Slovenija
7794 ogledov

Ostreje nad cigaretne ogorke in žvečilne: Kazni kot v Singapurju?

Cigaretni ogorek Profimedia
Samo s kaznimi se ne bomo znebili smetenja. Kaj predvideva nov zakon?

„Na žalost veliko ljudi ne ceni narave in prostora drugih ljudi. Dnevno se smeti na vsakem koraku,“ pravi predlagatelj na portalu predlagam.vladi.si, ki ga predvsem moti odmetavanje naravi škodljivih cigaretnih ogorkov. „Zakon narekuje globo od 100 do 300 evrov. Kazen bi morali dvigniti na 1000 evrov za vsak odvržen ogorek ali žvečilni, kot je to primer v Singapurju.“

"Višina kazni je ustrezna"

Pri ministrstvu za okolje, ki ga vodi Simon Zajc, ocenjujejo, da je višina globe, ki jo določa uredba o odpadkih, za fizične osebe povsem ustrezna, glede na dejstvo, da povprečna mesečna neto plača znaša dobrih 1.100 evrov.

Uredba o odpadkih določa globo za fizične osebe, ki odlagajo oz. puščajo odpadke v naravnem okolju v višini od 100 do 300 evrov, za pravne osebe imetnike odpadkov od 10.000 do 30.000 evrov.

„Ker menimo, da samo z višino glob ne bomo v splošnem zmanjšali smetenja, pripravljamo nekatere druge spremembe zakonodaje, s katerimi naj bi po eni strani vplivali na spremembe navad potrošnikov, po drugi strani pa bomo z njimi zahtevali določene spremembe od proizvajalcev tistih izdelkov, ki so najpogostejši vir smetenja - med njimi so vsekakor odpadki iz tobačnih izdelkov,“ pojasnjujejo pri ministrstvu.

<ilustracija>: 09.01.2007, cigareta, dim, kajenje, kadilec, ogenj, Ljublja Odvržen ogorek Slovenija Odvržen cigaretni ogorek ni prekršek

Smetenje bo prvič zapisano v zakon

Junija 2019 je bil namreč v javni obravnavi predlog spremembe zakona o varstvu okolja, s katerim bo prvič na zakonski ravni prvič prepovedano tudi smetenje okolja. „Z uveljavitvijo novega zakona o varovanju okolja bo prepoved odmetavanja odpadkov in njihovega puščanja v okolju, ki je na ravni države že sedaj prepovedana z uredbo o ravnanju z odpadki, dvignjena iz podzakonskega na zakonski nivo,“ pojasnjujejo pri ministrstvu za okolje, ki ga vodi Simon Zajc. „Ker je tudi smetenje prepoznano kot okoljski problem, bo prvič taksativno prepovedano tudi smetenje, s čimer bo storjen prvi korak k prepoznavanju smetenja in njegovih negativnih vplivov na okolje kot širšega družbenega problema.“

DARS smeti cesta | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Zakon bo predvidoma oktobra poslan v medresorsko usklajevanje, v začetku leta 2020 pa naj bi se začel postopek njegovega sprejemanja v državnem zboru. Z njim bo občinam omogočeno, da tudi same predpišejo ukrepe za zmanjševanje okolja.

Občina bo dolžna ukrepati

„Občina bo dolžna sprejeti predpis, s katerim bo uredila ukrepe za preprečevanje (posledic) smetenja - vključno z njegovim sankcioniranjem,“ poudarjajo pri MOP. „Zakon bo torej določil nadzor občine nad smetenjem.“

Prilepljen na zid Svet Slovenec iz avta na avtocesti pri Zadru kljub opozorilom metal cigaretne ogorke

Pojasnjujejo, da bo občina lahko sprejela katere koli ukrepe, ki jih bo prepoznala kot učinkovite za preprečevanje in zmanjševanje smetenja. „Ukrepi za preprečevanje in zmanjševanje smetenja iz proizvodov, ki so glavni vir smetenja v naravnem in morskem okolju, lahko med drugim vključujejo izboljšanje infrastrukture in praks za ravnanje z odpadki, ekonomske instrumente in kampanje ozaveščanja,“ razlagajo pri ministrstvu. „Sprejeti ukrepi pa ne bodo smeli imeti omejevalnih učinkov na trg EU. Kršitelje bo nadzoroval pristojni prekrškovni organ občine, ki bo tudi izrekal kazni.“

Zasebne površine ne bodo izključene

Predvideno je tudi, da bo zakon bo občini omogočil, da sprejme določene ukrepe tudi za površine v zasebni lasti, na katerih je po področni zakonodaji obstaja obveza lastnika, da zagotavlja prost prehod, prost dostop oziroma prosto gibanje tretjih oseb.

„Zgolj s kaznovanjem posameznikov se ne doseže sprememba miselnosti in vedenjskih vzorcev družbe kot celote. Zato je treba potrošnike ozavestiti, da je tudi smetenje okoljski problem, s tem v zvezi jih je treba predvsem in zlasti izobraževati, ozaveščati in posledično spodbuditi k spremembi vedenjskih vzorcev, kar se nikdar ne zgodi od danes do jutri, ampak gre za bolj dolgotrajne procese. Po drugi strani pa je treba proizvajalce zavezati k temu, da spodbujajo potrošnike k bolj trajnostni uporabi njihovih proizvodov in ustreznem ravnanju z njimi tudi po koncu njihove življenjske dobe.“

Ministrstvo za okolje

smeti Kersnikova ulica | Avtor: Bralka Bralka

S tem Slovenija sledi evropski direktivi o odpadkih, ki je že prej kot poseben problem prepoznala smetenje. „Čeprav ne gre za jasno opredeljen pojem, so z njim mišljene zlasti majhne količine manjših odpadkov, ki so namerno ali iz malomarnosti odvržene v okolje,“ pojasnjujejo na ministrstvu. “Tako je tudi v Direktivi 2008/98/ES, zadnjič spremenjeni z Direktivo 2018/851/EU, prepoved odmetavanja odpadkov in njihovega puščanja v okolju, dopolnjena s prepovedjo smetenja.“

Proizvajalcem bodo lahko naložili določene stroške

Dodajajo, da ima smetenje, ki ni omejeno zgolj na mesta, ampak se pojavlja kjerkoli na kopnem, tudi v rekah in morjih, neposredne in posredne škodljive vplive na okolje, dobro počutje državljanov in gospodarstvo, stroški čiščenja pa so nepotrebno gospodarsko breme za družbo. „Zato imamo vse države članice v prihodnjem obdobju obveznost, da moramo sprejeti ukrepe za preprečevanje vseh oblik puščanja odpadkov, njihovega odmetavanja ali nenadzorovanega ravnanja z njimi ali drugih oblik zavrženja odpadkov,“ razlagajo pri ministrstvu. „Države članice moramo sprejeti tudi ukrepe za čiščenje okolja zaradi odvrženih smeti, ne glede na izvor odpadkov ali njihovo količino in ne glede na to, ali so bili odpadki odvrženi namenoma ali iz malomarnosti.“

smetnjaki Slovenija Osem tisoč evrov globe zaradi napačnega odlaganja smeti

Sprejem ukrepov za preprečevanje in zmanjševanje smetenja iz proizvodov, ki so glavni vir smetenja v naravnem in morskem okolju pa nalaga tudi nova evropska direktiva o zmanjšanju vpliva nekaterih plastičnih proizvodov na okolje (Direktiva (EU) 2019/904), v skladu s katero bo mogoče določene stroške, povezane z odpravo posledic smetenja naložiti tudi proizvajalcem teh proizvodov.

dezurni@zurnal24.si

 

Komentarjev 36
  • Avatar ovca
    ovca 09:43 23.oktober 2019.

    Občudujem tvoj možganski domet je pa manjši od zrna maka. S-kip, povedala sem DEJSTVA! Žal ne razumeta poante, zato pa je v naši banana republiki tako, kot je. Komentiram, ker se držim napisanih pravil. Drugače bi držala gobec (npr. na ...prikaži več vajinem mestu). In razlaga za telebane: lahko napišeš na papir kar hočeš (zakone). Dolžan pa si fizično omogočiti, da normalni ljudje to lahko izvajajo. Če tega ne omogočiš, ti ni do čiste narave, ampak samo do tržne niše (kaznovanje-udarec po žepu), da povečaš pr

  • Avatar Leon
    Leon 09:12 23.oktober 2019.

    Oblastnike motijo ogorki in žvečilke ,ne motijo jih kupi odvrženih salonitnih plošč ,ki zastrupljajo okolico ! Prijava črnih odlagališč inšpekciji mora biti izvedena kot osebna prijava posameznika z vsemi podatki ,da v njegovem imenu izvršijo nadzor in iščejo krivce ? ...prikaži več? Takšno informacijo imam .

  • Pepi 16:36 22.oktober 2019.

    Spet en nedorečen zakon "SMETENJE"?????to samo ,da nekaj pišejo ,zakon bi moral biti določen;odvržen cigaretni ogorek 100 evrou,pljuvanje po tleh 100 evrov,pasji iztrebki 100 evrou,ne pa kr neki po čez,ker če pogledate so vsi zakoni pisani v odvetniškem jeziku,se pravi,če ...prikaži veče je na vratih kljuka za odpiranje z roko se ta ne smejo odpirati z nogo,razen ,če kaj ne prineseš,če imaš polne roke in še sto izmišljotin poleg,in zdaj mi povejte kako naj se držim zakona ,da se vrata odpirajo z roko