"Glede na to, da bodo ekipe svoje delo opravljale kot do zdaj, z vidika kakovosti oskrbe ne pričakujemo težav," ob včerajšnjem dnevu, ko je po 30 letih prizadevanja končno začela delovati Centralna urgentna služba Obala, pravi Jani Dernič, direktor Splošne bolnišnice Izola (SBI).
Tri ekipe dovolj
V javnosti so se pojavili prvi pomisleki, da ob zasedenosti ekip v enotni urgenci bolniki ne bi mogli do potrebne nujne medicinske pomoči. Ljubica Kolander Bizjak, strokovna direktorica Zdravstvenega doma (ZD) Koper, pojasnjuje, da bodo med tednom od 19. do 7. ure ter ob dela prostih dnevih in praznikih 24 ur navzoče tri ekipe zdravnikov in zdravstvenih tehnikov, kar po njihovih izračunih ob dosedanjem številu obiskov zadostuje.
Do zdaj je po njenih besedah v piranskem in izolskem ZD delovala po ena ekipa, in kadar je ta šla na teren, so vrata ZD za nujne bolnike ostala zaprta. Z novo urgenco naj tega ne bi bilo več. "Tudi če bi šle na teren vse tri ekipe, je v SBI ponoči še vedno na voljo sedem, ob dela prostih dnevih pa osem specialistov, ki lahko ponudijo nujno medicinsko pomoč," dodaja Dernič.
Nov vhod v SBI
Prvega decembra se bo ekipam ob dela prostih dnevih pridružil pediater, ki ga do zdaj na Obali ni bilo. V SBI so poskrbeli za preusmeritve urgentnih klicev iz ZD in preuredili prostore v hodniku B, kjer je nastanjena urgentna služba. Do konca februarja načrtujejo nov glavni vhod v SBI; vhod bo za večino obiskovalcev na strani, obrnjeni proti Izoli.