Neurja, ki so zajela Slovenijo in povročila nemalo škode, očitno še ne pojenjajo. V naslednjih 24 urah lahko po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) v večjem delu države pričakujemo še od 40 do 80 milimetrov dežja. Krajevno predvsem v južni in jugovzhodni Sloveniji celo od 100 do 150 milimetrov, zato so na agenciji to območje barvali rdeče.
Od poznega popoldneva do jutra so se zlasti v pasu od Trnovske planote do Kamniško-Savinjskih Alp in vzhodneje obnavljali nalivi. V približno desetih urah je ponekod padlo več dežja kot običajno v vsem avgustu, višina padavin je dosegla ali presegla 100-letno povratno dobo. "Ob poplavah septembra 2007 je bila višina padavin v enakem časovnem obdobju v grobem podobna, le da je tokrat pas najmočnejših padavin v jugozahodno-severovzhodni smeri, leta 2007 pa je bil v smeri zahod-vzhod. Bistvena razlika z letom 2007 pa je letošnja večja začetna namočenost tal," so z nekaterimi podatki pri Arsu še postregli na svojem facebook profilu.
V tem času je več vodotokov v severnem delu države po prvih ocenah doseglo najvišje do sedaj izmerjene vrednosti. Po podatkih Arsa ob 16. uri so to bile Sava v Mednem, Poljanska Sora v Žireh, Lučnica v Lučah, Kamniška Bistrica v Kamniku, Meža v Otiškem vrhu in Mislinja v Dovžah.
💧Danes je po prvih ocenah najvišje do sedaj izmerjene vrednosti doseglo več vodotokov v severnem delu države, med drugim Sava (Medno), Poljanska Sora (Žiri), Lučnica (Luče), Kamniška Bistrica (Kamnik), Meža (Otiški vrh) in Mislinja (Dovže).
— ARSO vode (@ARSO_VODE) August 4, 2023
Upoštevani so podatki do 16. ure. pic.twitter.com/TEZMHYKriq
Pri Arsu ažurno spremljajo, kaj se dogaja s površinskimi vodotoki po Sloveniji. Podatke lahko spremljate TU.
Glede na statistiko zadnjih podatkov samodejnih hidroloških postaj ob 17.30 lahko vidimo, da Savinja pri Medlogu in Celju že pada, začela pa je naraščati pri Laškem.
Sava obsežno poplavlja v srednjem toku, v spodnjem toku pa se bodo poplave še stopnjevale. Nekoliko se bodo povečevale tudi že poplavljene površine ob Muri in ob Dravi dolvodno od jezu Markovci. Vzpodbudni podatki prihajajo iz zahoda države, kjer se hidrološka situacija umirja, vendar Poljanska Sora in Gradaščica še naprej poplavljata.
Situacija je bolj kritična v južnem in jugovzgodnem delu Slovenije, kjer večina vodotokov narašča.
Kako bo v soboto?
V soboto čez dan bo večina manjših rek začela upadati, razmere na večjih rekah se bodo postopno umirjale šele v soboto proti večeru in v nedeljo.
dezurni@styria-media.si
Februarja je bila v Žalcu razgrnjena pobuda za začetek DPN (državni prostorski načrt) protipoplavne zaščine Savinjske doline (od Vranskega Braslovč do Celja). In so bile predvidene razlivne površine -suhi zadrževalnik na kmetijski zemlji. Matr, so bili kmetje proti. Evo sedaj,… ...prikaži več ali voda na njive ali pa naj crkne par tavžent prebivalcev...tretje možnosti pa ni.
Tako kot so zlozene protipoplavne vrece tukaj, ne bodo pomagale cisto nic.