"Davki na nepremičnine bi v osnovi morali pripadati občinskim proračunom," so zapisali in opozorili, da se občinski proračuni že tako iz leta v leto manjšajo.
Združenje občin Slovenije izpostavlja, da bi davki na nepremičnine v osnovi morali pripadati občinskim proračunom, in sicer občini, v kateri stanovanjska nepremičnina leži. V predlogu za spremembo izhodišč za obdavčitev premoženja in ukrepe za prestrukturiranje in razbremenitev dela, ki so ga posredovali finančnemu ministrstvu, so spomnili na odločbo ustavnega sodišča iz marca 2014, da je davek na nepremičnine v temelju občinski davek in bi moral zato pretežni del denarja pripadati občinam.
"Enako je tudi v tem primeru, zato smo predlagali, da ministrstvo za finance preuči našo strokovno pripombo in pripravi spremembo izhodišč," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Poleg tega vladna izhodišča predvidevajo ukinitev davka na premoženje občanov, ki se steka v občinske proračune. "Opozorili smo, da se občinam ukinja obstoječi vir in se ga ne nadomešča oziroma se ga prerazporeja v državni proračun in ne v občino, kjer nepremičnina leži. Slednje je namreč edino smiselno, saj so takšne davščine namenjene razvoju prostora, v katerem se nepremičnina nahaja, in pa seveda k decentralizaciji našega prostora," so izpostavili v združenju občin.
Občinski proračuni se po njihovih navedbah že tako iz leta v leto manjšajo, zato je izguba priliva še s tega naslova nedopustna.
Če finančno ministrstvo svojih izhodišč ne bo spremenilo, v združenju razmišljajo o vložitvi zahteve za oceno ustavnosti načrtovanega zakona, "saj se s predlogom posega v prihodke občin, obenem pa se potencialni vir prihodkov iz nepremičninskega davka tudi glede na sodno prakso ustavnega sodišča nenamensko namenja za 'razbremenitev stroškov dela'," so zapisali.
Vlada je izhodišča za drugi davčni paket, ki vključuje novi davek na stanovanjske nepremičnine, obravnavala prejšnji teden. Tega bodo, kot je tedaj napovedal premier Robert Golob, v višini 1,45 odstotka od ocenjene tržne vrednosti plačevali lastniki dveh ali več stanovanjskih nepremičnin z namenom, da se doseže večja dostopnost stanovanj, pričakovani izplen pa naj bi namenili za razbremenitev dela.
Pojdite samo malo cez mejo pa boste videli, kako se tam skoraj nic ne gradi, ker je to luksuz in si ga vsi ne morejo privosciti. Pri nas pa bi se vsak slosar rad kosal po premozenju z nekom, ki… ...prikaži več je izobrazen in vec zasluzi ali pa nekdo, ki je imel premozne starse oz. je podedoval nepremicnine, ki so plod vec generacij, torej je vsaka generacije nekaj ustvarila in ti so lumpenproletariatu vseskozi trn v peti, ker bi tudi oni hoteli vse to imeti, pa zal ne gre samo s krampom in lopato.
Odlicno napisano, Stane Adamic. Ta narod bi se naprej imel socializem, ko njemu pase, Ko pa mu nekaj ne pase, pa udrihajo po bivsem sistemu in bivsi drzavi, ceprav jim ravno Jugoslavija omogocila, da vsak delavec lahko zgradil hiso. Ker… ...prikaži večr pa so hoteli kapitalizem, s tem dobijo tudi davke. Zdaj pa tudi his ne bodo vec toliko gradili, se manj pa na crno in s pomocjo sosedov, sa gre z delo na crno.
Niti centa obcinam in skorumpiranim zupanom. Denar mora iti v drzavno blagajno. Bo vecja kontrola in denar porabljen za dobro vseh drzavljanov.