži," dodaja Tereza Novak.
Na posvetovalnem referendumu o ureditvi pravice pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je julija za pomoč pri samomoru glasovalo 54,89 odstotka ljudi, proti pa je bilo 45,11 odstotka. Šlo je za najtesnejši izid med vsemi referendumskimi vprašanji, hkrati pa je glede evtanazije tekla najbolj žolčna razprava.
Zdravnika bo nadomestila naprava
Ker zakon pravico do predčasnega življenja dodeljuje le na smrt bolnim, ki se jim izteka življenje, se poraja vprašanje, ali bo tak bolnik učinkovino sposoben vbrizgati sam, brez pomoči zdravstvenega osebja. "Medicinska tehnologija je v zadnjih letih tako napredovala, da takega primera ne pričakujemo več in ni potrebe po človeških posrednikih. Naprave jih lahko nadomestijo," pravi Janko Pleterski, soavtor zakona Srebrne niti.
Pomoč pri predčasnem končanju življenja naj bi se izvajala doma, ob bolniku bo prisotna medicinska sestra ali zdravnik, bolnik pa si lahko v vsakem trenutku premisli. "Zdravniki bodo tako kot prej tisti, ki bodo podali svoje strokovno mnenje o upravičenosti prošnje za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja (PPKŽ), drugi zdravstveni delavci pa bodo nudili ustrezno tehnično pomoč, kot je dostava učinkovin, nastavitev pripomočkov in podobno," razlaga Pleterski.
V zakonu so ohranili 18 varovalk, izključili so le varuha človekovih pravic, ki naj bi bdel nad postopki zakona. Zakon tako ohranja tudi ugovor vesti. Še vedno ostaja določilo, da postopek ni omogočen osebam v težavah z duševnim zdravjem.
Jezi me, da nikogar nič ne zanima, da v Sloveniji vsak dan dva zdrava človeka storita samomor, med tem ko želi star bolan človek dostojno umret pa ustvarjate politični cirkus. Želim vam, da nihče ne trpi peklenskih bolečin in da… ...prikaži več v spanju umre v miru in potihoma. Zdravi ne vedo, kako izgleda trpljenje.
Sem mnenja , da bi bilo mnogo bolj koristno , če bi se polika in društva kot je Srebrna nit zanimali kako ustvarriti ljudem dostojno življenje in ne smrt . Nisem za SDS in ne za Nsi . toda evtanaziji… ...prikaži večiji in podobnim oblikam pomoči pri samomoru odločno nasprotujem in vedno bom.
Končno nekaj koristnega,ko bi videli kako se je mama mučila nenormalno dolge dneve bi razumeli vsi,ko je konec je konec ,ne mučit človeka za boga milega nikdar in nikoli