Slovenija
42805 ogledov

Novo: Odprtje šole 18. maja sploh še ni gotovo

Dijaki
1/2
Pixell
Šole in vrtci bodo navodila za ponovno odprtje po zagotovilih Kustečeve prejeli v petek.

Šole in vrtci bodo vsa navodila za izvajanje varstva otrok in pouka prejeli do konca tedna, je na današnji novinarski konferenci povedala ministrica za izobraževanje Simona Kustec. Predstavniki šol, vrtcev in sindikata so se v današnji oddaji Studio ob 17h Radia Slovenija sicer strinjali, da je petek skrajni rok, ko morajo navodila prejeti.

Ministrica je povedala, da vsa navodila, protokole in usmeritve za postopno odpiranje vrtec in šol v teh dneh intenzivno pripravljajo. Ravnatelji jih bodo po njenih besedah zagotovo dobili do konca tedna, v javnosti "pa se bo o njih zanesljivo veliko govorilo prihodnji teden". Za takrat je napovedala tudi skupno novinarsko konferenco s predstavniki ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Sogovorniki v današnji oddaji Studio ob 17h na Radiu Slovenija so sicer opozorili, da je petek zadnji čas, ko morajo omenjena navodila prejeti, če želijo pravočasno pripraviti vse potrebno, da vrtci in šole (slednje za prve tri razrede) vrata odprejo 18. maja. "Če omenjenih informacij ne bomo imeli, bomo težko načrtovali delo za 18. maj," je dejala predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj. Glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj je dodal, da če do petka "osnovnih elementov ne bo, bo potreben ponoven razmislek, ali je šole in vrtce smiselno odpreti 18. maja".

Vsa potrebna navodila in protokole sicer pripravlja NIJZ, ki je po besedah Štruklja tudi glavno ozko grlo, da teh še ni. To je po njegovih besedah postalo jasno po sestankih, ki jih s predstavniki vrtcev in šol ta teden vodi ministrstvo. Predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Slovenije Gregor Pečan je sicer NIJZ vzel v bran rekoč, da je treba razumeti, da se "vsi gibamo po neznanem" in da nekih zelo konkretnih navodil ni mogoče podati takoj. Za STA je sicer povedal, da so tudi na današnjem sestanku preigravali iste stvari kot pretekle dni. "Veliko je vprašanj, odgovorov pa ni," je dodal.

Ravnatelje v tem trenutku sicer najbolj zanima podatek, koliko otrok bo lahko v posameznem oddelku v vrtcu ali v razredu v šoli. V oddaji so opozorili, da bo težava nastala, če bodo v vrtec prišli vsi otroci in bo treba deliti oddelke na več delov, saj vrtci za to ne bodo imeli dovolj prostora. Postavlja se tudi vprašanje, ali bo dovolj vzgojiteljev.

Bogatajeva je dejala, da bodo otrokom ob morebitni delitvi oddelkov zagotovili vzgojitelje, ki jih že poznajo. Odločno pa je proti temu, da bi vrtci sami določali, kdo lahko pripelje otroka v vrtec in kdo ne. Slednje naj po njenih besedah določi stroka.

18. maja naj bi se po trenutnem scenariju v šolo vrnili tudi dijaki zaključnih letnikov srednjih šol, ki naj bi čas do začetka mature 30. maja izkoristili za priprave. Po besedah ravnatelja Gimnazije Celje - Center Gregorja Deleje, kakšnih posebnih vsebinskih priprav ob povratku dijakov ni mogoče pričakovati, ampak bodo priprave bolj psihološke.

Slovenske novice: V šolstvu se obeta kup novosti | Avtor: Nik Rovan Nik Rovan

Sodelujoči v oddaji so sicer opozorili še kar na nekaj dilem, na katere je treba še odgovoriti - od tega, kdo od otrok in zaposlenih je iz zdravstvenih razlogov upravičen, da ne pride v šolo, in kako za takšne otroke zagotoviti pouk, do tega, kdo in kdaj mora nositi maske. Po besedah Bogatajeve v vrtcih niso naklonjeni temu, da bi morali vzgojitelji pri stiku z otroki nositi maske, bodo pa te zagotovo obvezne pri stiku s starši.

Pečan je sicer v oddaji še enkrat opozoril, da ponovno postopno odpiranje vrtcev in šol 18. maja še ni povsem gotovo. Zeleno luč mora namreč dati še zdravstvena stroka, kar se bo po njegovih besedah zgodilo sredi prihodnjega tedna. Za zdaj je zagotovo le, da delajo vse, da z delom začnejo 18. maja, je dejal.

 

Komentarjev 2
  • Petea 21:11 06.maj 2020.

    Naj gredo vsi otroci v šolo. Ne toliko zaradi znanja kot zaradi socializacije. Počasi se bomo čez poletje prekuževali in na jesen ne bo takega hudega drugega vala.