Minister za zdravje Janez Poklukar je danes na novinarski konferenci predstavil epidemiološko situacijo v Sloveniji in stanje v bolnišnicah. ''V teh dneh opažamo strm porast z različico koronavirusa omikronom,'' je uvodoma dejal. Omikron bo v naslednjih dneh začel prevladovati nad različico delta. Do nedavnega je bilo potrjenih 586 okužb s sekvencioniranjem in 2843 sumov na omikron, ki jih NLZOH in Inštitut za mikrobiologijo potrdita s 97 do 98 odstotno verjetnostjo, je dodal minister. Največ potrjenih okužb je v osrednjeslovenski regiji.
Vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij Miroslav Petrovec je potrdil, da je bilo med včerajšnimi vzorci že 67 odstotkov primerov omikrona. Do konca tedna oziroma začetka prihodnjega tedna pa naj bi po oceni Petrovca omikron postal že najpogostejša različica. "Predvidevati, kaj se nam bo zgodilo ob nizki precepljenosti, je nemogoče," pravi Petrovec.
V bolnišnicah se trenutno zdravi 542 covidnih pacientov, z različico omikron je okužena ena hospitalizirana oseba. Necepljenih na enotah intenzivne terapije je 86 % pacientov, na navadnem oddelku 78 %.
Danes se na intenzivni terapiji zdravi 160 bolnikov, od tega jih 120 potrebuje respirator. Na covid oddelkih se zdravijo tudi 4 otroci in 4 porodnice, še 2 porodnici pa sta v navadnem oddelku. Covid oddelki so 79-odstotno zasedeni, intenzivne enote pa 83-odstotno.
Kljub temu, da se je od 27. decembra do danes število hospitaliziranih zaradi covida znižalo za 46 bolnikov oziroma 9 odstotkov, napovedi niso vzpodbudne. ''Tisto, kar me kot ministra za zdravje najbolj skrbi je, da slovenske bolnišnice vstopajo v val, ki ga povzroča različica omikron in so močno obremenjene. Število trenutno hospitaliziranih predstavlja težko breme,'' je posvaril Poklukar.
Po številu hospitaliziranih smo še enkrat višje kot katerakoli druga evropska država in to je breme, ki ga nosimo v peti val.
Janez Poklukar
Ob številnih okužbah in karantenah lahko pride do izzivov v delovanju vitalnih delov družbe
Pri kazalniku smrtnosti, glede na število okužb, se Slovenija na drugi strani uvršča med najboljše države na svetu, je pojasnil minister. A glede na dogajanje v tujini, na primer v Italiji, je zaskrbljujoče dejstvo, da bi lahko ob skoku okužb prišlo do pomanjkanja kadra v vseh dejavnostih. ''Lahko bi se zgodilo, da bi v tudi 400 000 obolelih in napotenih v karanteno, kar predstavlja kritično maso za normalno delovanje družbe,'' je predvidel.
"V naslednjem mesecu bomo izostavljeni drugačnim izzivom, ki ne bodo delegirani iz vlade, lahko se nam zgodi lockdown. Okuženi ne bodo potrebovali niti hospitalizacije, niti zdravnika, bodo pa umaknjeni iz delovnega procesa," potrjuje Petrovec.
''Če gledamo podatke iz tujine, bo zdravstvo na preizkušnji, pa tudi vse ostale gospodarske dejavnosti in aktivnosti v družbi,'' je posvaril minister.
Ob naraščanju okužb novi ukrepi
Strokovna skupina je pretresala več možnosti ukrepov, od zapiranja družbe in države do uvajanja pogoja PC ali PC+. ''Vse te strožje ukrepe pretresamo v luči zasedenosti in hitrosti polnjenja enot intenzivne terapije. Ta skrb in bojazen obstaja, moramo biti pripravljeni na vse. Ko bomo presegli 200 intenzivnih postelj, bomo videli, kako hitro se bodo polnile,'' je dejal Poklukar.
Po njegovih besedah se pripravlja ukrep omejitve stikov v domovih starejših občanov, in sicer na eno zdravo osebo, ki izpolnjuje pogoj PCT.
V strokovni skupini je potekal tudi pogovor o ukrepu zapiranje države in družbe. ''V kolikor bo potrebno, se bo ponovno tehtal v luči hitrosti in zasedenosti enot intenzivne terapije,'' je izdal.
Ob tem se pojavi tudi vprašanje kapacitet laboratorijev za PCR testiranje. ''Že ves čas četrtega vala je testiranje rezervirano za tiste, ki imajo pozitiven hitri test, simptome ali jih napoti zdravnik. 10.701 test smo opravili največ v enem dnevu v četrtem valu. Ocenjujemo, da bi lahko opravili 16 tisoč PCR preiskav dnevno, iščemo dodatne rešitve, da jih bomo lahko več,'' je pojasnil Petrovec. Kljub temu ob tem ločuje testiranje, ki je nujno, na primer potrebno za sprejem pri zdravstvenem pregledu, ter epidemiološko testiranje, ''ki zelo obremenjuje, zaradi potovanj in podobno. Ta vzorec gre v isti sistem kot nekdo, ki mora biti zaradi nujnega stanja sprejet,'' je še dejal.
Pri različici omikron so še vedno neznanke
V četrtem valu je bilo aktiviranih 15 covid bolnišnic, do sedaj pa so ob postopnem padanju števila hospitaliziranih zaprli covid oddelke v Topolšici, Sežani in Trbovljah. V vseh ostalih so ohranjeni tako navadni oddelki in intenzivne kapacitete kot tudi covid oddelki in intenzivne kapacitete, je povedal minister.
''Številke potrjenih primerov, ki jih spremljamo te dni, niso spodbudne, so pa do določene mere pričakovane. O različici omikron se stroka uči sproti, marsikaj nam je še neznano,'' je dejal Poklukar.
Omikron bo po njegovih besedah praviloma prizadel tudi številne cepljene in prebolele, pa vendar so cepljeni zaščiteni pred težjim potekom bolezni. Izsledki več študij kažejo, da je potek bolezni pri okužbi z omikronom praviloma blažji, a je minister ob tem izrazil skrb, saj so bolnišnice že sedaj zelo obremenjene.
Pojavila so se že namigovanja o možnosti zaznave omikrona v sluznici. V zvezi s tem Petrovec pojasnjuje, da je pri novi različici nekoliko večja možnost, da jo dokažemo tudi v žrelu, vsi pa preferirajo dihalno sluznico in ne tisto, ki je v ustih. ''Jemanje brisa iz žrela je možno, ampak kot strokovnjak, ki delam deset let v tem, bi to odsvetoval,'' pravi Petrovec, saj o tem še ne vemo dovolj.
Norveška raziskava kaže, da je inkubacijska dobra omikrona 3-4 dni krajša kot za predhodne različice, kar pomeni, da se virus hitreje širi in da se v isti časovni enoti okuži precej več ljudi. Tudi v luči tega bodo predlagali strokovni skupini, da se cepljenje s poživitvenim odmerkom priporoči že po 3 mesecih.
Omikron je bistveno bolj nalezljiv kot varianta delta
"Kot mikrobiolog in virulog 25 let dela v stroki se s takšno situacijo še nikoli v karieri nisem srečal," pravi predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij Miroslav Petrovec. "Virus nam vsakič znova postreže z novimi izzivi na katere nimamo eksaktnega odgovora, lahko pa opredelimo, kaj bi bilo porebno narediti."
Različica omikron v teh dneh postaja prevladujoča. V krajšem času okuži bistveno več ljudi, zato je upoštevanje ukrepov bistvenega pomena. ''Organizirati moramo delo, procese in življenje na način, da se naloge opravljajo na dveh ali celo treh ekipah, ki med seboj nimajo stika. Le tako bomo preprečili, da se dejavnosti ne bodo ustavile same od sebe, zaradi okužb in izdanih karanten,'' je dejal Poklukar.
Minister je še izpostavil in pozval k doslednemu izvajanju ukrepov, ki bodo zajezili rast epidemije. To so poleg cepljenja, še posebej kroničnih bolnikov, pa tudi cepljenja proti gripi, omejevanje stikov in ohranjanje mehurčkov, pri njihovem prehajanju pa čim pogostejše testiranje. V luči ohranjanja delovanja aktivnosti in gospodarstva je pozval k pomenu dela od doma, v kolikor je mogoče, štirikrat tedensko krat na teden, k izogibanju gneče, rednemu testiranju in doslednemu preverjanju in izvajanju PCT pogojev v dejavnostih.
Google je plačal od 400 do 800 dolarjev za dnevno spletno delo od doma. Prvi mesec sem od Googla doma prejel 21.758 $, prejšnji mesec pa sem plačal 29.467 $ za 3-urni delovnik. To naredim ............ >>>>>>>>>> 𝐖𝐰𝐰.𝑫𝒐𝒖𝑰𝒏𝒄𝒐𝒎𝒆.𝐜𝐨𝐦
Kljuka, ti si neverjetna budala. Koliko časa boš še delal paniko? Za kdaj napovem naslednji val vse do Omega? Ja, prebolevnost ne pomaga, nobeno kvazi cepivo ne pomaga, seveda škoduje splošnemu zdravju. Nič ne pomaga, a vedno bolj siliš ljudi… ...prikaži več v cepljenje. Tudi presrani Štrukeljc je javno povedal, da so vsi na faksu farmacije dvakrat cepljeni, ponovno zboleli. Nategun si, Kljukec, brez primere in samo polniš svoj žepek z našimi denarci!!!
Dobrodošli v najboljši intimni klub - - Se︆︆ns︆︆to︆︆s︆︆.︆︆C︆︆o︆︆m